فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.
شب یلدا یا شب چله یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است که در شب 30 آذر ماه هرسال برگزار می‌شود.
  در بلندترین شب سال ایرانیان رسم بر این دارند تا دورهم جمع شده و شب نشینی داشته باشند و سفره های خود را با انار ، هندوانه ، آجیل و خشکبار و ... مزین کنند، در این شب تمامی اعضای خانواده برای دیدوبازدید از بزرگترها آماده می‌شوند وسعی در برپایی شبی به یاد ماندنی دارند. ما نیز در این خبر به مناسبت فرا رسیدن شب یلدا که به سنت دیرینه تاریخ ایران باز میگردد کارت پستال هایی با مضامین این شب  را برای مشاهده شما آماده کرده‌ایم.

پوسترهای مناسبتی شب یلدا +تصاویر

پوسترهای مناسبتی شب یلدا +تصاویر

پوسترهای مناسبتی شب یلدا +تصاویر

پوسترهای مناسبتی شب یلدا +تصاویر

پوسترهای مناسبتی شب یلدا +تصاویر

پوسترهای مناسبتی شب یلدا +تصاویر

پوسترهای مناسبتی شب یلدا +تصاویر

پوسترهای مناسبتی شب یلدا +تصاویر

پوسترهای مناسبتی شب یلدا +تصاویر

پوسترهای مناسبتی شب یلدا +تصاویر

پوسترهای مناسبتی شب یلدا +تصاویر



برچسب ها: فرهنگ>میراث فرهنگی،

تاریخ : سه شنبه 30 آذر 1395 | 09:03 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
3 ستاره استقلال در سالهای دور می توانستند لژیونر شوند اما این فرصت از آنها گرفته شد.   شاید راهیابی به لیگ های اروپایی برای بازیکنان فعلی استقلال شبیه یک رویا باشد و آنها در پی این هستند که به این رویا دست پیدا کنند. با این حال نسل 2 دهه قبل این تیم نفراتی را در ترکیب خود می دید که به تیم های اروپایی ترانفسر شدند و بعضا نیز موفق بوده اند.

ماجرای 16 سال قبل

16 سال قبل در چنین روزهایی یک باشگاه یونانی با ارسال دعوت نامه ای به باشگاه استقلال خواستار جذب 3 بازیکن این تیم شد. پیش از آن علیرضا منصوریان از استقلال به تیم اسکودای یونان رفته بود و بعد از آن هم  راهی لیگ آلمان شد. سرمربی فعلی استقلال اما سرنوشتی داشت که چند هم تیمی او بعدا نتوانستند به آن دست پیدا کنند. علی لطیفی، محمد نوازی و فرهاد مجیدی 3 بازیکنی بودند که از باشگاه پانیونیوس یونان پیشنهاد داشتند و به دلیل مخالفت باشگاه نتوانستند به رویای اروپایی خود برسند.

باشگاه فعلی انصاری فرد و شجاعی

پانیونیوس که 16 سال قبل پیشنهادی را به 3 بازیکن استقلال ارائه کرده بود، هم اکنون نیز 2 بازیکن ایرانی را در اختیار خود دارد. به نظر می رسد این باشگاه علاقه زیادی به بازیکنان ایرانی داشته و همچنان نیز از میزان این علاقه کم نشده است. البته در آن مقطع علیرضا منصوریان با حضور در لیگ یونان باعث شده بود تا نام بازیکنان ایرانی بر سر زبان ها بیفتد.

افشای یک راز قدیمی از ستاره های استقلال +سند


روح نوازی هم باخبر نبود!


این پیشنهاد مربوط به سال 2000 می شود، بعد از آن هم محمد نوازی، علی لطیفی و فرهاد مجیدی که در آن مقطع در ابتدای راه خود بودند، نتوانستند به باشگاههای بزرگ اروپایی راه پیدا کنند. امید مظلومی که امضای او نیز زیر نامه رسمی باشگاه پانیونیوس دیده می شود، رابط بین 2 باشگاه بود و استقلالی ها را از پیشنهاد این باشگاه یونانی باخبر کرد. او در این باره به کاپ می گوید: «این پیشنهاد در آن زمان از طریق من به باشگاه استقلال منتقل شد و 3 بازیکن یعنی لطیفی، مجیدی و نوازی می توانستند به لیگ یونان بروند اما مسئولان باشگاه استقلال با این پیشنهاد مخالفت کردند. به هر حال تیم استقلال نیز در شرایط حساسی بود و آنها چنین تصمیمی گرفتند. جالب است بدانید که من چندی بعد که با نوازی صحبت می کردم، او اصلا از این قضیه خبردار نبود. در واقع فکر می کنم باشگاه استقلال اصلا به بازیکنان این موضوع را انتقال نداده بود.»

فرصتی که از دست رفت

به نظر می رسد در صورت موافقت علی فتح الله زاده و کامران منزوی مدیران وقت استقلال این 3 بازیکن می توانستند مسیر جدیدی را در فوتبال خود طی کنند. با این حال این اتفاق رخ نداد و حالا آنها هر کدام در گوشه ای از ایران و جهان به کار خود برای شروع فعالیت مربیگری حرفه ای ادامه می دهند.

تصاویر 2 نامه ارسالی از سوی باشگاه پانیونیوس یونان را در ادامه می بینید:

افشای یک راز قدیمی از ستاره های استقلال +سند

افشای یک راز قدیمی از ستاره های استقلال +سند


برچسب ها: ورزش>فوتبال،

تاریخ : سه شنبه 30 آذر 1395 | 08:15 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
وضعیت شادی در جامعه ما بحرانی نیست اما نگران کننده است، این را فعالان اجتماعی کشور می گویند؛ عوامل محیطی، عدم برنامه ریزی تصمیم گیران فرهنگی و اجتماعی در ایجاد حس غم در جامعه موثر است.
عوامل بروز خندیدن و شاد بودن نیاز به بهانه های بزرگ ندارد، اما این صورت ها که پر از خط های صاف است و سخت می شود کمی تابشان داد تا لبخندی گوشه آنها بنشیند دنبال بهانه های بزرگ برای شادی هستند.

می گویند بیشتر ساکنان کلانشهرها غمگین هستند؛ مردمانی که احساس غالب آنها روزمرگی است و تفریح اصلی آنها رفتن به رستوران و قدم زدن در پاساژهای بزرگ. این مردم برای از ته دل خندیدن و احساس خوشبختی کردن دنبال بهانه های بزرگ هستند، اما می توان به بهانه های کوچک شاد بود. بهانه هایی که هزینه ای هم ندارد. برخی از کارشناسان تغییر سبک زندگی را دلیل این غم کشدار می دانند و گروهی هم معتقدند تصمیم گیران و مسئولان حوزه فرهنگی  و اجتماعی کشور باید برای شاد بودن مردم برنامه ریزی های طولانی مدت داشته باشند.

محمد شریفی جامعه شناس با بیان اینکه موضوع نشاط و شادابی از مقوله های فرهنگی است که طی سال های اخیر بسیاری از جوامع و کشورها را به صورت جدی به خود مشغول ساخته است می گوید: در کشور ما متاسفانه اتفاقات مختلف در حوزه های گوناگون باعث کم رنگ شدن نشاط و شادابی در زندگی افراد شده است. تقریبا اکثر مردم دچار یک روزمرگی و افسردگی هستند و صمیمیت ها در حال کاهش است. نشاط هر جامعه ای موتور محرکه آن است؛ به طوری که توسعه ‌یافتگی هر جامعه با میزان نشاط اجتماعی اندازه گیری می شود. ﻧﺸﺎﻁ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﯽ، ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺧﻮﺷﺒﺨﺘﯽ، ﺍﻋﺘﻤﺎﺩ میان مردم ﻭ ﺍﺣﺴﺎﺱ ﺗﻌﻬﺪ ﻭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﻫﻤﻪ بیانگر میزان توسعه یافتگی یک جامعه هستند. طبیعتا برای اینکه شاهد یک جامعه با نشاط باشیم باید ببینیم مردم چه قدر در آن جامعه احساس امنیت روانی می کنند.

وی ادامه می دهد: مسئولان هر جامعه  باید بتوانند شادابی و نشاط را به صورت یک ویژگی با ثبات در جامعه طراحی کنند و این طور نباشد که فقط در برخی ایام سال برنامه هایی را برای شاداب سازی مردم اجرا کنند. حال باید دید ما چه قدر در ایجاد نشاط و شادابی پایدار موفق بوده ایم.

دین مهمترین منبع ایجاد شادی و نشاط است

روانشناسان در تعریف شادی می گویند شادی همان فعالیت کودک درون ما است. دیوید مایرز روانشناس، شادی را «حس خوشی؛ احساس اینکه زندگی، در کل به خوبی و خوشی ادامه می‌یابد» تعریف می کند. شاد بودن فقط خندیدن نیست.

سعید جعفری کارشناس ارشد جامعه شناسی نگاه دیگری به شاد بودن جامعه دارد. او می گوید: در شب های احیا تا سحر گریه است و زاری و العفو العفو گفتن، اما فردا صبح معنویت و سبکی است و چه شادی و نشاطی که به ما دست نمی دهد.

او معتقد است باید عمیق تر به عوامل شادی بخش توجه کرد. به گفته جعفری؛ معنویت، عزت نفس، امید به آینده، مثبت اندیشی، خودشکوفایی و... همه از عوامل شادی بخش هستند.

این جامعه شناس ادامه می دهد: دین مهمترین منبع ایجاد شادی و نشاط است، حدیثی است که از امام علی (ع) نقل شده است. ایشان می فرمایند: اگر شما به تقدیر الهی راضی شوید، شادی و ثروت در انـتظارتان اسـت.

نقش اقتصاد در شادی جامعه

غروب که می شود اتوبوس پر است از چهره های در هم و فکوری که منتظر هستند زودتر به خانه برسند تا خستگی دو شیفت کار روزانه را به در کنند. اگر در ابرهایی که بالای سر هر کدام جمع شده تمرکز کنی چرتکه هایی را می بینی که در حال حساب و کتاب رساندن دخل و خرج زندگی تا پایان ماه است.

"نداشتن پول، نارضایتی ایجاد می کند اما الزاما پولداری شادابی و خوشبختی تولید نمی کند". این را مریم رضایی روانشناس می گوید: هند یکی از شادترین کشورهای جهان است. این به آن معنا است که کسانی هستند که سرانه یک دلار در روز درآمد دارند در صدر افراد شاد هستند. پول نداشتن و عموما نداشتن امکانات فیزیکی و مادی نارضایتی ایجاد می کند اما داشتن آن الزاما رضایت تولید نمی کند. مثال دیگر اینکه اگر حقوق کارمندان را به موقع در سر برج بدهیم هیچ کارمندی تشکر نمی کند که به موقع به من حقوق دادید ولی اگر چند روز حقوق او دیر بشود بلافاصله ناراحتی خودش را اعلام می کند که حقوق من چه شد.

نقش فضای مجازی در شادمانی

می توان در شادابی جامعه سهم زیادی به فضای مجازی داد. در یک پژوهش دانشگاهی از جامعه آماری پرسیده شده بود «آخرین باری که خندیدید از چه طریق بود؟»  ۷۰ درصد شرکت کنندگان این نظرسنجی اعلام کرده بودند از طریق پیامک و شبکه های اجتماعی. لطیفه ها و شوخی هایی که به شوخی های سیاه معروف هستند بیشتر از لطیفه های معمول مردم را می خندانند.

رضایی به نقش عوامل محیطی در شادی آفرینی یا افزایش حس غم در جامعه اشاره می کند و می گوید: آلودگی آب و هوا، ترافیک، شرایط اقتصادی و آلودگی های صوتی به خودی خود انرژی منفی ایجاد می کند. همچنین نوع شهرسازی و استفاده از رنگ در فضاهای شهری هم به ایجاد حس غم در جامعه کمک می کند.

این روانشناس خانواده توضیح می دهد: در هندوستان ۳۰۰ باشگاه خنده وجود دارد اما اگر یکی از این باشگاه ها در ایران تاسیس شود به نظر مسخره می آید. هنگام خندیدن آندروفین در خون آزاد می شود که سبب نشاط خواهد شد و در هنگام گریه آدرنالین مغز را فریز می کند.

محمد پیروی خامنه روانشناس هم بر فراگیری عوامل استرس زا در سطح جامعه تاکید دارد و می گوید: باید شرایط شادی را در جامعه فراهم کرد. سلامت جسم به شادی روح ختم می شود. وقتی ما روح شادی داریم که جسم سالمی داشته باشیم یعنی از تفریحات خوب، غذای سالم و... بهره مند شویم.

او ادامه می دهد: کمتر در رسانه ملی دیده ایم که نکات مفید برای سلامت جسم را به عنوان زیرنویس در برنامه هایشان استفاده کنند و اطلاعات مفیدی در خصوص چگونگی تغذیه یا نکات ورزشی به مخاطب ارائه شود و بیشتر تاکید بر مسائل سیاسی است.

خامنه نیز مشکلات اقتصادی را بر فراگیری غم در جامعه موثر می داند و می گوید: زمانی که فرد به درآمد خود، مهد کودک فرزندش، جابجایی خانه و...می اندیشد می تواند خوشحال باشد یا نه؟

تغییر روابط اجتماعی نیز بر این غم تاثیر دارد. در سالیان گذشته مردم کمتر نگران بودند از دوستانشان کلک بخورند یا به اصطلاح زیرآبشان خورده شود و ... این نگرانی ها نیز بر کاهش شادی تاثیر دارد.

به گفته کارشناسان حوزه اجتماعی، دو گروه می توانند در افزایش نشاط در جامعه موثر باشند؛ نخست مسئولان که با برنامه ریزی و استفاده از امکانات محیطی و رسانه ای، فرهنگ شادی را گسترش دهند و دیگری خود مردم که با انتخاب سرگرمی های مفید مانند کوهنوردی، ورزش و... در شادتر شدن خود کمک کنند.

تاثیر اختلاف طبقاتی در تولید غم

امان الله قرایی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه هم معتقد است: فقر و اختلاف طبقاتی در جامعه زیاد است و به قول ژان پل سارتر فقر جای شادی را می گیرد. هرچند مستقیما نمی توان همه چیز را به اقتصاد مربوط دانست. مشکلات اقتصادی ما در کنار سایر مسائل موجود است که سبب می شود تا انسان های شادی نباشیم. در جامعه شهری ما حتی افراد ثروتمند ما هم احساس شادی عمیق نمی کنند. بنابراین مسائل ریشه ای و مهم تر از اقتصاد نیز وجود دارد.

شاید سخت باشد تصور این که پشت ترافیک معطل مانده ای و در حال از دست دادن یک قرار کاری هستی اما لبخند بزنی. سخت است پول نداشته باشی و به جیب های خالی ات بخندی. شاید کمتر بهانه ای برای خنده وجود داشته باشد اما برای سالم ماندن باید خندید. پس به غم هایمان بخندیم.

برچسب ها: دانش پزشکی>بهداشت، درمان وسلامت،

تاریخ : سه شنبه 30 آذر 1395 | 05:12 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
"لاپلند" شمالی‌ترین نقطه در فنلاند است که به هنگام زمستان و کریسمس بسیار مورد توجه توریست‌ها قرار می گیرد.  این منطقه دارای کوههای افراشته و دریاچه های عمیق است و تعداد گوزنها به اندازه تعداد ساکنان بوده بنابراین به هنگام کریسمس حال و هوای عجیبی پیدا می کند.
 
فنلاند که یکی از مقصدهای تماشای نورهای شفق قطبی است و به خصوص این منطقه یکی از بهترین نقاط برای تماشاست.
 
در طول تابستان تنها 73 روز می توان کمی نور خورشید را احساس کرد که در بقیه اوقات امکان پذیر نیست.
 
در لاپلند درختان کاج 200 تا 300 ساله  پیدا می کنید و قدیمی ترین درخت کاج منطقه 529 ساله است.
 
ساکنان لاپلند ،مردمان سامی هستند که علاوه بر فنلاند در سوئد ،نروژ ،روسیه از 5 هزار سال قبل زندگی می کنند.

عکس/ دوست داشتنی ترین مناطق زمستانی برای گردشگران

عکس/ دوست داشتنی ترین مناطق زمستانی برای گردشگران

عکس/ دوست داشتنی ترین مناطق زمستانی برای گردشگران

عکس/ دوست داشتنی ترین مناطق زمستانی برای گردشگران

عکس/ دوست داشتنی ترین مناطق زمستانی برای گردشگران

عکس/ دوست داشتنی ترین مناطق زمستانی برای گردشگران

عکس/ دوست داشتنی ترین مناطق زمستانی برای گردشگران

عکس/ دوست داشتنی ترین مناطق زمستانی برای گردشگران

برچسب ها: میراث فرهنگی وگردشگری،

تاریخ : دوشنبه 29 آذر 1395 | 08:16 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
جیانکارلو استانتون کسی که پله های موفقیت را به سرعت طی کرد و به گرانترین ورزشکار دنیا تبدیل شد .
با گرانقیمت ترین ورزشکار دنیا آشنا شوید
در این مقاله نگاهی داشته ایم به فراز و فرود زندگی او کسی که تا یک قدمی مرگ رفت سپس برگشت و همچنین با پشتکار فراوان عملکردی را از خود نمایش داده بود باعث شد سران باشگاه بیسبال میامی مارلینز گرانترین قرار داد ورزشی دنیا را با او امضا کنند و او به گرانترین ورزشکار دنیا تبدیل شود.

جیانکارلو استانتون در سال ۱۹۸۹ در شهر لس آنجلس در خانواده ای از قشر متوسط جامعه آمریکا بدنیا آمد . او پس از گذراندن دوران تحصیلی دبیرستان که در لس آنجلس سپری کرده بود از طرف سه باشگاه فوتبال آمریکایی دانشگاه های کالیفرنیای جنوبی، دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه ایالت نوادا در لاس وگاس پیشنهاد بورسیه به او شد ولی او تصمیم گرفت با رد این پیشنهادات در سال ۲۰۰۷ در مدرسه استعداد یابی افرادی آماتوری که برای بازی در میجر لیگ گزینش می شدند تا آموزش ببینند نام نویسی کند .

پس از سه سال آموزش و پیشرفت منحصر به فرد او باشگاه میامی مارلینز که مانند دیگر باشگاهها استعداد های این مدرسه را زیر نظر داشتند اقدام به جذب او کرد و جیانکارلو اولین بازی خود را در سال ۲۰۱۰ برای آنها انجام داد .

نام او تا قبل از سال ۲۰۱۲ مایک استانتون بود و او بعد از سال ۲۰۱۲ اسم خود را به جیانکارلو تغییر داد . او در همان سال رکورد سرعت هوم ران تاریخ میجر لیگ را جا به جا کرد و ضربه ای هوم رانی با سرعت ۱۲۲٫۵ مایل بر ساعت (نزدیک به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت ) را به ثبت رساند.

جیانکارلو تا سال ۲۰۱۴ دو بار در تیم آل استار میجر لیگ قرار گرفت . جایزه هانک آرون نشنال لیگ را از آن خود کرد و همچنین در مسابقات هوم ران چمپیون نشنال لیگ در سال ۲۰۱۴ عنوان نفر اول را از آن خود کرد .

او در ابتدای سال ۲۰۱۴ قرار داد خود را با مارلینز تمدید کرد و طی قرار دادی تاریخی برای ۱۳ فصل مبلغ شگفت انگیز ۳۲۵ میلیون دلار را دریافت خواهد کرد. اما اتفاقی ناگوار در اواسط فصل ۲۰۱۴ در حین بازی برای او افتاد . در بازی بین میلواکی بریورز و میامی مارلینز در حالی که در جایگاه بت زدن قرار داشت توپ پیچر میلواکی با سرعت ۱۳۰ کیلومتر بر ساعت به صورت او برخورد کرد . او چند ماه بعد پس از بهبودی اذعان کرد : اگر توپ چند سانتی متر پایین تر از صورت او برخورد می کرد گردن او شکسته می شد و باالطبع امروز زنده نبود تا به زندگی ادامه دهد .

او پس از بهبودی به میادین بیسبال برگشت اما با ظاهر متفاوت تر . او که لحظه برخورد توپ به صورتش را بخاطر داشت از محافظ ویژه که به کلاهش نصب کرده بود استفاده می کرد اما پس از مدتی آن را کنار گذاشت .اودر سال ۲۰۱۵ دوباره در تیم آل استار قرار گرفت و تا به امروز که ۲۷ سال سن دارد ۲۰۷ امتیاز هوم ران و آمار ۷۹۲ هیت (ضربه به توپ) را به ثبت رسانده است و در مسابقات هوم ران دربی چمپیون سال ۲۰۱۶ جایگاه اول این مسابقات را به خود اختصاص داد. پست بازی او در تیم میامی مارلینز رایت فیلدر است.

برچسب ها: ورزش>بسکتبال،

تاریخ : دوشنبه 29 آذر 1395 | 01:09 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات




نمیدانم گناهم چیست؟
و تاوان کدامین اشتباهم را به دنیا میدهم امشب.
یکی گوید به من،سهم من از دنیا فقط زجر است.
یکی گوید به این دنیا،که من هم اخر انسانم.
در این دنیای پرغصه،چرا در بند و زندانم...
زمین با من سر لج دارد و دنیا برایم نقشه ها دارد.
خدایا.................!
من گناهم چیست؟
چرا سرد و پریشانم.
چرا اشوب در قلبم میکند بلوا.
چرا،اخر شدم تنها.
گناهم چیست ای دنیا.


برچسب ها: فرهنگ>شعروادبیات،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 08:25 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 08:22 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
  «کاندیدای نهایی اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری، این هفته مشخص می شود»

 


برچسب ها: طنز و کاریکاتور > کاریکاتور،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 08:21 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات

    عکسی کمتر دیده شده از قبرستان بقیع و قبور ائمه قبل از تخریب را مشاهده می کنید.


عکس/ قبرستان بقیع قبل از تخریب


برچسب ها: فرهنگ>دین واندیشه،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 08:18 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
پسر بچه ای که به تازگی پدرش را از دست داده با فرستادن نامه ای به آسمان با پدرش صحبت کرد.
 عابران خیابانی در یکی از شهر های لندن با دیدن بادکنکی سرگردان در هوا متعجب شدند. این بادکنک حامل نامه ای بود از طرف پسری خردسال که آن را برای پدر فوت شده اش فرستاده بود.

متن نامه سرشار از احساسات یک کودک به پدر خود بود که با نقاشی هایی کودکانه مزین شده بود. پسرک در نامه نوشته بود که مطمئنا پدرش در میان آسمان و در جای خوبی سر می کند همچنین از حال مادر بیمار خود خبر داده بود و اینکه اکنون به وجود پدر نیاز دارند، همچنین از وی خواسته بود تا وسایل ورزشی مورد نیازش را برایش تهیه کرده و بفرستد.

حالا یاینده این نامه تصمیم گرفته تا تمام تلاش خود رابرای پیدا کردن کودک انجام دهد، او می گوید با اشتراک گذاشتن این نامه در فضای مجازی امیدوارم بتوانم صاحب نامه را پیدا و به آرزویش برسانم، حتی اگر نتوانم نویسنده نامه را پیدا کنم با کمک دوستانم و راه اندازی یک خیریه در شب عید برای کودکانی از این دست کاری انجام داده و لبخند را بر لبان آنها بنشانیم.


نامه دردناک کودک برای پدر مرده اش



برچسب ها: فرهنگ>خانه وخانواده،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 08:14 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
«اُتو کانیبالیسم» به پدیده‌ای اطلاق می‌شود که موجودی از بدن خودش تغذیه کند، اما برخی از موجودات زنده پا را از این فراتر می‌گذارند!
جانورانی که خودشان را می‌خورند!
 طبیعت بی‌رحم است. شکی در آن نیست. برخی از موجودات برای تغذیه، تولید مثل و حتی سرگرمی از انواع شکنجه‌های مخوف علیه موجودات دیگر استفاده می‌کنند. "همنوع خواری” یا کانیبالیسم بین برخی از گونه‌های دنیای حیوانات رواج دارد؛ بدان معنا که یک جانور، عضو دیگر گونه خود را برای تغذیه و یا تصاحب قدرت می‌خورد.

اما یک رفتار عجیب دیگر در بین موجودات زنده مشاهده می‌شود: گاهی اوقات برخی از حیوانات بخشی از بدن خودشان را می‌خورند. این رفتار بسیار عجیب "خود خواری” یا اُتو کانیبالیسم (autocannibalism) نامیده می‌شود.

به همین خاطر ما از خوانندگان خود پرسیدیم که آیا تاکنون چیزی در مورد اتو کانیبالیسم شنیده‌اند؟

سلینا پاسخ داد: «بعید می‌دانم که جانوری تعمداً بخشی از بدن خودش را برای تغذیه کردن استفاده کند. شاید برخی از جانوران برای رهایی از دام و تله بخشی از پا یا حتی دُمشان را بجوند.»

این مسئله خوشبختانه یا متاسفانه صحت دارد! چندین مرتبه گزارش شده که سگ‌ها، خرس‌ها و شامپانزه‌ها برای رهایی از یک تله، بخشی از پوست، عضله، تاندون‌ها و یا حتی استخوانشان را می‌جوند. نمونه دیگر پلنگ نگون‌بختی است که تصاویرش در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. آن پلنگ در پارک ملی تسو نیلو در سوماترای مرکزی یکی از پنجه‌هایش را جوید تا خودش را از تله رها کند.

با چه منطقی سازگار است؟

این رفتار گرچه برای ما بسیار عجیب است ولی برای جانوران منطقی به نظر می‌رسد: هر چه نباشد، از دست دادن یک عضو بدن بهتر از مرگ و به دام افتادن است!

اما حتی اگر این منطق را هم بپذیریم، جانوران دیگری در حیات وحش وجود دارند که به دلایل کمترْ منطقی از بدن خودشان تغذیه می‌کنند.

موردی که مغزش خودش را می‌خورد!

ویلیام ترل نیز پاسخ داد: «آب دزدک دریایی مغز خودش را به عنوان یکی از مراحل چرخه حیاتش می‌خورد.»

آب دزدک دریایی (Sea squirts) از زیرشاخه‌های دُم‌طنابداران به حساب آمده و جانورانی دریا زی کوچک با پوششی سیلیسی هستند. بدن این جانور دارای یک کیسه و دو لوله برای ورود و خروج آب می‌باشد که تصفیه آب در داخل کیسه آن صورت می‌گیرد. آن‌ها به لحاظ ساختار کاملا ساده بوده و در اقیانوس زیست می‌کند.

زندگی آن‌ها به شکل یک لارو شناگر آغاز شده و ظاهرشان نیز شبیه بچه وزغ است. هر لاروْ سپس به صخره یا یک سطح دیگر متصل شده و پس از آن دیگر هرگز تکان نمی‌خورد. آب دزدک دریایی درست شبیه کرم پیله‌ساز، متحمل دگردیسی شدیدی شده و کاملا متفاوت می‌شود. یک آب دزدک دریایی بالغ چیزی شبیه کیسه برآمده است که از طریق فیلتر کردن آب‌های مجاور تغذیه می‌کند.

سبک زندگی متفاوت لارو آب دزدک دریایی و نمونه بالغ آن بدان معناست که این جانوران از لحاظ داخلی نیز کاملا تغییر می‌کند.

جان بیشاب، عضو انجمن بیولوژیکی جانوران دریایی، در پاسخ به سوال ما گفت: «بدن لارو آب دزدک دریایی ساختار کاملا ساده‌ای دارد: یک رشته عصبی در پشت این جانور قرار دارد که شبیه ستون فقرات جانوران پیچیده‌تر از لحاظ ساختاری است. در سر این رشته عصبی، توده‌ای از یاخته‌های عصبی یا "وزیکول مغزی” و همچنین اندام‌هایی برای درک نور و جاذبه وجود دارد که به جانور کمک می‌کند محلی برای ادامه زندگی پیدا کند.»

بیشاپ در ادامه می‌گوید: «اما اکثر آن ساختار همزمان با بلوغ جانور از بین می‌رود، زیرا آب دزدک دریایی بالغ برای ادامه زندگی دیگر نیازی به اندام‌های حسی، رشته عصبی و یا حتی دُمش ندارد و به همین دلیل آن‌ها را مجددا می‌مکد. سپس وزیکول مغزی این جانور ساکن به توده مغزی بدل شده که فقط در امر تغذیه آن را یاری می‌کند.»

رفتار آب دزدک دریایی آنقدرها که به نظر می‌رسد "خون خوارانه” نیست! اینگونه نیست که جانور فقط مغز ساده‌اش را "بخورد” یا "هضم کند،” چرا که آن را به اندام مفیدتری تبدیل می‌کند.

جنایت بزرگتر

با این وجود، جانورانی هستند که مرتکب جنایت علیه خودشان می‌شوند! جان الن گرلاک این چنین پاسخ می‌دهد: «ماری که مارهای دیگر را می‌خورد (مثل شاه کبرای و موش) ممکن است به اشتباه شروع به خوردن دُم خودش کرده و سرانجام خودش را ببلعد. واژه یونایی "اوروبروس” برای آن وجود دارد.»

[اوروبروس یا دُنب‌خوار نمادی باستانی از مار یا اژدهایی است که دم‌اش رو می‌خورد. این نماد، نشان‌دهنده چرخه ابدی تناسخ یا ابدیت است. این نماد به طور گسترده در نمادهای مکتب گنوسی، کیمیاگری و مکتب هرمسی به کار رفته است.]

کاربر دیگری که حالا نظرش را از روی فیسبوک پاک کرده، نوشته بود: «آن مار (تصویر اول) نیمی از بدن خودش را خورده و به خاطر خفگی مرده است.»

اما آیا ماری به این کودنی وجود دارد که دم خودش را با غذا اشتباه بگیرد؟

سالی ساوث، عضو موزه استرالیای جنوبی در آدلاید، می‌گوید: «اکثر مارها توسط حس حرارتی طعمه‌هایشان را پیدا می‌کنند. به همین خاطر، به ندرت پیش می‌آید که دم خودشان توجهشان را جلب کند. اما برخی از مارها از روش "به دام اندازی دُمی” (محکم تکان دادن دم) توجه طعمه را جلب می‌کنند. حتی برخی از مارها هنگام هیجان زدگی این کار را انجام می‌دهند. مارها مغز کوچکی دارند و رفتارشان به جای پیش‌کنشگری، واکنشی است. به همین دلیل، تکان دادن دم ممکن است باعث شود که آن مار فکر کند شکار را دیده است.»

جیمز مورفی، عضو موزه ملی تاریخ طبیعی واشنگتن آمریکا (متعلق به موسسه اسمیتسونین) نیز می‌گوید: «یک بار یک شاه کبرا داشتیم که داشت پوست می‌انداخت و پوستش هنوز از قسمت دم به او وصل بود. مار اما شروع به خوردن پوستش کرد. سپس داشت بدن خودش را از قسمت دُم می‌بلعید که خوشبختانه من سر رسیدم.»

پیشنهاد مورفی برای حل مسئله این است که «بوی شکار به جای مانده بر روی بدن مار، مخصوصا هنگام بلعیدن، می‌تواند موجب سردرگمی مار شود و آن مار بدن خودش را با طعمه اشتباه بگیرد.»

گاهی اوقات پیش می‌ِآید که مارها خودشان را بخورند، اما این اتفاقا تعمدی به نظر نمی‌رسد.

جانوران نزدیک به انسان

پدیده اتوکانیبالیسم در مورد جانوران نزدیک‌تر به انسان چگونه است؟ علی‌الخصوص آیا پستانداران نیز خودشان را می‌خورند؟

چریتی یانگ نیز از طریق فیسبوک به ما جواب داد که «ممکن است حیوانات بنا به دلایل مختلفی بخشی از بدنشان را بخورند… مثلا جانورهایی مثل گربه‌ها پس از زایمان جفت خواری می‌کنند.»

سینتیا کویل، پژوهشگر دانشگاه پزشکی شیکاگو می‌گوید: «این رفتار کاملا آشنا است. اغلب پستانداران، جفت و همچنین مایع آمنیوتیک خود را هنگام بارداری و پس از زایمان می‌خورند. چندین فرضیه در این مورد وجود دارد که نشان می‌دهد این کار مفید است.»

برچسب ها: حیات وحش>جانوران،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 08:12 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
سازندگان بازی ضد ایرانی انقلاب 1979 نسخه اندروید آن را روانه بازار کردند. بازی ضد ایرانی انقلاب 1979 در نسخه اندروید ارائه شد اوایل سال 2015 میلادی بود که فیلمساز و کارگردان ایرانی خارج‌نشین یک بازی ویدئویی با محوریت انقلاب اسلامی ایران ساخت. این کارگردان که تا 11 سالگی در ایران زندگی و سپس به خارج از کشور مهاجرت کرده با توجه به شنیده‌ها و تجربیات خود اقدام به ساخت این بازی ویدئویی کرده است. تجربیاتی که بسیاری از آنها نادرست و به غلط منتقل شده و هدف و چهره برخی از انقلابیون را در این بازی ویدئویی خدشه‌دار کرده است.

 این بازی که حقایق را وارونه جلوه می دهدبه چند بخش تقسیم می شود که بخش اول این بازی با نام "جمعه سیاه" سال گذشته در نسخه PC و iOS ارائه شده بود و نسخه اندروید آن نیز اخیراً روانه بازار شده است. "جمعه سیاه" در واقع ماجراجویی یک عکاس خبری به نام رضا است که در فعالیت‌های زمان انقلاب شرکت کرده اما خالق این بازی اهداف و آرمان‌های او را بر اساس ذهنیتی که خود از وقایع آن سال‌ها داشته ترسیم کرده است. رضا که در خارج از کشور تحصیل می‌کند برای گذراندن تعطیلات به ایران می‌رود و خود را در بحبوحه حرکت‌ها و فعالیت‌های انقلابی می‌بیند و به دنبال اتفاقاتی بازداشت و به زندان اوین منتقل می‌شود و در طول بازجویی‌ها با صحنه‌هایی مواجه می‌شود که کاربر باید درباره آنها تصمیم بگیرد.

برچسب ها: سیاست > جنگ نرم،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 08:10 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
پس از موافقت چین با بازگرداندن زیردریایی به‌سرقت‌رفته آمریکایی، ترامپ در توییتر پاسخ جالبی به آنها داده است.
 طی یکی دو روز گذشته خبر دزدیده شدن زیردریایی پهبادشکل نیروی دریایی آمریکا توسط چین در رسانه‌ها خبرساز شد. دونالد ترامپ، رویس جمهور منتخب آمریکا پس از این اقدام چین در توییتر پستی به اشتراک گذاشت و آن را اقدامی نادرست خواند و از آن انتقاد کرد. پس از آن دولت چین اعلام کرد این زیردریایی را باز می‌گرداند. اما پاسخ ترامپ به چین جالب بود. وی مجدداً در توییتر پیامی منتشر کرد و نوشت:

"باید به چین بگوییم زیردریایی که دزدیده‌اید را نمی‌خواهیم، مال خودتان!".

سی

برچسب ها: بین الملل>آمریکا،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 07:55 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
نماینده مجلس گفت: آن شرکتی که توسط یکی از معاونین راه آهن ایجاد شده است و این سیستم 400 میلیارد تومانی کنترل را خریداری و نصب کرده اند نیز عامل این تصادف بوده است.

انبوه اشتباهات حادثه قطار تبریز مشهد را به وجود آورد/ سیستم کنترل 400 میلیاردی راه آهن کار نکرد/ رانت‌خواری که به قیمت جان مردم تمام شد حادثه قطار تبریز مشهد که به کشته شدن 46 نفر از هم‌وطنانمان منجر شد یکی از تلخ‌ترین حوادث کشور در سال جاری بود. رهبر معظم انقلاب نیز در پیامی مسئولین را موظف نمودند که به‌طور شفاف و موشکافانه این موضوع را بررسی کنند. در این خصوص گفتگویی با حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین‌شهر داشتیم و نظر وی را دراین‌باره جویا شدیم.

وی در این مصاحبه از عوامل مختلی در بروز این حادثه سخن می‌گوید که یکی از این موارد را خرابی سیستم کنترل الکترونیکی مسیر قلمداد می‌کند؛ این سیستم به مبلغ 400 میلیارد تومان توسط یکی از معاونین شرکت راه‌آهن با راه‌اندازی یک شرکت خصوصی و ذیل آن خریداری‌شده بود؛ اتفاقاً عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دیداری که مسئولان دولتی با رهبر انقلاب داشتند طی گزارشی از این سیستم تعریف کرده و بیان می‌دارد که حتی اگر لوکوموتیوران هم خواب باشد این سیستم مطمئن عمل خواهد کرد و از بروز حادثه جلوگیری می‌کند.

در ادامه گفتگوی خبرنگار مشرق با این نماینده مجلس درباره حادثه برخورد دو قطار در سمنان را مشاهده می‌کنید:

لطفاً درباره آخرین گزارش و اطلاعاتی که درباره علل بروز حادثه قطار تبریز مشهد در ایستگاه هفت‌خوان سمنان دارید؛ بفرمایید؟

بعضی از همکارانی که کارشناس هم بودند و رفتند از نزدیک این موضوع را پیگیری کردند، بیان می‌کنند که 23 عامل باعث این حادثه شده است که به نظر می‌رسد گزارش کمیسیون عمران هم به‌نحوی‌که انتظار مجلس بود، به این مسئله اهمیت نداده بود و عموم نمایندگان مجلس از آن راضی نبوده‌اند.

به هر لحاظ هدف از موشکافی و بررسی‌های ما این است که همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند طوری این موضوع رسیدگی شود که به هر صورت ما شاهد تکرار حوادث این‌چنینی نباشیم.

مردم می‌دانستند که اتوبوس و دیگر وسایل نقلیه خودرویی حوادثی به دنبال دارند و از آن‌طرف هم شاهد سوانحی بودند که در خطوط هوایی کشور رخ‌داده بود، اما بیشتر از همه، حمل‌ونقل ریلی برایشان اطمینان‌بخش بود که با این حادثه تلخی که رخ داد، یک مقداری به این اعتماد خدشه وارد شد.

نبود وسایل و تجهیزات اطفاء حریق در واگن‌ها، عدم نظارت و یا بی‌توجهی یکی از مواردی بود که توسط مجموعه افراد مسئول در این خصوص به وجود آمد و همچنین تأخیر فراوانی که امدادگران تا محل حادثه داشتند مزید علت شد.

نبود وسایل اطفاء حریق و همچنین چکشی که برای شکستن شیشه و خروج از قطار می‌توانست مورداستفاده قرار بگیرد نیز این تلفات را تشدید کرد.

از طرفی از لحاظ زیرساخت‌ها، این پیچی که قطار می‌خواست از آن رد بشود برای قطارهای بین 60 تا 90 کیلومتر سرعت طراحی شده بوده و البته این قطار با 117 کیلومتر سرعت می‌رفته است که با این سرعت، فقط 8 ثانیه لوکوموتیوران وقت داشته که بتواند ترمز و قطار را کنترل کند که این حادثه رخ ندهد.

از آن‌طرف دیر رسیدن قطار نجات دهنده مشکل‌زا بوده است. قطار تبریز 6 و 29 دقیقه صبح دچار مشکل می‌شود و یخ می‌زند و قطار پشت سر آن 7 و 22 دقیقه به محل می‌رسد؛ یعنی تقریباً 53 دقیقه فرصت بوده بین این دو قطار که یکی ایستاده و دیگری به آن برخورد کرده است. تا قطار نجات دهنده نیز برسد وقت زیادی در این زمینه تلف می‌شود.

به‌هرحال آن شرکتی که توسط یکی از معاونین راه‌آهن ایجادشده است و این سیستم 400 میلیارد تومانی کنترل را خریداری و نصب‌کرده‌اند نیز عامل این تصادف بوده است. چون خطای این سیستم یک حالت روال پیداکرده بوده به‌محض اینکه می‌دیدند خطا پیدا می‌کرده است، به‌طور دستی کار را انجام می‌دادند، اتفاقاً این موردی که حادثه اتفاق افتاده نیز به همین صورت بوده و چندین بار هم این مشکل را داشتند ولی متأسفانه به این موضوع هم توجه نشده است. همچنین عدم دلسوزی بعضی از کسانی که درصحنه حضور داشتند باعث به وجود آمدن این حادثه شده است.

ارزیابی شما در حوزه مدیریتی این حادثه چیست؟

ببینید یکی از مشکلاتی که در کشورمان وجود دارد این است که ما معمولاً رده‌های اداری را خیلی خوب گزینش می‌کنیم و می‌چینیم و به آن‌ها مسئولیت می‌دهیم و در این امر دقت داریم ولی آن‌کسی که در میدان عمل همه اهداف سازمانی که به خاطرش مدیرعامل و وزیر تعیین‌شده است، به‌خوبی کار خود را انجام نمی‌دهد و نیروهایی در آنجا قرار داده می‌شوند که انگیزه،‌ دلسوزی، وجدان لازم و احساس مسئولیت در مقابل دیگر انسان‌ها را ندارند.

در همین زمینه گفته می‌شود فردی که بایستی نیم ساعت زودتر می‌آمده و وضعیت را تحویل بگیرد، 20 دقیقه تأخیر داشته و خود این موضوع باعث شده که نتوانسته به وضعیت قبلی اشراف پیدا کند و با اشراف کار را تحویل بگیرد و بنابراین این حادثه رخ‌داده است.

موضوعی که در اینجا مطرح است؛ توجه به این ابهام است که چرا بایستی سیستمی که به گفته شما 400 میلیارد تومان برای راه‌آهن هزینه داشته، به این شکل معیوب کار کند تا چنین حادثه‌ای رخ دهد؟

برخی از شرکت‌هایی که از دل کارکنان وزارتخانه‌ها بیرون می‌آیند یا شرکت‌هایی که با کمک‌های دستگاه‌های دیگر تشکیل می‌شود عامل این مسئله هستند. این‌ها درحالی‌که خود را شخصی می‌نامند اما به دولت وصل هستند و از این طریق منفعت می‌برند اما ضرر این‌ها برای کشور است که بسیار هم این زیان شدید است.

معمولاً در وزارتخانه‌ها شرکت‌هایی ایجاد می‌شوند که حالت انحصاری دارند و اغلب از بدنه همان وزارتخانه هستند و اغلب اطلاعاتی که دارند معمولاً در اختیار دیگران نیست و بنابراین از این بابت هم رانت ایجاد می‌شود و همین شرکت‌ها هستند که برای جامعه ضرر دارند و برای بیت‌المال هزینه‌های نامتعارف ایجاد می‌کنند.

ما همین الآن در وزارت نفت شاهد هستیم که وزیر نفت برخلاف قانون یکسری شرکت‌هایی را ایجاد می‌کند که این شرکت‌ها معمولاً از مدیران بازنشسته وزارت نفت هستند. برای یک کاری که اصلاً لازم نیست این شرکت تشکیل می‌شود و بدین صورت این‌ها به یک واسطه‌گری مثلاً در تحویل سوخت پالایشگاه‌ها و رساندن آن به جایگاه‌های سوخت شکل می‌دهند و یک رانتی هم این وسط درست می‌شود؛ بنابراین قیمت بنزینی که در سراسر کشور یکسان هست را به‌طور خودبه‌خود تغییر داده و خصوصاً در مناطق دوردست و محروم را دچار مشکلات بیشتری می‌کنند. این مسئله موجب مردم به سمت مراکز پرجمعیت‌تر کوچ کنند.

در راه‌آهن هم همین مسئله بوده است؛ یعنی همین شرکت مهاران یکی از اقداماتی که انجام داده واردکردن سیستم atc از چین هست که گفته‌اند بارها آلارم می‌داده است و کارکنان نیز گفته‌اند که این خطای سامانه است و آن‌ها به حالت دستی تغییر داده‌اند و موجب این حادثه شده است.

عملکرد آقای آخوندی را در این عرصه چطور ارزیابی می‌کنید؟

آقای آخوندی یکی از مهندسین متخصص ایرانی هستند ولی اشکالاتی هم به نوع مدیریت ایشان وارد هست ازجمله اینکه ایشان مدیریت‌های میدانی را قبول ندارند. خاطرم هست که در آن اوایل اشکالاتی که از آقای نیکزاد می‌گرفتند این بود که چرا ایشان این‌همه سفر می‌کند و چرا آن‌قدر در محل حضور دارد و بیان می‌کردند که ما بایستی سیستم را به کار بگیرم. به نظر می‌رسد خود این عدم حضور در برخی از صحنه‌ها و عدم نظارت کافی یکی از دلایل مهم بروز چنین حادثه‌ای بوده است. اگر حضور ایشان به‌روزتر بود شاید این مشکلات به وجود نمی‌آمد.

برچسب ها: سیاست » قوه مقننه،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 07:54 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
دین پشت درهای بسته محبوس نمی‌شود و این روزها، ورزش و به خصوص فوتبال یکی از میادین مهمی است که هرگز نمی‌تواند واقعیت گره خورده خود با اعتقادات بازیکنان فوتبال را پنهان یا انکار کند.
ایفای نقش فوتبال در گسترش اسلام بسیاری از مقامات دنیای فوتبال، رسانه های معتبر و تاثیرگذار ورزشی در مقاطع زمانی مختلف تلاش کرده اند رابطه فوتبال و دین اسلام را به طور کلی تکذیب کرده و آن را یک امر بی اهمیت جلوه بدهند، در این میان تصدیق برخی کشورهای اسلامی در این خصوص و تاکید بر عدم ارتباط دین و ورزش بیش از مورد اول، آزار دهنده و باعث تاسف است.

بازیکنان مسلمان در دنیای فوتبال کم نیستند و به خاطر شهرت خود، معمولا با کوچکترین واکنش یا شعار، تاثیری شگرفت و عجیب می گذارند و پس از آن است که کشورهای اسلامی تازه به یاد اهمیت فوتبال می افتند و متوجه می شوند که فوتبال بسیار مهم است اما این اتفاق ها مقطعی بوده و دوباره و خیلی سریع همه چیز فراموش می شود.

آنقدر که تیم فوتبال پالستینو (فلسطین) در باشگاه های شیلی پیام آور مظلومیت و حقانیت فلسطین بوده شاید برخی سازمان های مردم نهاد در خاک این کشور هرگز قدرت ایفای نقش نداشته اند.

نمی شود جادوی فوتبال و تاثیر مهم آن را نادیده گرفت. یک سجده ساده پس از گلزنی وقتی تیتر اول روزنامه های مهم اروپای غربی می شود، تاثیری بر ذهن و فکر جوانان هوادار تیم می گذارد که ده ها بیانیه و هشدار و مناظره هرگز نمی تواند.

نقطه مقابل این موضوع نیز وجود دارد، پروژه قدیمی، پوسیده اما هنوز فعال اسلام هراسی در غرب سلاحی مثل فوتبال را از دست نمی دهد. فدراسیون فوتبال فرانسه با توجه به دور کردن ستاره های تیم ملی فوتبال فرانسه از تیم ملی خود، مانند «کریم بن زما» بازیکن تیم رئال مادرید اسپانیا که یکی از بهترین مهاجمان حال حاضر جهان به شمار می رود و «حاتم بن عرفا» بازیکن خط میانی تیم نیس فرانسه که بهترین گلزن فصل بوده و تیم بارسلونای اسپانیا به دنبال جذب وی است، با اتهام روز افزونی در زمینه تبعیض نژادی علیه بازیکنانی روبه روست که تبار آنها از مغرب اسلامی است.

ایفای نقش فوتبال در گسترش اسلام

ثابت کردن اتهام به نژادپرستی دشوار است زیرا تیم ملی فرانسه یکی از متنوع ترین تیم های فوتبال اروپایی به لحاظ نژادهاست و 13 بازیکن آن از مجموع 23 بازیکنش غیرفرانسوی و غیر سفید پوست هستند اما برخی می توانند این مساله را مطرح کنند که تیم ملی، بازیکنان مسلمان را به دلایل نژادپرستانه مستثنی کرده و مجبور شده که «عادل رامی» مراکشی تبار را در آخرین لحظه به دلیل مصدومیت و چه بسا برای پاسخ دادن به انتقادها و نفی آنها به شیوه عملی و برای از بین بردن شبهات به تیم ملی دعوت کند.

فوتبال محبوبیت زیادی نزد اقلیت مسلمان از تبار شمال آفریقا در حومه فقیر و به حاشیه رانده شده پاریس دارد این در حالی است که حالت تنش و خشم علیه آنها از زمان انفجارهای پاریس و انفجارهای بروکسل که عناصری وابسته به داعش و القاعده انجام دادند و منجر به کشته شدن بیش از 150 نفر و زخمی شدن صدها تن دیگر شد، بر این مناطق حاکم شده است این اقلیت های مسلمان و عمدتا فقیر در معرض حمله های امنیتی و تحریک های گوناگون علیه آنها توسط احزاب راستگرای تندرو نژادپرست هستند.

زمانی که لیگ برتر انگلستان در سال 1992 آغاز شد تنها یک بازیکن مسلمان در آن بازی می کرد؛ نعیم هافبک اسپانیایی باشگاه تاتنهام، اما امروز 40 بازیکن مسلمان در لیگ برتر مشغول به بازی هستند که تاثیر عمده‌ای بر فرهنگ این بازی در انگلستان گذاشته‌اند.

ایفای نقش فوتبال در گسترش اسلام

مسئله مهم این است که در برخی از باشگاه‌های لیگ برتر، مربیان و باشگاه نیازهای مذهبی بازیکنان را درک کرده و آنها را مد نظر قرار می‌دهند. بازیکنان مسلمان نیاز به غذای حلال، داشتن امکان دوش گرفتن جدای از سایر اعضای تیم و همچنین اختصاص محلی برای به جا آوردن شعائر مذهبی خود دارند.

در فوتبال انگلیس، ربا و حامیان مالی هم یکی دیگر از مشکلات بازیکنان مسلمان با تیم‌های لیگ برتری بوده است. تیم ‌هایی که روی پیراهن خود شرط بندی و یا نام شرکت‌های وام کوتاه مدت با بهره های بسیار بالا را تبلیغ می‌کنند، بازیکنان مسلمان را در شرایط دشواری قرار می‌دهد چرا که این به معنی تبلیغ بازیکنان مسلمان برای فعالیت شرکت‌‌هایی است که با آموزش‌های اسلام تناقض دارد.

ایفای نقش فوتبال در گسترش اسلام

کودکانی که در پارک‌های شهر نیوکاسل فوتبال بازی می کنند، به تقلید از بازیکنان مسلمان این تیم پس از زدن گل سجده می‌کنند. این کودکان شاید دقیقا ندانند که سجده چه معنایی دارد ولی مفهوم آن این است که این حرکت تبدیل به بخشی از فرهنگ بریتانیایی شده و امروزه این جامعه بیشتر آداب مسلمانان را می‌شناسد.


برچسب ها: ورزش » فوتبال جهان،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 07:53 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
با نگاه به جزئیات لایحه بودجه گاهی آمار و ارقام جالب توجهی بدست می‌آید؛ به عنوان مثال هزینه برگزاری هر همایش توسط مؤسسه تحت ریاست آشنا 113 میلیون تومان برآورد شده است.

 بر اساس لایحه بودجه سال ۹۶، مرکز بررسی‌های راهبردی ریاست جمهوری که ریاست آن را حسام‌الدین آشنا مشاور حسن روحانی در اختیار دارد، برای برگزاری 30 همایش مجموعا 3 میلیارد و 400 میلیون تومان بودجه دریافت می‌کند.

آمار و ارقام لایحه بودجه نشان می‌دهد هزینه برگزاری هر همایش توسط موسسه تحت ریاست حسام‌الدین آشنا 113 میلیون تومان برآورد شده است.

مشخص نیست در همایش‌های مرکز بررسی‌های راهبردی ریاست جمهوری چه اتفاقی قرار است بیفتد که هزینه هر کدام 113 میلیون تومان برآورد شده است. 113 میلیون تومان معادل 100 ماه حقوق یک کارگر یا کارمند است.

مطابق لایحه بودجه سال آینده، از لحاظ تعداد برگزاری همایش، ‌ وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، رکورددار برگزاری همایش و کنفرانس خواهند بود.

وزارت بهداشت در سال آینده ۶۷۷ همایش و وزارت آموزش و پرورش ۵۳۹ همایش برگزار خواهند کرد. مجموع بودجه‌ای که وزارت آموزش و پرورش در سال ۹۶ خرج همایش‌هایش خواهد کرد حدود 9 میلیارد و 689 میلیون تومان است. وزارت بهداشت هم در سال آینده 5 میلیارد و 443 میلیون تومان صرف برگزاری همایش‌ها خواهد کرد.

بر اساس لایحه بودجه سال ۹۶، معاونت امور زنان ریاست جمهوری سال آینده برای برگزاری ۱۰۰ همایش، یک میلیارد و 700 میلیون تومان بودجه دریافت خواهد کرد.

آمار برگزاری همایش مطابق لایحه بودجه 1396

هزینه 113 میلیونی موسسه حسام الدین آشنا برای هر همایش +جدول


برچسب ها: اقتصاد » دیگر حوزه‌ها،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 07:52 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.
 
*********

 کیهان
 

گران شدن چراغ خاموش دلار /لوازم خانگی  و خودرو
نشریات حامی دولت از گران شدن بی‌سروصدای لوازم خانگی خبر می‌دهند. این در حالی است که اخیراً قیمت دلار و خودرو نیز افزایش یافته است.
روزنامه ایران افزایش قیمت لوازم خانگی را روی حباب دلار توصیف کرد و نوشت: افزایش قیمت لوازم خانگی طی یک هفته اخیر خریداران را شوکه کرد. در حالی که خبرها حکایت از رکود بازار داشت و مردم برای خرید لوازم خانگی از بازار رغبتی‌نشان نمی‌دادند. این روزها متوجه شدند که قیمت محصولات وارداتی 5 تا 6 درصد و برخی از تولیدکنندگان داخلی هم قیمت‌های خود را بالا بردند و البته این اتفاق در مورد تمام تولیدکنندگان داخلی رخ نداده است ولی زمزمه‌ها حکایت از افزایش قیمت توسط تمام تولیدکنندگان دارد. اتحادیه لوازم خانگی افزایش قیمت لوازم خانگی را غیرقانونی می‌داند و می‌گوید وارد کنندگان بدون هیچ دلیل موجهی قیمت‌ها را بالا بردند. بهانه افزایش قیمت از سوی واردکنندگان و برخی تولیدکنندگان نرخ ارز است و اینکه مواد اولیه گران شده است.
مسئولان اتحادیه می‌گویند نرخ ارز طی چند هفته اخیر افزایش یافته است در صورتی که واردات لوازم خانگی ماه‌های گذشته انجام شده است لذا به بهانه افزایش قیمت ارز نمی‌توان قیمت لوازم خانگی را گران کرد. این موضوع حتی در مورد واحدهای صنفی هم صدق می‌کند. فروشندگان با آنکه اجناس خود را از ماه‌های پیش در انبارها داشتند بدون هیچ مجوزی قیمت‌ها را بالا بردند.
مقایسه قیمت لوازم خانگی با قیمت ماه‌ها و حتی هفته‌های اخیر نشانگر افزایش قیمت در بیشتر اقلام است، هر چند که این افزایش برای همه اجناس یکسان نیست و تقریباً بین 5 تا 20 درصد افزایش یافته است.
روزنامه آرمان نیز می‌نویسد: گرانی لوازم خانگی به تهدید فروشندگان انجامید. به دنبال گران شدن پنج تا 20 درصدی لوازم خانگی در روزهای اخیر رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: «اگر گرانی لوازم خانگی به بهانه گرانی ارز برای ما محرز شود لوازم خانگی به گروه کالایی یک (مشمول قیمت‌گذاری تکلیفی) برمی‌گردد.» در واکنش به این اظهارنظر سید محمد نوابی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: «لوازم خانگی شامل قیمت تکلیفی نخواهند شد، زیرا گران‌کنندگان محصولات چند واحد محدود بودند.»
روزنامه هفت صبح در گزارشی خاطرنشان کرد: مشاهدات میدانی نشان می‌دهد قیمت‌ها بین شش تا 20 درصد رشد داشته است.
یک بار دیگر، گرانی دلار باعث گرانی لوازم خانگی شد. این بار هم بعد از افزایش حدود هشت درصدی قیمت دلار در یک ماه گذشته، لوازم خانگی مختلف به روایت مشاهدات میدانی 20 درصد و به روایت رئیس اتحادیه لوازم خانگی شش درصد گران شده‌اند. محمد طحان‌پور یک فرضیه جالب را برای افزایش قیمت لوازم خانگی مطرح می‌کند. او می‌گوید پیش از این و به خاطر رکود موجود در بازار، فروشندگان لوازم خانگی محصولات موجود در فروشگاه‌های خود را با تخفیف عرضه می‌کردند و همین موضوع باعث تصوری در میان عامه شده بود که قیمت محصولات لوازم خانگی در سطح شهر ارزان است. اما گویا اخیراً و بعد از گرانی دلار، فروشندگان لوازم خانگی با پیش‌بینی ورود سری‌های بعدی لوازم خانگی خارجی به بازار با لحاظ قیمت جدید دلار، از همین حالا تخفیف‌های قبلی را حذف کرده‌اند و باعث شده‌اند تا قیمت‌ها چند درصد بالا بروند. در همین حین رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان که همزمان معاون وزیر صنعت هم هست، معتقد است گران‌فروشی در شرایط اخیر اصلاً معنی ندارد و به شدت با گران‌فروشان لوازم خانگی برخورد می‌کنیم.
اما روزنامه وقایع اتفاقیه به افزایش لجام گسیخته دلار پرداخته و نوشت: «دلار خیال ارزان شدن ندارد. معامله دلار با قیمت 3922 تومان بازار را شوکه کرد».
گران شدن دلار در حالی است که یک سال پیش دلار به قیمت 3400 تومان معامله می‌شد.
گران شدن تدریجی و چراغ خاموش انواع اقلام مصرفی مردم طی ماه‌های اخیر در حالی است که دولت ادعا می‌کند تورم را به زیر 8 درصد رسانده است.

رشد 24 درصدی هزینه‌های جاری دولت به موازات ادعای انضباط مالی!
دولت می‌گوید تورم 8 درصد است اما هزینه‌های جاری دولت بیش از 20 درصد افزایش یافته است.
به گزارش «مشرق»، هزینه‌های جاری دولت یازدهم در هفت ماهه اول امسال به بیش از 109/7 هزار میلیارد تومان رسید که رکورد تاریخی محسوب می‌شود.
در حالی که دولت یازدهم مدعی است نرخ تورم را تک‌رقمی کرده، اما هزینه‌های جاری آن به طور سرسام‌آور افزایش یافته است.
بر اساس ادعای بانک مرکزی، نرخ تورم در مهرماه امسال 8/7 درصد بوده است. این در حالی است که هزینه‌های جاری دولت در هفت ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 24/4 درصد افزایش یافته است؛ یعنی رشد هزینه‌های جاری حدودا 3 برابر نرخ تورم بوده است.
این در حالی است که در شرایط انضباط پولی و مالی، رشد هزینه‌های جاری حداکثر در  حد نرخ تورچم، قابل قبول است.
109/7 هزار میلیارد تومانی که دولت یازدهم در هفت ماه اول امسال خرج هزینه‌های جاری خود کرده، از کل بودجه جاری سال 1391 هم بیشتر است. دولت دهم در سال 1391 کمتر از 89 هزار میلیارد تومان خرج هزینه‌های جاری کرد.
در هفت ماه اول سال 91 رشد هزینه‌های جاری دولت دهم فقط 10/5 درصد بود. این رقم در دولت یازدهم که ادعای تورم تک‌رقمی را دارد، به شدت افزایش یافته است.
این آمار بیانگر بی‌انضباطی مالی شدید دولت یازدهم است که هزینه‌های جاری خود را چند برابر تورم، افزایش داده است.

مسیر بی‌سرانجام شکایت از بدعهدی آمریکا در برجام
وزیر خارجه در نامه‌ای به موگرینی بدون اشاره صریح به نقض برجام از سوی آمریکا، خواستار تشکیل کمیسیون مشترک برجام شد.
ظریف در نامه به موگرینی (هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام) خواستار برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام جهت رسیدگی به اقدام اخیر آمریکا در تمدید قانون تحریم‌های ایران شد. ظریف اقدام آمریکا را اهمال و بدعهدی خوانده است.
در مقابل جان کری وزیرخارجه آمریکا مدعی شد تمدید قانون تحریم‌های ایران موسوم به ISA نقض برجام نیست. با این موضع‌گیری کری، نتیجه نشست کمیسیون مشترک از هم‌اکنون روشن است.
متن برجام درباره «سازوکار حل‌وفصل اختلافات» در ماده 36 تصریح می‌کند «چنانچه ایران معتقد باشد که هر یک یا کلیه گروه 5+1 تعهدات خود را رعایت ننموده‌اند، ایران می‌تواند موضوع را به منظور حل و فصل به کمیسیون مشترک ارجاع نماید؛ به همین ترتیب، چنانچه هر یک از اعضای گروه 5+1 معتقد باشد که ایران تعهدات خود را رعایت نکرده است، هر یک از دولت‌های گروه 5+1 می‌تواند اقدام مشابه به عمل آورد. کمیسیون مشترک 15 روز زمان خواهد داشت تا موضوع را فیصله دهد، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید شود. متعاقب بررسی کمیسیون مشترک، چنانچه هر عضو معتقد باشد که موضوع پایبندی فیصله نیافته است، می‌تواند موضوع را به وزیران امور خارجه ارجاع دهد. وزیران 15 روز مهلت خواهند داشت تا موضوع را فیصله دهند، مگر اینکه این زمان با اجماع تمدید شود. پس از بررسی کمیسیون مشترک- همزمان با (یا به جای) بررسی در سطح وزیران- خواه عضو شاکی یا عضوی که اجرای تکالیف‌اش موضوع بوده است می‌تواند درخواست نماید که موضوع توسط یک هیئت مشورتی که متشکل از سه عضو خواهد بود (یکی از سوی هر یک از طرف‌های درگیر در اختلاف و طرف سوم مستقل) بررسی شود. هیئت مشورتی می‌بایست نظریه غیرالزام‌آوری را در خصوص موضوع پایبندی ظرف 15 روز ارائه نماید. چنانچه، متعاقب این فرایند 30 روزه موضوع فیصله نیابد، کمیسیون مشترک در کمتر از 5 روز نظریه هیئت مشورتی را با هدف فیصله موضوع بررسی خواهد کرد. چنانچه موضوع کماکان به نحو مورد رضایت طرف شاکی فیصله نیافته باشد، و چنانچه طرف شاکی معتقد باشد که موضوع، مصداق «عدم پایبندی اساسی» می‌باشد، آنگاه آن طرف می‌تواند موضوع فیصله نیافته را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهدات‌اش وفق برجام قلمداد کرده و یا به شورای امنیت سازمان ملل متحد ابلاغ نماید که معتقد است موضوع مصداق عدم پایبندی اساسی بشمار می‌آید.»
اما طبق ماده 37 «متعاقب دریافت ابلاغ طرف شاکی، به نحو مشروح در فوق، به همراه توضیحی از تلاش‌های توأم با حسن‌نیت آن طرف برای طی فرآیند حل‌وفصل اختلاف پیش‌بینی شده در برجام، شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌بایست منطبق با رویه‌های خود در خصوص قطعنامه‌ای برای تداوم لغو تحریم‌ها رأی‌گیری نماید. چنانچه قطعنامه فوق‌الذکر ظرف 30 روز از تاریخ ابلاغ به تصویب نرسد، سپس مفاد قطعنامه‌های سابق شورای امنیت سازمان ملل‌متحد مجدداً اعمال خواهند شد، مگر اینکه شورای امنیت سازمان ملل‌متحد به نحو دیگری تصمیم‌گیری نماید. در چنین صورتی، این مفاد در خصوص قراردادهایی که بین هر طرف و ایران یا افراد و نهادهای ایرانی قبل از تاریخ اعمال آنها امضا شده باشد، دارای اثر عطف به ما سبق ندارد مشروط به این که فعالیت‌های صورت گرفته وفق اجرای این قراردادها منطبق با این برجام و قطعنامه‌های قبلی و فعلی شورای امنیت باشد...».
چنان که از متن دو ماده برمی‌آید آمریکا امکان آن را دارد که حتی در صورت شکایت ایران، نظر بقیه اعضاء را وتو کند و یا بالاتر از آن، خواستار بازگشت تحریم‌ها (در صورت هر نوع شکایت!!) شود.
با این وصف راه شکایت از آمریکا در برجام عملاً بسته است!

ادامه مطلب برچسب ها: سیاست > دولت،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 07:50 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
ای کاش در تصویب و اجرای برجام، منافع ملی بر سیاسی کاری ترجیح داده می شد تا لازم نباشد جناب آقای روحانی دستوری را انشاء بفرمایند که به روشنی بخش فنی این دستور، شلیک تیر مشقی به حریف و بخش حقوقی و سیاسی آن به عنوان یک حقوقدان، شلیک تیر جنگی به شقیقه خودی باشد.
 علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون ویژه برجام مجلس نهم نوشت: چند روز پس از شعار تبلیغاتی دونالد ترامپ که برجام را پاره خواهد کرد، رهبر معظم انقلاب در پاسخی انقلابی فرمودند اگر آنها برجام را پاره کنند ما آن را آتش می زنیم. ایشان همچنین چند روز قبل از بررسی قانون تمدید تحریمهای ایران (ISA) با قاطعیت فرمودند که تمدید تحریم همان تحریم جدید و قطعا نقض برجام است و جمهوری اسلامی ایران واکنش قاطع نشان خواهد داد. اما به نظر میرسد پاره شدن برجام توسط آمریکا نه یک اتفاق دفعی که یک فرآیند بوده، نقض برجام به واسطه وضع تحریم های جدید علیه کشورمان آغاز مسیر گام به گام آن است.

مجلس سنای آمریکا ـ باوجود هشدار قبلی مقامات عالی ایران از جمله وزیر امورخارجه ـ قانون تمدید تحریم ایسا علیه کشورمان را با اجماع کامل تصویب کرد و اوباما نیز ـ برخلاف تعهدات قبلی و البته غیرکتبی اش به مذاکره کنندگان ایرانی ـ بدون وتو از کنار آن گذشت که عملا تایید قانونی شدن تحریمهای جدید تلقی می شود، گرچه وتو نیز با وجود رای دو سوم کنگره بی اثر می شد. وزیر خارجه آمریکا نیز در بیانیه اش خطاب به 5+1 تاکید کرده است که تحریمهای جدید نقض برجام نیست و لذا حتما اجرایی خواهد شد. بنابراین صورت مساله مقابل جناب آقای روحانی آن بود که برجام نقض شده و به تعبیر ترامپی اش برجام در حال پاره شدن است و آیا عکس العمل ایران در برابر این فرآیند چیزی جز تمهید مقدمات آتش زدن آن می توانست و می تواند باشد؟

رهبر انقلاب قبلا در نامه ابلاغ اجرای مشروط برجام به آقای روحانی پاسخ قاطع جمهوری اسلامی ایران را تمهید کرده و دستور داده بودند: «دولت موظّف است طبق بند 3 مصوّبه‌ی مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و فعّالیّتهای برجام را متوقّف کند.» این دستور صریح یعنی توقف فعالیتهای برجام حکم می کند که ساخت نسل های جدید سانتریفیوژ آغاز، غنی سازی تا 190 هزار سو تکمیل، بخش تعطیل شده نطنز و کل سایت فردو بازگشایی، راکتور اراک بازطراحی و راه اندازی و تمام نظارتهای فوق NPT ملغی شود. برای تحقق این منظور البته ما نیازمند دیپلماسی فعال و تلاشی مضاعفیم تا در سایه آن عهدشکنی آمریکا در شکستن برجام، بر همه  ملت ها و دولت ها آشکارتر شده  و زمینه های فنی و اجرایی پاسخ قاطع و منطقی به زیاده خواهی شیطان بزرگ و هم پیمانانش فراهم شود.

اما آقای روحانی چگونه عمل کرد؟ ایشان در یک نامه پرسروصدا اولا به آقای صالحی دستوری داد که حتی به اذعان طرفهای غربی، اساسا نقض برجام نبوده و نیست؛ و مشخص نیست چرا قبلا از این ظرفیت مهم در سازمان انرژی اتمی استفاده نشده است؟! ثانیا رئیس جمهور محترم به آقای ظریف دستور داد در سازوکاری "درون برجامی" به احقاق حق ایران از آمریکا بپردازد! کدام برجام؟ برجامی که توسط کنگره و رئیس جمهور دمکرات مورد علاقه شان نقض و در حال پاره شدن است. و کدام ساز و کار؟ اساسا مکانیزم پش بینی شده برجام نمی گذارد ایران قدم از قدم بردارد و اگر اعتراضی بکند نهایتا طبق مواد 36 و 37 برجام قطعا محکوم می شود و محکومیت ایران به آمریکا امکان می دهد تا همه قعطنامه های گذشته و تحریمها را طبق برجام بازگرداند.

با مرور گزارش کمیسیون ویژه برجام  مجلس شورای اسلامی در بند هفت بخش تحلیل حقوقی برجام می خوانیم: «کمیسیون پس از بررسی دقیق نظرات منتقدان و پاسخهای تیم مذاکره‌کننده به این نتیجه رسیده است که مکانیسم‌های داوری مندرج در قطعنامه 2231 و بندهای 36 و 37 برجام به‌طور کاملاً واضح و عامدانه بر ضد ایران تنظیم شده و این مکانیسم‌ها عملاً برای ایران غیرقابل مراجعه است. جمع‌بندی کمیسیون این است که ایران در هیچ مراجعه‌ای به این مکانیسم‌ها برنده نخواهد بود و بنابراین عملاً نمی‌تواند به هیچ نقض کلی یا جزئی از سوی 1+5 به نحوی واکنش نشان بدهد که منجر به بر هم خوردن توافق نشود.» و در ادامه این گزارش در  بند سیزده بخش حقوقی آمده است  که: «کمیسیون اعتقاد دارد عدم تعریف شفاف از "عدم پایبندی اساسی" در بند 36 ساز و کار حل و فصل اختلافات زمینه تفسیرهای نادرست، بهانه‌جویی و خسارات جبران‌ناپذیری را برای کشور فراهم می‌سازد.»

ای کاش در تصویب و اجرای  برجام، منافع ملی بر سیاسی کاری ترجیح داده شده و  اینگونه عجله نمی شد و به خیرخواهی کارشناسان و افراد خیرخواه توجه می شد تا لازم نباشد جناب آقای روحانی دستوری را انشاء بفرمایند که  به روشنی بخش فنی این دستور، شلیک تیر مشقی به حریف و بخش حقوقی و سیاسی آن بعنوان یک حقوقدان، شلیک تیر جنگی به شقیقه خودی باشد و امید است این اتفاق بازهم از سر بی دقتی و تعجیل باشد و در اسرع وقت در آن تجدید نظر شود.

برچسب ها: سیاست > احزاب و شخصیت‌ها،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 07:49 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
طبق گزارش منابع فرانسوی، در 31 اکتبر 2014، صالح مسلم مخفیانه به فرانسه رفت. او در کاخ الیزه با فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه و رجب طیب اردوغان دیدار کرد. صالح مسلم با آن دو توافقی امضاء کرد، پاریس و آنکارا خواستار ایجاد یک کشور مستقل در شمال سوریه بودند.

 نخست وزیر ترکیه، بنعلی ییلدریم، چند روز پیش از سفر به مسکو بازگشت. قبلا، رجب طیب اردوغان، در بیانیه ای اعلام کرد که ترکیه به دنبال عضویت در پیمان همکاری شانگهای SCO است. پیشنهاد اصلاحیه ای در قانون اساسی ترکیه از سوی دولت به پارلمان ارایه شده تا کشور به سوی نظام ریاستی(با محوریت شخص اردوغان) حرکت کند.

این رویای قدیمیِ رجب طیب اردوغان است. اگر این اصلاحات انجام گیرد، پست نخست وزیری حذف می شود و رییس جمهور وزراء را تعیین خواهد کرد. در یک کلام، رییس جمهور ترکیه تبدیل به «سلطان» می شود.

تحلیلی راهبردی از نقشه های اردوغان برای شمال سوریه/ بازی ترکیه با برگ «فاکتور کردی»/ ماجرای کشور «سُنیستان» چیست؟ 

اظهارنظرها درباره این رویدادها، حتی با وجود این که استانبول در 10 دسامبر دوباره از خون پوشیده شد، فروکش نکرد. دو انفجار در مرکز شهر، نزدیک استادیوم فوتبال باشگاه بشیکتاش، 38 کشته به جای گذاشت. 30  نفر از آن ها نیروی امنیتی بودند. سازمان «شاهین های آزادی کردستان»، مسوولیت این انفجارها را به عهده گرفت.

تحلیلی راهبردی از نقشه های اردوغان برای شمال سوریه/ بازی ترکیه با برگ «فاکتور کردی»/ ماجرای کشور «سُنیستان» چیست؟ 
تحلیلی راهبردی از نقشه های اردوغان برای شمال سوریه/ بازی ترکیه با برگ «فاکتور کردی»/ ماجرای کشور «سُنیستان» چیست؟ 

 این سازمان به دلیل عقاید افراطی حتی از مجموعه PKK هم کنار گذاشته شد. در نتیجه این حملات تروریستی در ترکیه، انگیزه ها و نفع برنده اصلی را می توان ردگیری کرد. توان بالقوه نیروهای مشخص برای آن که به طور روشمند، منافع و اهداف خود را اعمال کنند، به اثبات رسیده است. در نتیجه‌ی دو انفجار تروریستی، اعضای حزب طرفدار کردها، حزب دموکراتیک خلق ها، که دارای نماینده در پارلمان است، دستگیر شدند.

این آشوب خونینِ تازه، به دستاویزی برای «مجرم انگاری» مخالفان اردوغان تبدیل شده است که می خواهد قدرت خود را گسترش دهد. یک مساله کاملا روشن است: نیروهای بیرونی و درونی در تلاش برای بی ثبات سازی محیط سیاسی داخلی ترکیه از طریق ترور هستند. تا همین اواخر، ترکیه تصویر یک کشور با ثبات و موفق در توسعه را از خود نشان می داد. امروز اما امور جهتی کاملا متضاد یافته اند. پارلمان اروپا مذاکرات الحاق ترکیه را به اتحادیه متوقف کرده است. تهدیدات تحریم های اقتصادی به دلیل نقض حقوق بشر علیه ترکیه هم از بروکسل به گوش می رسد.

تحلیلی راهبردی از نقشه های اردوغان برای شمال سوریه/ بازی ترکیه با برگ «فاکتور کردی»/ ماجرای کشور «سُنیستان» چیست؟ 

در کل، اکنون در رسانه های جهان، تصویر ترکیه به عنوان کشوری که آبستن تغییرات جدی است، شکل گرفته است. این کشور در سال های اخیر، در مناقشات بین المللی جاری در سوریه و عراق به شدت فعال بوده است. اخیرا چه اتفاقی افتاده است؟ آنکارا در ماه های اخیر جهت منافع خود، روابط خود را با شماری از بازیگران منطقه ای و جهانی، در مناقشات غرب آسیا دوباره سازماندهی کرده است. او حتی دشمنی افراطی خود را با بشار اسد هم با دخیل کردن «فاکتور کُردی» تغییر داده است.

برای آن که عامل آشوب خونبار را در غرب آسیا معلوم کنیم و به این پازل پیچیده وضوح ببخشیم، ضروری است که خصلت های منطقه ای را که دلیل جنگ های متعدد در غرب آسیا بوده اند، برجسته سازیم. مرزهای کشورهای این منطقه(با استثنائاتی) توسط قدرت های متروپل پیشین(فرانسه و بریتانیا بعد از پیروزی در جنگ اول جهانی بر آلمان و عثمانی قرارداد سایکس-پیکو) به صورت دلبخواه تعیین شد. کشورهای غرب آسیا سال هاست که تلاش دارند جمعیت خود را به «ملت» تبدیل کنند. تنها ایران، مصر و سوریه در ملت سازی توفیق یافتند. بگذارید فقط بر «عامل کردی» در منطقه متمرکز شویم. بر اساس تصویر رسانه های جهانی، کردها آزادانه در عراق زندگی می کنند و به واسطه سیستم فدرالی که توسط ایالات متحده اعمال شد، از خودگردانی بهره مند هستند. در سوریه، کردها هم با بشار اسد علوی و هم داعش سنی می جنگند. ولی بیش از هر جای دیگری، در سالیان اخیر، کردها در ترکیه تحت ستم بوده اند. کردها فرهنگ یکسانی دارند، ولی گویش ها و تاریخ آن ها با هم تفاوت دارد. در دوران جنگ سرد، کردهای عراق طرفدار آمریکا بودند. کردهای ساکن ترکیه و سوریه از اتحاد شوروی طرفداری می کردند. در جریان جنگ داخلی در ترکیه در دهه 1980، صدها هزار کرد ترکیه ای با رهبر خود، عبدالله اوجالان، به سوریه گریختند. در سوریه آن ها تحت حمایت و سرپناه دولت سوریه قرار گرفتند. فراتر از این ها، در 2011 به آن ها شهروندی سوریه اعطاء شد.

تحلیلی راهبردی از نقشه های اردوغان برای شمال سوریه/ بازی ترکیه با برگ «فاکتور کردی»/ ماجرای کشور «سُنیستان» چیست؟ 
عبدالله اوجالان، رهبر PKK

تا 2012، فاکتور کردی چندان آشکار نبود. شروع ظهور آن پس از کنفرانس پاریس با شرکت گروه های جهادی موسوم به «دوستان سوریه» بود. همین گروه های مسلح جهادی(که برای براندازی دولت قانونی سوریه تلاش می کردند) بعدتر(جولای 2012) تحت عنوان «دموکرات ها»! توسط هماهنگ کننده وقت سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه، «نیکلای ملادِنوف»(دیپلمات بلغاری) به کنفرانس شهر «پراوتز» بلغارستان دعوت شدند. این مربوط به 2012 بود.

تحلیلی راهبردی از نقشه های اردوغان برای شمال سوریه/ بازی ترکیه با برگ «فاکتور کردی»/ ماجرای کشور «سُنیستان» چیست؟ 
تحلیلی راهبردی از نقشه های اردوغان برای شمال سوریه/ بازی ترکیه با برگ «فاکتور کردی»/ ماجرای کشور «سُنیستان» چیست؟

ادامه مطلب برچسب ها: جهان » جهان اسلام،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 07:47 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
موقوفه خدایارخان تا سال‌ها پیش، در دست موقوفه‌خواران بوده و هیچ استفاده صحیحی از آن صورت نمی‌گرفته تا اینکه آستین همت بالا زده شد.
 حتی فکر کردن درباره اش هم دل بزرگی می خواهد. اینکه دو هزار هکتار زمین داشته باشی و تمامش را بی کم و کاستی به نام خدا بزنی. البته خریدار هم آنقدر بزرگ است که تنها با دل های بزرگ پای معامله می نشیند و قرار است در انتها پاداش خوبی برای فروشنده در نظر بگیرد. دو هزار هکتار موقوفه در محدوده شهریار تهران، زمین هایی که حتی با کاربری زراعی هم چند صد میلیارد تومان یا شاید بیشتر ارزش دارد.
 
از اینجا تا تهران کمی بیشتر از یک ساعت راه است. روستاهایی اطراف ملارد با داشته ها و نداشته های بسیار. با پرس و جوی فراوان به امیر آباد می رسیم، جایی که با روستاهای اطرافش نزدیک به چهار هزار نفر جمعیت دارد.
 
آرامش عجیبی بر روستا حکمفرماست. در این هوای سرد که تهرانی ها آرزوی یک نفس عمیق برای استنشاق هوای پاک را دارند، اینجا چیزی که زیاد است هوای تمیز است و بوی بکر طبیعت.
 
امیر آبادی ها اما با اینکه هوای پاک و آرامش دارند اما روستایی بودنشان مشکلاتی هم برایشان داشته است؛ نداشتن امکانات بهداشتی، آموزشی و تفریحی مناسب، وقتی درکنار نبود شغل و منبع درآمد قرار گیرد دیگر انگیزه ای برایشان باقی نمی گذارد تا بخواهند آبادی پدری شان را گزینه اول و آخرشان برای زندگی بدانند.
 
حوالی ظهر به امیر آباد می رسیم. جایی که قرار است با همت مسئولان و متولیان وقف، بیمارستانی بزرگ و مجهز در آن بنا شود. خوشحالی را در چشمان روستاییان می توان دید، وقتی آدرس بیمارستانشان را می دهند. اینکه دیگر قرار نیست برای دکتر رفتن و درمان راهی شهریار، کرج یا تهران شوند.
 
وقتی زمین های باجناق رضاخان به دست صاحب اصلی اش می رسد/ دیدار با طلبه ای که برای مردم بیمارستان می سازد +عکس 
 
یک روحانی همه فن حریف
 
چند دقیقه بعد، خودمان را در حیاط بیمارستان پیدا می کنیم. همراه با روحانی جوانی که عبا و عمامه را موقتا برداشته و پا به پای کارگرها و مهندس ها کار می کند. یکی از کارگرها می گوید، حاج آقا همه کاره است، رئیس اداره اوقاف است و او دارد بیمارستان را می سازد!

به سراغ حجت الاسلام مهدی توسلی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ملارد می رویم، او رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهر ملارد است و مسئولیت رسیدگی به موقوفه خدایارخان (باجناق رضاخان) را هم برعهده دارد. موقوفه ای که به عنوان یکی از بزرگترین موقوفات کشور مطرح است و واقف نزدیک به هشتاد سال قبل زمین هایی را وقف کرده است.
 
این روزها، روزهای سختی است برای توسلی و کارمندانش، چراکه تمامی اهالی روستاهای اطراف و شهرهای ملارد و صفا دشت، چشمشان به دست های آنهاست تا ببیند درمانگاه تخصصی موقوفه خدایارخان چه زمانی افتتاح می شود.
 
ساختمان درمانگاه تقریبا کامل شده و آنطور که توسلی می گوید بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، درمانگاه در ایام دهه فجر افتتاح خواهد شد.
 
وقتی زمین های باجناق رضاخان به دست صاحب اصلی اش می رسد/ دیدار با طلبه ای که برای مردم بیمارستان می سازد +عکس 
 
فلسفه ساختن درمانگاه و بیمارستان تخصصی آنهم در روستایی اطراف تهران کمی برایم جالب است تا اینکه توسلی اشاره ای به زمین های اطراف می کند و می گوید: بخش عمده ای از زمین های روستاهای اطراف ملارد موقوفه خدایاراست که متاسفانه در سال های گذشته توسط موقوفه خواران تصرف شده بود اما الان چند سالی می شود که سازمان اوقاف برای بازگرداندن زمین ها و رفع تصرف اقدام کرده و در بسیاری از موارد هم موفق شده مشکلات را حل کند اما در بعضی موارد با متصرفان به مشکل خورده ایم و باید از طریق مراجع قضایی مشکل را حل کنیم.

از سرمای هوا به داخل ساختمان درمانگاه پناه می بریم؛ سالنی که به گفته حجت الاسلام توسلی کلینیک چشم است و قرار است به پیشرفته ترین تجهیزات مجهز شود.
 
ساخت بیمارستان در وسط روستا، چرا؟
 
هنوز برایم عجیب است که با چه توجیهی می توان یک بیمارستان تخصصی را نه در مرکز شهر بلکه در یک روستا در حاشیه پایتخت بنا کرد. توسلی در پاسخ به سوالم می گوید: این کار بر اساس نیت واقف انجام می شود. واقف در زمان حیات خود حتی بیمارستانی هم بنا کرده بود که به دلیل گذر زمان و عدم رسیدگی مخروبه شده بود. ما بیمارستان را تخریب کردیم و تصمیم گرفتیم با استفاده از درآمدهای موقوفه بیمارستان جدیدی را در سه فاز بنا کنیم. این ساختمان را هم که می بینید فاز اول بیمارستان یعنی درمانگاه تخصصی آن است که بخش های مختلفی مانند قلب، چشم، فیزیوتراپی و ...دارد.
 
"حالا اگر این بیمارستان ساخته شود می توان از درآمد های پایداری که املاک موقوفه دارد، هزینه های درمان را به صفر رساند و خدمات درمانی رایگان و باکیفیتی را به مردم منطقه و حتی سایر بیماران ارائه داد."
 
البته این گزینه هم به ذهنم می رسد که وقتی مردم این مناطق حاضرند کیلومترها دورتر، سراغ بیمارستانی در کرج یا تهران بروند، چرا دوست نداشته باشند با مسافتی کمتر به این منطقه بیایند و از بیمارستانی که نوساز و مجهز است، استفاده نکنند؟!
 
توسلی زمین های اطراف را نشان می دهد و می گوید: تصور کنید این زمین ها در جهت تولید مورد بهره برداری قرار گیرد، اگر این کار انجام شود تعداد زیادی از جوانان و بیکاران این منطقه صاحب شغل می شوند و از سوی دیگر می توان هزینه های لازم برای ساخت و تجهیز بیمارستان و نگهداری آن را پرداخت کرد.
 
تا همین امروزکه کار ساخت بنای درمانگاه پایان یافته، نزدیک به یک و نیم میلیارد تومان از محل درآمدهای موقوفه هزینه شده است. موقوفه خدایارخان در تمام این سالها در دست موقوفه خواران بوده و هیچ استفاده صحیحی از آن صورت نمی گرفته است تا اینکه سرانجام با ساماندهی های صورت گرفته توسط سازمان اوقاف، آستین همت بالا زده شده تا گزینه ای از دهها دلیل محرومیت این منطقه خط بخورد.
 
 گام بعدی: اشتغال جوانان
 
حجت الاسلام توسلی که در خلال این گفتگو، به نقاط مختلف این بیمارستان سر می زند، در ادامه توضیح می دهد که در مرحله بعدی که تجهیز درمانگاه است هم بین 4تا 4ونیم میلیارد تومان اعتبار لازم است که به لطف خدا این مبلغ هم از محل درآمد های موقوفه هزینه خواهد شد.
 
وقتی زمین های باجناق رضاخان به دست صاحب اصلی اش می رسد/ دیدار با طلبه ای که برای مردم بیمارستان می سازد +عکس 
 
اما این تنها بخشی از کار است و آنگونه که رئیس اداره اوقاف ملارد می گوید: سازمان اوقاف در حال رایزنی با استانداری است تا با تغییر کاربری بخشی از زمین ها به صنعتی و تجاری، زمینه اشتغال بیشتری را در جهت نیل به اقتصاد مقاومتی فراهم آورد.
 
او در این باره می گوید: برای تمامی این کاربری ها هم فکر شده و درآینده ای نزدیک اشتغال گسترده ای در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی دراین منطقه ایجاد خواهد شد. به عنوان نمونه در حال حاضر امکان ایجاد شهرک های گلخانه ای وجود دارد و اوقاف از سرمایه گذاری بخش خصوصی در این منطقه حمایت می کند.

بیرون از ساختمان درمانگاه، سوز است و سرما، سکوت است و آرامش و امیدی که از هر طرف به سویت سرازیر می شود و این اطمینان قلبی که پول و املاک وقفی، خرج رفع محرومیت می شود و عمل به نیت واقفان، دقیقا همان چیزی که جامعه اسلامی نیاز دارد.

برچسب ها: جامعه » جامعه،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 07:45 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
به نظر می‌رسد با توجه به اینکه مدیری مسائل روز را دستاویز سخنان طنز خود قرار می‌دهد، جریان خاصی نسبت به شباهت‌هایی که افکارعمومی نسبت به این سخنان با عملکرد دولت در ذهن‌شان تداعی می‌شود به شدت به هراس افتاده است.
از قدیم گفته‌اند که «حرف را بینداز زمین، صاحبش برداره»؛ حالا حکایت ماجرای سخنان مهران مدیری در مورد مدیران بی دل و جرات و سازشکار و واکنش سیاسی و تند اصلاح‌طلبان به این موضوع است. برنامه اخیر دورهمی با سخنانی در مورد مدیرانی که سازشکار هستند و به سبب فسادی که برخی از آنان دارند دل و جرات خود را ازد ست داده‌اند، همراه بود.

این هنرپیشه و دست‌اندرکار برنامه‌های طنز در این زمینه بیان کرد: « جرأت نقطه مقابل سازشکاری است که ما اسمش را می‌گذاریم عملکرد جنتلمن‌مآبانه یا پاس دادن به هم برای بقا. اجرای خیلی چیزها نیاز به جرات دارد و کسانی که پرونده پاکی دارند، جرأت عبور از سازشکاری را دارند. یکی تصادف می‌کند، هیچ کس به او کمک نمی‌کند، چون می‌گویند شاید پای ما هم وارد ماجرا شود. بعد تصور کنید چگونه یک عده جرات کردند وارد عملیاتی بشوند که به آنها گفته‌اند برگشتی در آن نیست. اگر ما بودیم چه کار می‌کردیم؟ امروز که شرایط کاملا عادی است، جواب آن دل و جرأت خارق‌العاده را با منفعت‌طلبی و سازشکاری‌ می‌دهیم. اگر جرأت انجام بعضی کارها را ندارید، پس چرا پست‌هایی را می‌گیرید که انجام وظایفش دل و جرأت می‌خواهد؟ تو که نمی‌تونی بتمرگ خانه‌ات».

درحالی که مجری برنامه دورهمی به نام و فرد خاصی اشاره نکرد اما روزنامه اصلاح‌طلب شرق آن را حمله غیرمستقیم مدیری به محمد جواد ظریف، وزیرخارجه کشورمان توصیف کرد[1]؛ موضوعی که سبب شد تا مهران مدیری بدان واکنش نشان دهد و بیان کند:‌ « در برنامه «دورهمی» راجع به هر موضوعى كه صحبت می‌شود، هیچ شخص خاص یا جناح سیاسى یا جریان مشخصى در نظر نیست. «دورهمی» فقط به نقد نقاط تاریك و روشن خصلت‌هاى انسانى مىپردازد.»[2]

همچنین روزنامه آرمان مطرح کرد که «منتقدان می‌گویند که مدیری با بیان کلمه سازشکار نقدی به سیاست خارجی دولت یازدهم داشته است» و به همین بهانه دیگر سخنان مدیری را به باد انتقاد گرفت و موضوعات دیگر برنامه دورهمی از جمله «زیرآب‌زنی»، «تزویر و ریا» و ... را کنایه‌های سیاسی مدیری قلمداد کرد . [3]

روزنامه زنجیره‌ای ابتکار نیز در مطلبی با عنوان « مخاطب جور، ادبیات ناجور» حتی بیان داشت که کار مدیری استندآپ کمدی نیست و نوشت: « سیاری معتقدند که اگر باید صداوسیما تریبون منتقدان هم باشد، چرا این تربیون در اختیار افراد یا هنرمندان با نگاه‌های متفاوت قرار نمی‌گیرد؟ مهران مدیری پیش از این هم به خاطر حرف‌هایش در برنامه ای که راجع به طلاق بود، اعتراض های بسیاری را برانگیخت. مخالفان اعتقاد داشتند که مدیری با ادبیات نامناسبی به زن‌ها توهین کرده است. باید استند آپ کمدی را بشناسیم تا بتوانیم به قضاوتی فارغ از هیجان های آنی دست پیدا کنیم. به همین علت مطلب پیش رو راجع به استندآپ کمدی و ویژگیهای آن است.»[4]

مدیری پیشتر از معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست که در این برنامه دعوت شده بود و عملکرد دولت را مطلوب ‌می‌خواند، بی تکلف پرسید که «پس چرا اتفاقی نمی‌افتد؟!»؛‌ سئوالی که در این شرایط در ذهن بسیاری از مردم ایران وجود دارد و شاید جرقه‌ای برای روشن شدن افکارعمومی بود. دولت نیز خود از رسانه‌های حامی‌اش این انتقاد را دارد که چرا دستاوردهای عملی‌اش را به مردم به خوبی نشان نداده‌اند و از این رو به شدت احساس کمبود می‌کند.

به نظر می‌رسد با توجه به اینکه مدیری مسائل فرهنگی، اجتماعی و گاهی اقتصادی روز را دستاویز سخنان طنز خود قرار می‌دهد، از این رو جریان خاصی نسبت به شباهت‌هایی که افکارعمومی نسبت به این سخنان با عملکرد دولت در ذهن‌شان تداعی می‌شود به شدت به هراس افتاده و آن‌را تبلیغات منفی علیه جریان خود پنداشته و سعی در خنثی سازی آن به این شیوه دارد.

با این حال اصلاح‌طلبان نشان دادند که تا این حد نیز بر نمی‌تابند که نسبت به منافع‌شان خدشه وارد شود و با حمله و راه اندازی پروپاگاندای علیه رسانه ملی سعی در خاموش کردن وجه انتقادی طنز دارند؛ موضوعی که اگر این جریان آن‌را به نفع خود ببیند قطعا با استقبال فراوان آن را در بوق و کرنا کرده و شیوه انتقادی عکسی را علیه رسانه ملی در پیش می‌گیرد که چرا جلوی چنین برنامه‌هایی را می‌گیرد؛ رویه‌ای که جریان اصلاحات برخلاف شعار «‌زنده‌ باد مخالف من» همواره به کار بسته‌ است و منتقد را با پروپاگاندا و هجمه خبری مرعوب و منزوی می‌کند.

 
مهران مدیری از مدیران سازشکار و فاسد می‌گوید اصلاح‌طلبان دردشان می‌‌گیرد! 
مهران مدیری از مدیران سازشکار و فاسد می‌گوید اصلاح‌طلبان دردشان می‌‌گیرد! 
 
مهران مدیری از مدیران سازشکار و فاسد می‌گوید اصلاح‌طلبان دردشان می‌‌گیرد! 
 
مهران مدیری از مدیران سازشکار و فاسد می‌گوید اصلاح‌طلبان دردشان می‌‌گیرد! 
 
مهران مدیری از مدیران سازشکار و فاسد می‌گوید اصلاح‌طلبان دردشان می‌‌گیرد! 
 
مهران مدیری از مدیران سازشکار و فاسد می‌گوید؛ اصلاح‌طلبان دردشان می‌‌گیرد!+تصاویر

برچسب ها: سیاست » رصد سیاسی،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 07:44 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
عباس عراقچی که ریاست ستاد اجرایی برجام را برعهده دارد تا دیروز از جمله مدافعان سرسخت برجام بود اما امروز هیچ نشانه‌ای از وی وجود ندارد و همگان به دنبال آقای عراقچی هستند.
چرا دیپلمات مورد نظر در دسترس نیست؟سید عباس عراقچی یکی از دیپلمات‌های تیم هسته‌ای کشورمان است که فعالیت بسزایی در قبل و بعد از انعقاد سند برجام داشت. البته وی را بایستی از مدافعان اصلی این سند هسته‌ای نامید که تا مدتی پس از برجام فعالیت بسیاری در خصوص دفاع از برنامه جامع اقدام مشترک داشت اما کم کم این حضور پررنگ، کم رنگ و کم رنگ‌تر شد تا به امروز که کمتر از رئیس ستاد پیگیری برجام در رسانه‌ها خبری هست و چیزی می‌شنویم. البته این عدم فعالیت رسانه‌ای به سایر اعضای تیم‌ هسته‌ای کشورمان نیز سرایت کرده است و در این راستا با اینکه صفحه فیس‌بوک محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان یکی از فعال‌ترین صفحات مجازی بود این روزها متروکه شده است.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی وضعیت دیگری دارد و چندین بار است که در مورد بدعهدی آمریکایی‌ها در برجام سخن گفته که آخرین این اظهارات به گله وی در خصوص عدم همکاری بانک‌های بزرگ غربی با بانک‌های ایرانی به دلیل ترس از مجازات‌های سنگین وزارت‌خزانه‌داری آمریکا باز می‌گردد.[1] البته وی اخیرا با ارنست مونیز، ‌وزیر انرژی امریکا پس از مصوبه تمدید 10 ساله تحریم‌های ایران توسط سنای امریکا دیدار کرد و از روندی که کنگره و کاخ سفید درباره برجام پیش گرفته‌اند نیز گلایه کرد. [2]

حالا هرچقدر صالحی گلایه می‌کند عراقچی بیشتر سکوت پیشه کرده است و از مدافع اصلی برجام در این روزها خبری نیست که نیست. شاید بد نباشد که یادآوری شود که سید عباس عراقچی در موضوع باز بودن سوئیفت که از طریق آن تراکنش‌های مالی برقرار می‌شود موضوع بسته بودن وسخنان «هاینتس فیشر» رئیس‌جمهور اتریش را به شدت تکذیب کرد و حتی سئوال خبرنگار ایرانی از فیشر را به نوعی انحرافی دانست. در همین زمینه بانک مرکزی در نمایشی جالب برای نشان دادن باز بودن سوئیفت با دو بانک ترکیه‌ای و کره‌ای تراکنش مالی انجام داد که جزو بانک‌های بزرگ غربی نبودند.[3] البته بعدها خود ولی الله سیف،‌ رئیس کل بانک مرکزی از دستاوردهای تقریبا هیچ برجام سخن گفت تا معلوم شود تلاش عراقچی برای نشان دادن دستاوردهای بانکی برجام مثمر ثمر نبوده است. موضوعی که بعدها ظریف را مجبور کرد تا برای اطمینان‌دهی به این بانک‌ها به دنبال نامه آرامش‌بخش باشد. [4]

عراقچی در ماجرای قانون محدودیت سفر به ایران که توسط کنگره آمریکا تصویب و با امضای باراک اوباما به قانون تبدیل شد نیز با بی‌توجهی به امضای تایید اوباما به نامه جان کری، وزیر خارجه کابینه اوباما نسبت به عدم تاثیرگذاری این قانون بر برجام استناد کرد. [5]

از جمله عملکردهای خاص عراقچی در برجام به نامه مهم رهبر انقلاب باز می‌گردد. رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای که به رئیس جمهور نوشتند و به طور مشروط از برجام حمایت کردند، یکی از شروط مهم‌شان را گرفتن تضمین کتبی از رئیس‌جمهور امریکا و اتحادیه اروپا در این عرصه قرار دادند. ایشان در این باره بیان کردند:‌ « از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریمهای ظالمانه‌ی اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرائی شدن آن در برجام به بعد از اقدامهای ایران موکول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلّف طرفهای مقابل، تدارک شود، که از جمله‌ی آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتّحادیه‌ی اروپا مبنی بر لغو تحریمها است. در اعلام اتّحادیه‌ی اروپا و رئیس‌جمهور آمریکا، باید تصریح شود که این تحریمها بکلّی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این‌که ساختار تحریمها باقی خواهد ماند، به‌منزله‌ی نقض برجام است.»[6] اما عراقچی به عنوان رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه در اینب باره گفت : «برای ما آنچه مهم است این است که برجام در مرحله اجرا با هیچگونه خدشه و صدمه مواجه نشود و آقای کری این تضمین را بعنوان وزیر امور خارجه آمریکا بصورت کتبی و با امضای رسمی داده است.»[7]

البته عراقچی از جمله دیپلمات‌هایی بود که در سالگرد امضای سند برجام اذعان کرد که تحریم‌ها روی کاغذ برداشته شده است نه به طور عملی. عراقچی در گفت وگوی تلویزیونی‌اش از این حیث برای برجام سنگ تمام می‌گذاشت. « همه تحریم‌ها لغو شده، پول‌ها آزاد شده، روابط بانکی برقرار است، قراردادهای بزرگ بسته‌ایم»؛ از جمله اظهارات عراقچی درباره دستاوردهای برجام بود که بعدها مسئولان دولتی از عدم تحقق همه این موارد و عمل امریکا به تعهداتش گلایه کردند.

اینک اما سکوت تنها پاسخ دیپلمات‌هایی چون عراقچی به تمامی عهدشکنی‌های طرف مقابل است. به نظر می‌رسد اگر از ابتدا کسانی چون عراقچی که ریاست پیگیری اجرای برجام را برعهده دارند به طور مستقیم با بدعهدی آمریکایی‌ها مقابله می‌کردند و در پی دفاع و رفع و رجوع دبه‌ کردن‌های کاخ سفید نبودند و همچنین به درستی به شروط رهبری توجه و تضمین لازم و کتبی در جهت اجرای برجام را از طرف مقابل می‌گرفتند امروز با دست بازتری در میدان رسانه‌ای حاضر می‌شدند و پاسخ مناسبی در خصوص دستاوردهای تقریبا هیچ برجام داشتند.


برچسب ها: سیاست > احزاب و شخصیت‌ها،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 07:43 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
رشد 7.4 درصدی اقتصاد کشور در نیمه اول امسال، با توجه به شرایط رکود حاکم بر اکثر بازارها، محیرالعقول به نظر می‌رسد و کمتر فعال اقتصادی و اقتصاددانی آن را می‌پذیرد.
  بانک مرکزی که یک سالی بود آمار رشد اقتصادی کشور را اعلام نمی‌کرد، در روز تعطیل شنبه مدعی شد رشد اقتصادی کشور در شش ماهه اول امسال به ۷.۴ درصد رسیده است.

اطلاعیه کوتاه بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی کشور فاقد هر گونه آمار و ارقام درباره تولید ناخالص داخلی و ارزش افزوده بخش‌های مختلف اقتصادی کشور است.

اطلاعیه بانک مرکزی، پر از ابهام است. در این اطلاعیه آمده است:‌ «بر اساس محاسبات مقدماتی انجام شده توسط اداره حساب های اقتصادی بانک مرکزی، بر پایه آمار و اطلاعات واصله از مراجع آماری ذیربط، تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه و به قیمت های ثابت (100=1383)، در شش ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، معادل 7.4 درصد رشد داشته است. گزارش مشروح در این خصوص به همراه آمارهای مربوطه متعاقبا توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اطلاع رسانی خواهد شد.»

تاکید بانک مرکزی بر محاسبات مقدماتی و آمار و اطلاعات واصله از مراجع آماری ذیربط و عدم انتشار مشروح آمارهای تولید ناخالص داخلی، مشکوک است.

به نظر می‌رسد اطلاعیه بانک مرکزی با عجله و شتاب تنظیم شده که دلیل آن را باید سخنان روز گذشته حسن روحانی دانست. روحانی در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی با رهبر انقلاب گفت: «بر اساس گزارش بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در شش ماهه اول سال به ۷.۴ درصد رسیده است.»

رشد 7.4 درصدی اقتصاد کشور در نیمه اول امسال، با توجه به شرایط رکود حاکم بر اکثر بازارها، محیرالعقول به نظر می‌رسد و کمتر فعال اقتصادی و اقتصاددانی آن را می‌پذیرد. اقتصاد ایران در اوج رونق خود هم به چنین رشدی دست نیافته بود.

این سوال از بانک مرکزی مطرح است که چرا محاسبات مقدماتی خود را به رئیس دولت گزارش داده است؟ اگر گزارش کاملی درباره رشد اقتصادی دارد، چرا جزئیات آن را منتشر نمی‌کند و به روزهای آینده حواله می‌دهد؟ آیا بانک مرکزی قصد دارد در فرصت باقی‌مانده، آمارها و ارقام را بالا و پایین کند تا به رشد اعلام‌شده از سوی روحانی دست یابد؟

پیش از این نیز در اواسط سال 93 حسن روحانی بر مبنای آمار و اطلاعاتی که به وی داده شده بود از خروج اقتصاد کشور از رکود خبر داد. پس از آن بانک مرکزی برای تایید سخنان روحانی مجبور شد گزارش عجولانه‌ای از رشد اقتصادی کشور در بهار سال 93 تهیه کند. در همان مقطع، مرکز آمار از ارائه گزارش رشد اقتصادی استنکاف کرد که نشان از عدم تایید آمار و ارقام روحانی توسط این مرکز داشت.

در سال 94، اوضاع معکوس شد. بانک مرکزی آمار رشد اقتصادی را سانسور کرد و مرکز آمار آن را به طور فصلی منتشر می‌کرد.

آمار رشد سه ماهه اول امسال را هم بانک مرکزی سانسور کرد و مرکز آمار اعلام کرد. اکنون این بازی دوباره وارونه شده است. بانک مرکزی رشد اقتصادی نیمه اول را اعلام کرده و مرکز آمار سکوت کرده است.

به نظر می‌رسد بازی بانک مرکزی و مرکز آمار با رشد اقتصادی در دولت یازدهم، با هدف دستاوردسازی برای دولت باشد. سانسور یکی در میان آمار رشد اقتصادی از سوی نهادهای آماری دولت، امکان بررسی واقعیات درباره این شاخص مهم را از کارشناسان و اقتصاددانان می‌گیرد.

اکنون که دستان دولت از دستاوردهای برجام، خالی است، شاید با بالا بردن آمار رشد اقتصادی می‌خواهد چنین رشدهای کم‌سابقه را نتیجه اجرای برجام جا بزند

برچسب ها: اقتصاد » اقتصاد کلان،

تاریخ : یکشنبه 28 آذر 1395 | 07:41 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
افسران - حلب رسما آزاد شد
برچسب ها: خاورمیانه>سوریه،

تاریخ : شنبه 27 آذر 1395 | 07:37 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
اکثر مفسران شیعه و سنی روایت کرده‏‌اند که: این آیات وقتى نازل شد که قریش در مکّه از آن حضرت معجزه طلب کردند. حضرت اشاره به ماه فرمود، به قدرت حقّ تعالى به دو نیم شد.
سرویس دین مشرق - امشب میلاد پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و حضرت‌ امام‌ جعفر صادق‌ علیه‌ السلام‌(ع) است. به همین مناسبت ویژه نامه ای از زندگی این دو بزرگوار تقدیم حضور مخاطبان ارحمند می‌شود:




*حضرت محمد (ص)

محمد بن عبدالله روز جمعه، هفدهم ربیع الاول عام الفیل برابر با سال 570 میلادى (به روایت شیعه) در مكه معظمه، در سرزمین حجاز (عربستان كنونى) متولد شدند. ایشان در تورات و برخى كتب آسمانى «احمد» نامیده شده است. آمنه، دختر وهب، مادر حضرت محمد (ص) پیش از نامگذارىِ فرزندش توسط عبدالمطلب به محمّد، وى را «احمد» نامیده بود.

القابی نظیر رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر،نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و...بر ایشان قرار داشته

پدر گرامی ایشان عبدالله بن عبدالمطلب و مادرشان آمنه، دختر وهب بن عبد مناف بودند. این بانوى جلیل القدر، در طهارت و تقوا در میان بانوان قریشى، كم‏ نظیر و سرآمدهمگان بود. وى پس از تولد حضرت محمّد(ص) دو سال و چهارماه و به روایتى شش سال زندگی كرد و سرانجام، در راه بازگشت از سفرى كه به همراه تنها فرزندش، حضرت محمّد(ص) وخادمه‏اش، ام ایمن جهت دیدار با اقوام خویش عازم یثرب (مدینه) شده بود، در مكانى به نام «ابواء» بدرود حیات گفت و در همان جا مدفون گشت.

و چون عبدالله، پدر حضرت محمد(ص) دو ماه (و به روایتى هفت ماه) پیش از ولادت فرزندش از دنیا رفته بود، كفالت آن حضرت را جدش، عبدالمطلب به عهده گرفت. نخست وی را به ثویبه (آزاد شده ابولهب) سپرد تا وى را شیر دهد و از او نگه‏دارى كند؛ اما پس از مدتى وى را به حلیمه، دختر عبدالله بن حارث سعدیه واگذار كرد. حلیمه گرچه دایهآن حضرت بود، اما به مدت پنج سال براى وى مادرى كرد.

همسران:
1. خدیجه بنت خویلد.
2. سوده بنت زمعه.
3. عایشه بنت ابى بكر.
4. امّشریك بنت دودان.
5. حفصه بنت عمر.
6. ام حبیبه بنت ابى سفیان.
7. امّ سلمه بنت عاتكه.
8. زینب بنت جحش.
9. زینب بنت خزیمه.
10. میمونه بنتحارث.
11. جویریه بنت حارث.
12. صفیّه بنت حىّ بن اخطب.

فرزندان:

الف) پسران:
1. قاسم. او پیش از بعثت پیامبر اكرم(ص) تولد یافت. از این روپیامبر(ص) را ابوالقاسم نامیدند.
2. عبدالله. این كودك چون پس از بعثت به دنیاآمده بود، وى را «طیّب» و «طاهر» می گفتند.
3. ابراهیم. او در اواخر سال هشتم هجرى متولد شد و در رجب سال دهم هجرى وفات یافت.
عبدالله و قاسم از خدیجه كبرى (س) و ابراهیم از ماریه قبطیه متولد شدند. وهرسهآنان در سنین كودكى از دنیا رفتند.
ب) دختران:
1. زینب (س). 2. رقیه (س). 3. ام كلثوم (س). 4. فاطمه زهرا (س).
دختران پیامبر اسلام (ص) همگى از حضرت خدیجه(س) متولد شدند و تمام فرزندان رسول خدا(ص) جز فاطمه زهرا (س) پیش از رحلت آن حضرت، از دنیا رفته بودند. تنها فرزندى كهاز آن حضرت در زمان رحلتش باقى مانده بود، فاطمه زهرا(س)، آخرین دختر وى بود. این بانوى مكرّمه، افتخار بانوان عالم، بلكه همه انسان‏ها و مورد تقدیس و تكریم فرشتگان عرشى است. همو است كه مادر سبطین و امّ الأئمة المعصومین(ع) است.
گرچه پیامبر اسلام(ص) به تمام خاندان مؤمن خویش علاقه‏ مند بود، اما در میان همسرانش بیش از همه، به خدیجه كبرى (س) و در میان فرزندانش بیش از همه، به فاطمه زهرا (س) علاقه‏مند بوده و اظهار محبت و لطف مى‏فرمود.

آیا پیامبر اعظم(ص) غیر از قرآن کریم معجزه دیگری هم داشتند؟

یکی از سؤالاتی که درباره معجزات پیامبر اعظم حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله پرسیده می‌شود این است که آیا پیامبر اعظم(ص) غیر از معجزه جاودانه قرآن کریم، معجزه دیگری نیز داشتند؟

در پاسخ گفته می‌شود قرآن کریم به عنوان سند همیشگی نبوت، بزرگترین معجزه پیامبر اکرم (ص) است. اما این چنین نبوده که پیامبر اکرم در زمان حیات مبارکشان، معجزات دیگری نداشته‌اند بلکه معجزات فراوانی در کتب تاریخ و روایات از ایشان نقل شده که به چند نمونه اشاره می‌کنیم.

شقّ القمر

خداوند در قرآن کریم فرمود: اقْتَرَبَتِ السَّاعَةُ وَ انْشَقَّ الْقَمَرُ، وَ إِنْ یَرَوْا آیَةً یُعْرِضُوا وَ یَقُولُوا سِحْرٌ مُسْتَمِرٌّ.

یعنى: قیامت نزدیک شد و ماه از هم شکافت! و هر گاه نشانه و معجزه‌‏اى را ببینند روى گردانده، مى‌‏گویند: «این سحرى مستمر است»!

اکثر مفسران شیعه و سنی روایت کرده‏‌اند که: این آیات وقتى نازل شد که قریش در مکّه از آن حضرت معجزه طلب کردند، حضرت اشاره به ماه فرمود، به قدرت حقّ تعالى به دو نیم شد.

در بعضى روایات است که آن واقعه، در شب چهاردهم ذى حجّه بود.

ردّ الشمس

علماء شیعه و سنی به سندهاى بسیار از اسماء بنت عمیس و غیر از روایت کرده‌‏اند که روزى حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله و سلم، حضرت امیر المؤمنین را پى کارى فرستاد و چون وقت نماز عصر شد و نماز عصر گزاردند حضرت امیر علیه‌السّلام آمد و نماز عصر نکرده بود، حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله و سلم سر مبارک خود را در دامن آن حضرت گذارد و خوابید و وحى بر آن حضرت نازل شد و سر خود را به جامه پیچیده و مشغول شنیدن وحى شد تا نزدیک شد که آفتاب فرو رود و چون وحى منقطع شد.

حضرت فرمود: یا على! نماز کرده‌‏اى؟

گفت: نه یا رسول اللّه، نتوانستم سر مبارک تو را از دامن خود دور کنم، پس حضرت فرمود که: خداوندا! على مشغول طاعت تو و طاعت رسول تو بود پس آفتاب را براى او برگردان.

اسماء گفت: و اللّه دیدم که آفتاب برگشت و بلند شد و به جایى رسید که بر زمینها تابید و وقت فضیلت عصر برگشت و حضرت نماز کرد و باز آفتاب فرو رفت.

منبر پیامبر(ص) و ستون نالنده

شیعه و سنی به سندهاى بسیار روایت کرده‏‌‌اند که چون حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله و سلم به مدینه هجرت نمود و مسجد را بنا کرد، در جانب مسجد درخت خرمایى خشک کهنه بود و هرگاه که حضرت خطبه مى‏‌خواند بر آن درخت تکیه مى‌‏فرمود، پس مردى آمد و گفت: یا رسول الله! رخصت ده که براى تو منبرى بسازم که در وقت خطبه بر آن قرار گیرى، و چون مرخّص شد براى حضرت منبرى ساخت که سه پایه داشت و حضرت بر پایه سوم مى‌‏نشست، اوّل مرتبه که آن حضرت بر منبر برآمد آن درخت به ناله آمد، مانند ناله‌‏اى که ناقه در مفارقت فرزند خود کند، پس حضرت از منبر به زیر آمد و درخت را در بر گرفت تا ساکن شد، پس حضرت فرمود: اگر من آن را در بر نمى‌‏گرفتم تا قیامت ناله مى‏‌کرد. و آن را حنّانه مى‌‏گفتند.

بنى امیّه مسجد را خراب کردند و از نو بنا کردند و آن درخت را بریدند.

در روایت دیگر منقول است که حضرت فرمود که آن درخت را کندند و زیر منبر دفن کردند.

زنده‌کردن دو کودک

یکى از انصار بزغاله‌‏اى داشت آن را ذبح کرد به زوجه خود گفت که: بعضى را بپزید، و بعضى را بریان کنید شاید حضرت رسول صلّى الله علیه و آله و سلم ما را مشرّف گرداند و امشب در خانه ما افطار کند، و به سوى مسجد رفت و دو طفل خرد داشت چون دیدند که پدر ایشان بزغاله را کشت یکى به دیگرى گفت: بیا تو را ذبح کنم، و کارد گرفت و او را ذبح کرد، مادر که آن حال را مشاهده کرد فریاد کرد و آن پسر دیگر از ترس گریخت و از غرفه به زیر افتاد و مرد.

آن زن مؤمنه هر دو طفل مرده خود را پنهان کرد و طعام را براى قدوم حضرت مهیّا کرد، چون حضرت داخل خانه انصارى شد جبرئیل فرود آمد و گفت: یا رسول الله! بفرما که پسرهایش را حاضر گرداند، چون پدر به طلب پسرها بیرون رفت مادر ایشان گفت: حاضر نیستند و به جایى رفته‌‏اند؛ برگشت و گفت: حاضر نیستند، حضرت فرمود که: البتّه باید حاضر شوند، و باز پدر بیرون آمد و مبالغه کرد مادر او را بر حقیقت مطّلع گردانید و پدر آن دو فرزند مرده را نزد حضرت حاضر کرد، حضرت دعا کرد و خدا هر دو را زنده کرد و عمر بسیار کردند.

معجزات پیامبر اکرم (ص) فراوان است که می‌توانید به کتاب‌های مربوطه مانند منتهی الآمال نوشته شیخ عباس قمی مراجعه کنید

مدت رسالت و زمامدارى:

از 27 رجب سال چهلم عام الفیل (610 میلادى)، كه در سن چهل سالگى به رسالت مبعوث شده بود، تا 28 صفر سال یازدهم هجرى، كه رحلت فرمود، به مدت 23 سال عهده‏دار امر رسالت و نبوت بود. آن حضرت علاوه بر رسالت، به مدت ده سال امر زعامت و زمامدارى مسلمانان را پس از مهاجرت به مدینه طیبه بر عهده داشت.

رحلت:
دوشنبه 28 صفر، بنا به روایت بیشتر علماى شیعه و دوازدهم ربیع الاول بنا به قول اكثر علماى اهل سنّت، در سال یازدهم هجرى، در سن 63 سالگى،در مدینه بر اثر زهرى كه زنى یهودى به نام زینب در جریان نبرد خیبر به آن حضرت خورانیده بود. معروف است كه پیامبر اسلام(ص) در بیماری وفاتش مى‏فرمود: این بیماری از آثار غذاى مسمومى است كه آن زن یهودى پس از فتح خیبر براى من آورده بود


محل دفن:
مدینه مشرفه، در سرزمین حجاز (عربستان سعودى كنونى) در همان خانه‏اى كهوفات یافته بود. هم اكنون مرقد مطهر آن حضرت، در مسجد النبى قرار دارد.


در جدول زیر می توانید کتاب های الکترونیکی منتشر شده پیرامون زندگی پیامبر بزرگوار اسلام را دانلود و مطالعه کنید.

ردیف

پیامبر گرامی اسلام ، حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه واله وسلم)

دانلود کتاب

1

طب النبی (صلی الله علیه واله وسلم) - متن عربی

2

آداب و سنن پیامبر اسلام(صلی الله علیه واله وسلم)

3

چهل داستان و حدیث از پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم)

4

فضایل و سیره فردى پیامبر گرامى اسلام(ص)

5

مقالاتی پیرامون زندگى حضرت محمد(صلی الله علیه و آله)

6

پیامبر صلی الله علیه وآله در صحنه اجتماع

----------

7

 زندگی نامه تفصیلی پیامبر(صلی الله علیه واله وسلم)

8

پندهای حکیمانه از رسول الله صلی الله علیه و آله

----------

9

سیره اجتماعى - حكومت و سیاست

----------

10

ره آورد بعثت از منظر نهج البلاغه

11

اشعار مبعث رسول(ص)






ادامه مطلب برچسب ها: فرهنگ>دین واندیشه،

تاریخ : شنبه 27 آذر 1395 | 07:30 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
رهبر انقلاب تاکید کردند: اگر دنیای اسلام متحد باشد و با وحدت به سمت اهداف اسلامی حرکت کنیم، آمریکا و شبکه‌ بدخیم خبیث صهیونیستی دیگر نمی‌توانند ملت‌ها را در پنجه‌ خود بگیرند.
شیعه و سنّیِ آمریکایی دو لبه‌ یک قیچی‌اند/ انگلیس از دو قرن پیش منبع شر و نکبت برای ملت‌ها بوده استبه گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار مسئولان نظام، میهمانان سی‌امین کنفرانس وحدت اسلامی، سفرای کشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم تأکید کردند: امروز دو اراده در منطقه در تعارض با یکدیگر قرار گرفته است، «اراده وحدت» و «اراده تفرقه»، و در این اوضاع حساس، «تکیه بر قرآن و تعالیم الهی پیامبر اعظم(ص)»، به‌عنوان داروی وحدت‌بخش، راه حل محنتهای دنیای اسلام است.

برچسب ها: سیاست » امام و رهبری،

تاریخ : شنبه 27 آذر 1395 | 07:26 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
دیدار مسئولان نظام، مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی و سفرای کشورهای اسلامی

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (شنبه) در دیدار مسئولان نظام، میهمانان سی‌امین کنفرانس وحدت اسلامی، سفرای کشورهای اسلامی و قشرهای مختلف مردم تأکید کردند: امروز دو اراده در منطقه در تعارض با یکدیگر قرار گرفته است، «اراده وحدت» و «اراده تفرقه»، و در این اوضاع حساس، «تکیه بر قرآن و تعالیم الهی پیامبر اعظم(ص)»، به‌عنوان داروی وحدت‌بخش، راه حل محنتهای دنیای اسلام است. 


برچسب ها: بین الملل>انگلیس،

تاریخ : شنبه 27 آذر 1395 | 07:21 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
تاریخ : جمعه 26 آذر 1395 | 09:21 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
افسران - خطوط قرمز رهبری که اگر در مذاکرات لحاظ میشد ؛ برجام شکست نمیخورد ...

امام خامنه ای:
اینکه حالا گفته بشود که جزئیّات این مذاکرات تحت نظر رهبری است، این حرف دقیقی نیست بنده در جزئیّات مذاکره دخالتی نکردم، بازهم نمیکنم؛ من مسائل کلان، خطوط اصلی، چهارچوب‌های مهم و خطّ قرمزها را به مسئولین کشور همواره گفته‌ام.


برچسب ها: سیاست > برجام،

تاریخ : جمعه 26 آذر 1395 | 07:04 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
تاریخ : جمعه 26 آذر 1395 | 06:46 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
خوراکی‌های رایجی که مسمومتان میکنند!
جدیدترین فهرست از عجایب هفتگانه جهان
بعد از دلار، پراید جهانگیری هم رسید!
کی‌روش: یار دوازدهم رو نخوام چه کنم؟!
مردم کره جنوبی با شلوارک و سیخ جوجه در راه شمال!
پول بنز می‌دهیم، سوار پراید می‌شویم!!!
متن شعر مطیعی در نماز عید فطر؛ نیل اگر هست عصا در کف موسا هم هست
فضیلت عید فطر در کلام مولا علی (ع)
جذابترین گلهای لحظه آخری در مسابقات جام جهانی
چه کسانی با پول بیت‌المال به روسیه می‌روند؟
چه کسی وکیل مدافع ترامپ در اتحادیه اروپاست؟
چه افرادی هرگز نباید سیر بخورند؟
روشهای کاربردی برای تقویت سلامت روده
دستور رهبری، فشار عینی و عملی
راهکار‌هایی برای آسان شدن زایمان در زنان باردار
ضرغامی: حباب‌های اقتصادی عرصه را بر مردم تنگ کرده‌اند
نقش توئیتر در فتنه آمریکایی-اسرائیلی ۸۸
پست صفحه اینستاگرام AFC در خصوص زوج‌های هافبک آسیایی در جام جهانی
بیانات رهبر انقلاب درباره دعای وداع امام سجاد (علیه‌السلام) با ماه رمضان
بیانات رهبر انقلاب درباره دعای وداع امام سجاد (علیه‌السلام) با ماه رمضان
داغ شدن هشتگ #جام_جهانی هم‌زمان با آغاز رقابت‌ها
مواقعی که می‌توان به نتیجه استخاره عمل نکرد
تصاویری زیبا از مناظر دیده نشده استرالیا
جام جهانی ۲۰۱۸| تبریک پوتین به چرچسوف و واکنش سرمربی عربستان به استعفای احتمالی
ترکیب احتمالی ایران و مراکش از نظر سایت فیفا
پرتغال - اسپانیا؛نبرد دشمنان قدیمی اروپا
امام خامنه‌ای در خطبه‌های نماز عید فطر: قدرت‌های شیطانی دائم در حال توطئه علیه ملت ایران هستند/ آمریکا در منطقه شکست خورده است
((اسرائیل چگونه فرو خواهد پاشید؟!))
رشد ۳۵ درصدی قیمت مسکن طی یک سال گذشته
تیم ملی فوتبال روسیه - عربستان/ نبرد تزار‌ها با سبزپوشان سعودی در افتتاحیه جام بیست و یکم
سایت ماه اسکین طراح قالب وبلاگ رایگان با امکانات عالی
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
تعداد کل صفحات : 9 :: 1 2 3 4 5 6 7 ...
لطفا از دیگر صفحات نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.