فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

   بگو تا که بدونم رفیق ِ چاوز اومده؟/ اون رفیق مهربون و خوب و دلسوز اومده؟/ بین اون همه مقام و بین اون همه رئیس/ واسه من انگاری داره یه جورایی مغناطیس...

به بهانه حضور هیات عالی رتبه ایران در ونزوئلا

مادر چاوز:
"مادارو" جون شنیدم هیات ایرون اومده
به رگام از تو چه پنهون، انگاری خون اومده
خدائیش جای "هوگو " این روزا خیلی خالیه
میدونم نرفته، روحش تُو همین حوالیه

بگو تا که بدونم رفیق ِ چاوز اومده؟
اون رفیق مهربون و خوب و دلسوز اومده؟
بین اون همه مقام و بین اون همه رئیس
واسه من انگاری داره یه جورایی مغناطیس

بغلم کرد و سر منو گذاشت رو شونه هاش
گفت تو گوشم؛ که منم یک نفر از دیوونه هاش!
چه کنم که حیروون ِ همین ادا اصولشم
خیلی وقته چشم به راه، منتظر حلولشم
شنیدم اینکه تو ایروون حرفشو نمیخونن
حیفه که قدر چنین دسته گل و نمیدونن

مادارو:
مادر من، نگو این حرفا رو آبرو داریم
حالا ما یه کمی با دوستای " چاوز" نداریم!
اون که جَو گیر شد و بیچاره خودش نمیدونه
شک ندارم که هزار بار تا حالا پشیمونه
حالا بیخودی دیگه متّه به خشخاش تو نذار
پاشو تا آروم بشی با هم بریم سر ِ مزار

 


برچسب ها: طنز و کاریکاتور > طنز،

تاریخ : چهارشنبه 31 شهریور 1395 | 10:05 ق.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
اهمیت هزار تومان در زندگی سی سال پیش ایرانیان چه بود؟ قدرت خرید هزار تومان در بازار ایران چقدر بود؟
29 سال پیش با هزارتومان چه می توانستید بخرید؟به یاد دارید در سال 1366 با هزار تومان چه میزان کالا می توانستید بخرید؟ 50 سیخ کباب یا بیش از 30 دیزی آماده ، شاید قدرت خرید سی سال پیش یک هزار تومان برای ایرانیان امروز،کمی رویاگونه و دور از ذهن به نظر برسد .

تورم در سال های اخیر جزئی جدا نشدنی از اقتصاد ایران بوده است به طوری که در این سال ها ارزش پول ایران به دلیل تورم غالبا دو رقمی به شدت تنزل کرده است . هزار تومان در سال 1366 بخش مهمی از حقوق ماهیانه افراد را به خود اختصاص می داد .  در این مقطع زمانی حداقل دستمزد تعیین شده در هر ماه 2280 تومان بود که این رقم می توان اهمیت هر هزار تومانی را در زندگی سی سال پیش ایرانیان دریافت .

بی اغراق این پول کفاف هزینه های 15 روز از زندگی خانوار ایرانی را می داد، خانواری به مراتب پرجمعیت تر از خانوارهای امروز ایرانی . در سال 1395 حداقل دستمزد 812 هزار و 165 تومان است به این ترتیب هزار تومان یک هشتصد و دوازدهم حداقل دستمزد محسوب می شود.

اگر رقم دریافتی هر فرد مجرد را مبنا بگیریم این نسبت متفاوت می شود چرا که دریافتی کارگر مجرد حداقل 972 هزار تومان است .  در سال 1366 هر دلار در حدود 99 تومان بود به این ترتیب هر یک هزار تومان با حدود 10 دلار برابری می کرد این در حالی است که در شرایط کنونی هر دلار در حدود 3500 تومان در بازار آزاد قیمت دارد .

این گزارش به شما نشان می دهد هزار تومان قدرت خرید چه حجم کالایی را در برخی اقلام داشت .

 بلیت سینما

 قیمت بلیت سینما در این سال 15 تومان بود . به این ترتیب هر هزار تومان می توانست 66 نفر را راهی سینما کند . در حال حاضر بلیت سینما  بین 5 تا 15 هزار تومان در روزهای عادی و نیم بها قیمت دارد .

بنزین

 هر لیتر بنزین در سال 1366 برابر با سه تومان قیمت داشت . به این ترتیب هزار تومان قدرت خرید 333 لیتر بنزین را داشت . در حال حاضر هر هزار تومان با قیمت یک لیتر بنزین در کشور برابری می کند .

قیمت طلا

 هر هزار تومان اندکی کمتر از قیمت یک گرم طلا بود . هر گرم طلا در این سال 1212 تومان بود . در حال حاضر قیمت هر گرم طلا به حدود 113 هزار تومان رسیده است .

دلار

 هر دلار در سال 1366 در بازار آزاد حدود 99 تومان قیمت داشت به این ترتیب هر هزار تومان قدرت خرید بیش از 10 دلار را دارا بود. هر دلار در حال حاضر بیش از 3500 تومان قیمت دارد .

 کباب کوبیده و دیزی

 هر سیخ کباب کوبیده در این سال 20 تومان قیمت داشت . طبق بخشنامه استانداری در سال 1366 هر دیزی با مخلفات نیز حدود 30 تومان قیمت داشت . به این ترتیب با هر هزار تومان امکان خرید 50 سیخ کباب کوبیده فراهم بود و هزار تومان به اندازه 33 دیزی با مخلفات می ارزید.

 تخم مرغ

 هر شانه تخم مرغ در این سال 40 تومان قیمت داشت به این ترتیب با هزار تومان می شد 25 شانه تخم مرغ خرید . هر تخم مرغ در حال حاضر  حدود 350تومان قیمت دارد .

هزار تومانی در سال 1366 درشت ترین پول ایران محسوب می شد. همین یک اسکناس هزینه نیمی از ماه را برای یک خانوار تامین می کرد در حالی که این روزها 10 هزار تومانی ، درشت ترین اسکناس ایران نمی تواند حتی خرید یک روز زندگی ایرانی را تامین کند از این روست که چک پول در بسیاری از موارد جایگزین پول نقد مورد نیاز در ایران شده است . باید توجه داشت کارت های اعتباری در این سال ها به شدت جای پول نقد را در مراودات مالی روزمره گرفته اند .

برچسب ها: اقتصادی،

تاریخ : چهارشنبه 31 شهریور 1395 | 09:59 ق.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
معمولا دختر و پسرهای دم بخت، ویژگی‌هایی را برای همسر آینده‌شان در ذهن دارند و گزینه‌هایشان را با آن فهرست تطبیق می‌دهند؛ اما بعضی جوانها به دلایلی مانند عشق، آنها را نادیده می‌گیرند.
با این افراد ازدواج نکنیددر این مطلب به ویژگی های مردان و زنانی اشاره شده که  ازدواج با آن ها به احتمال زیاد شکست می‌خورد.

1-مردان معتاد: مردی که اعتیاد دارد هرگز نمی تواند آینده ای خوب برای همسر و خانواده خود تأمین کند، او خانواده اش را فدای اعتیادش خواهد کرد.

2-مردان تنبل: مردانی که قدرت کار و تلاش را به دلیل تنبلی از بین برده اند موجب آزار و ناراحتی اطرافیان می شوند و زندگی شان با مشکلات مالی مواجه می شود. در دنیایی که همه چیز برای پیشرفت وابسته به حرفه و درآمد است، چطور می توان زندگی بدون این دو ویژگی را تحمل کرد.

3- مردان منزوی: علاقه به معاشرت در ذات انسان است و اگر این اصل نباشد حس کسالت و افسردگی حاکم می شود. مردانی که از رفت و آمد و جمع های دوستانه فرار می کنند، کمبودهای روانی خود را به همسرشان هم منتقل می کنند.

4- مردان خسیس: خرج و هزینه بخش جدایی ناپذیر زندگی است البته تا حدی که به ولخرجی منجر نشود و اسراف را به همراه نداشته باشد. مردان خسیس با هزینه های ضروری هم مخالفت می کنند و با ایجاد مضیقه هایی مشکلات زندگی را تشدید می کنند.
 
 با کدام زنان نباید ازدواج کرد؟

1- دختران مدپرست: دختران مدپرست از واقعیت های زندگی و دشواری هایش بی اطلاعند؛ بنابراین در بحران و تنگناهای زندگی تحمل خود را از دست می دهند. آن ها به دلیل این که مدام مورد توجه اطرافیان قرار می گیرند، دیگر نیازی نمی بینند که برای ارتباط با اطرافیان یا بهبود روابط اجتماعی با دیگران تلاش کنند و تصور می کنند هنرهای آشپزی، خانه داری و کدبانوگری برایشان لازم نیست.

2- دختران وابسته: این دختران باید قبل از انجام هر کاری حتما آن را با دیگران در میان بگذارند حتی کارهای بسیار جزئی و پیش پا افتاده. گرچه مشورت بسیار خوب است اما نه برای هر کار کوچکی. در میان گذاشتن هر مشکلی حتی یک سوءتفاهم جزئی با همسر، راهنمایی خواستن از دیگران و... نشانه متکی بودن فرد است که به تدریج در زندگی زناشویی مشکل آفرین می شود.

3-دختران جاه طلب: اگرچه مخالف جاه طلبی همراه تلاش سازنده نیستیم اما بیشتر زنانی که چنین خصوصیتی دارند همه چیز را فدای کار خارج از خانه می کنند. آن ها برای مردانشان به صورت رقیب در می آیند و دائم در فکر مقایسه خود با همسرشان هستند. جاه طلبی زمانی مشکل آفرین می شود که فردی بخواهد همه چیز زندگی را تحت کنترل خود درآورد.

4- دختران عقل کل: اگر زنی تصمیم بگیرد شوهرش را تغییر دهد و برای او یک معلم اخلاق شود یا همه چیزدان، باید بداند فقط شوهرش را از خانه فراری خواهد داد زیرا مردها نمی توانند تحت کنترل زن بودن را تحمل کنند. البته حتما شنیده اید که: پشت هر مرد موفق همواره یک زن خوب ایستاده است. این مطلب گویای این واقعیت است که «مشاور مهربان»ِ مرد بودن، با «عقل کل» شدن در خانه تفاوت بسیاری دارد.
 
 
چه مرد، چه زن، با این افراد ازدواج نکنید

1-فردی که به تازگی شکست عشقی خورده است: اگر با فردی آشنا شده اید که قبل از شما با جنس مخالف رابطه داشته، ممکن است هنوز او را فراموش نکرده باشد؛ بنابراین تا زمانی که او از گذشته اش پشیمان نشده و به جز منطق، احساساتش هم به آن جدایی مهر تایید نزده باشد نمی توانید از حضور وی در کنارتان مطمئن باشید.

2-فردی که پدر و مادرش با یکدیگر اختلاف دارند: زن ها و مردهایی که والدین خوب و حمایتگری نداشته اند در بزرگسالی از عاشق شدن و اعتماد به جنس مخالف می ترسند. آن ها همیشه شاهد اختلاف پدر و مادرشان بوده اند، از تعهد بیزارند و در زمان مواجهه با بحران های کوچک و قابل حل، تصور می کنند رابطه شان از دست رفته است و نمی توانند وضعیتشان را بهبود ببخشند.

3-فردی که رفیق باز است: اگر متوجه شدید که فرد مورد نظرتان هر شب را با دوستانش می گذراند و تمام فکر و ذکرش، رسیدگی به ظاهرش و حاضر شدن در مهمانی های مجردی است، باید قبل از گفتن بله تکلیف این موضوع و حد و مرز آن را برای آینده زندگی مشترکتان مشخص کنید. معمولا چنین مردهایی در روابطی، محاصره شده اند که خیال وارد شدن به دنیای بزرگ ترها و قبول مسئولیت های زندگی جدی را از سرشان بیرون کرده اند؛ درباره این افراد بیشتر تحقیق کنید.
 
سخنی با دختر خانم ها و خواستگارهایشان

اگر بعد از مطالعه این مطالب به این نتیجه رسیدید که خواستگارتان یک یا چند مورد از معایب مطرح شده را دارد اما ویژگی های مثبت و قابل تاملی هم دارد، آن موارد را با او در میان بگذارید و به او فرصت بدهید تا خودش را تغییر دهد. همچنین توصیه می شود در صورت داشتن خصوصیات نامناسبی که مطرح شد هرچه زودتر خودتان را اصلاح کنید تا زندگی مشترک موفق تری داشته باشید.

برچسب ها: فرهنگ>خانه وخانواده،

تاریخ : چهارشنبه 31 شهریور 1395 | 09:56 ق.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
نزدیک میدان سرخ آفتاب تابستانی کم‌کم محو می‌شد که الیور استون از لابیِ یک هتل پنج ستاره در مسکو عبور کرد. از کنار راه‌پله مرمر و پیانوی بزرگ گذشت و به میز پشت آن رسید. گروهی از تجار با کت‌وشلوار رسمی منتظر بودند.
به گزارش از نیویورک‌تایمز، استون با دهن‌کجی گفت: "فکر کنم باید راه بیفتیم." موریتز بورمن تهیه‌کننده‌اش آن‌ها را به گوشه دیگری راهنمایی کرد. برومن پرسید: "اینجا چطور است؟"

استون پاسخ نداد. درحالی‌که به زن و شوهر مسنی که سوپ می‌خوردند چشم دوخته بود، حرکت کرد. لحظه‌ای بعد بالاخره کنار پنجره‌ای ایستاد. آنجا راحت بود و صدایش به گوش دیگر مشتریان نمی‌رسید.

داستان تحت تعقیب‌ترین مرد دنیا

چنین احتیاط‌هایی برایش عادی شده بود. از زمانی که استون تصمیم گرفت فیلم زندگینامه ادوارد اسنودن را بسازد، این افشاگر آمریکایی سوراخ موشی در مسکو پیدا کرده و آنجا مستقر شده بود. این کارگردان که در حین ساخت فیلم "بهشت و زمین" بودائی شده بود و برای فیلم "درها" مواد مخدر و روان گردهای مختلفی را امتحان کرده بود، تصمیم گرفت فعالیتش را از سر بگیرد. درباره فیلم " اسنودن"، او و بورمن آن‌قدر نگران نظارت دولت آمریکا بودند که چندین بار دفاتر خود در لس‌آنجلس را به دنبال شنود و برای اطمینان از مسائل امنیتی، پاک‌سازی کردند.

کارگردان نمی‌توانست خوب بخوابد. عکاسی اولیه یک ماه پیش انجام‌شده بود و اکنون استون به مسکو آمده بود تا فیلم‌برداری را آغاز کند. او قهوه‌ای بدون کافئین سفارش داد و حوادثی که او و بورمن را به هتل‌های مسکو کشانده بود را کنار هم قرارداد تا جاسوس‌های بالقوه مشخص شوند. استون گفت: ژانویه گذشته موریتز با من تماس گرفت و گفت "یه تماس از این یارو داری که نماینده آقای اسنودن است. به مسکو دعوت شدید."

تماس از آنتولی کوچرنا وکیل روسیِ اسنودن بود. در زندگی حرفه‌ای‌اش، از الیگارشی های روسیه، کارگردان‌های فیلم، چند تا خواننده پاپ و یک وزیر دولت دفاع کرده بود. در سال 2012 برای ولادیمیر پوتین تبلیغ کرد و زمانی که اسنودن در مسکو فرود آمد، به فرودگاه شرمتیوو رفت و خدمات خود را به او پیشنهاد داد. سپس کوچرنا رمانی درباره مشتری جدیدش نوشت به نام " زمانِ اختاپوس". کتاب درباره یک افشاگر آژانس امنیت ملی به نام جاشوآ کولد است که در فرودگاه گیر می‌افتد و یک وکیل روسی آزادش می‌کند. در ژانویه 2014 چند ماه قبل از انتشار کتاب، کوچرنا با بورمن تماس گرفت تا ببیند آیا استون علاقه دارد از این کتاب یک فیلم هالیوودی بسازد یا نه.
استون در کافه گفت: " تو رو باید از سه فیلمی که ساختی بشناسم؟"

بورمن: "پنج"

در آن زمان استون و بورمن پس از درگیری در طول ساخت فیلم "وحشی‌ها" با بازیِ بلیک لاولی تقریباً باهم قهر بودند. استون گفت: "دعواهایمان را کردیم. می دونید، او آلمانی است و من آمریکایی." توضیح بیشتری نداد.

استون ادامه داد: "تماس گرفت و من هم رفتم. موضوع تنها درباره بورمن نبود. استون نمی‌خواست یک مستند سیاسی دیگر بسازد. او حدود بیست سال تلاش کرد فیلمی از زندگی‌نامه مارتین لوتر کینگ جونیور بسازد اما فیلم "سلما" با تحسین منتقدان ساخته شد. سپس فیلم قتل‌عام "مای لای" ساخته شد. مریل لینچ حامی مالی شد، قرار بود بروس ویلیس در فیلم بازی کند و استون برای فیلم‌برداری یک دهکده کامل در تایلند ساخت. اوضاع خراب اقتصادی در سال 2008 تامین بودجه فیلم را با مشکل روبرو کرد. استون گفت: "این زخم‌ها به وجود می‌آیند و از بین نمی‌روند."

بنابراین استون شک و تردید داشت. اما این اسنودن بود که دست‌تنها، میزانِ عظیم نظارت آمریکا بر شهروندانش را فاش کرد. بعلاوه، کارگردان به انگیزه نیاز داشت. پس از موفقیت‌هایی مانند " وال‌استریت" و "جوخه"، فیلم‌های اخیرش موفقیت و توجهی که امیدوار بود را دریافت نکردند. داستان اسنودن تمام پارامترهای یک فیلم محشر را داشت: سیاست، توطئه دولت و مهم‌تر از همه یک وطن‌پرست آمریکایی که ایمانش را ازدست‌داده بود.

اما اول استون و بورمن باید مطمئن می‌شدند پیشنهاد کوچرنا واقعی است. بورمن از وکیل خواست کتاب و دو بلیت درجه اول به مسکو برایش بفرستد. هر دو روز بعد به دستش رسید. کوچرنا به بورمن شماره‌ای داد که در صورت هرگونه شک و تردید با آن تماس بگیرند. در آن‌سو یک کارمند کنسولگری روسیه در سان‌فرانسیسکو قرار داشت که از قضا طرفدار فیلم "زندگی دیوید گیل" به تهیه‌کنندگی بورمن بود. همان هفته ویزا گرفتند ( کوچرنا خرید بلیت‌های درجه اول برای استون و بورمن و کمک به تسریع دریافت ویزایشان را انکار می‌کند.)

برومن گفت: "با این اوضاع با خودم فکر کردم کوچرنا می‌تواند کارها را درست کند."

در میان روایت‌های زندگی واقعی، روایت اسنودن بسیار قانع‌کننده و باورپذیر است. تحولش از یک جوان بیست‌ساله کم رو و خجالتی و سرشار از آرمان‌گرایی، او را به قهرمان لیبرال‌هایی که در داستان‌سرایی دست دارند، تبدیل کرد. اسنودن در خانواده‌ای از کارمندان فدرال در نزدیکی فورت مید بزرگ شد. او در ارتش ثبت نام کرد، در سازمان اطلاعات مرکزی مشغول به کار شد و به متخصص فن‌آوری در N.S.Aتبدیل شد. تا تابستان 2013، هزاران سند را دانلود کرده بود، به هنگ‌کنگ رفت و از روزنامه‌نگاران گلن گرینوالد(وکیل آمریکایی) و لورا پویترس (کارگردان و تهیه‌کننده فیلم‌های مستند) خواست او را آنجا ملاقات کنند.

افشاگری‌های اولیه بسیار مهیج بود. نه‌تنها N.S.A تماس‌ها، ایمیل‌ها و فعالیت‌های اینترنتی میلیون‌ها آمریکا را زیر نظر داشت؛ بلکه وارد شبکه‌های گوگل، یاهو و دیگر شرکت‌ها می‌شد تا فعالیت‌هایش را تکمیل کند. روزنانه گاردین این خبر را منتشر کرد و گرینوالد به‌تدریج هویت منبع خود را در ویدئویی تهیه‌شده توسط پویترس آشکار کرد. بسته به احساسات متفاوت نسبت به امنیت ملی، می‌توان اقدامات N.S.A را هم لازم و هم خلاف قانون اساسی ارزیابی کرد. استیو وزنیاک شریکِ بنیان‌گذاری اپل، اسنودن را یک قهرمان خواند. وزیر امور خارجه جان کری او را خائن نامید و دونالد ترامپ خواست او اعدام شود.

با مشهور شدن اسنودن به‌عنوان یک رویداد تاریخی، تعداد افرادی که می‌خواستند در آن شریک باشند افزایش یافت. اکثر آن‌ها به فکر منافع او بودند، اما داستانش باعث پیشبرد اهداف قدیمی‌ای شد که به سخنگو نیاز داشتند. وکلای آزادی مدنی می‌خواستند وکالتش را بر عهده بگیرند. ناشران سیلی از کتاب‌های مختلف چاپ کردند از جمله "فایل‌های اسنودن: داستان تحت تعقیب‌ترین مرد دنیا" نوشته لوک هاردین از گاردین؛ و "عملیات اسنودن: بزرگ‌ترین فاجعه اطلاعاتی غرب" نوشته ادوارد لوکاست از اکونومیست. هیچ‌یک از این دو نویسنده اسنودن را ملاقات نکرده‌اند.

افرادی با اطلاعات دقیق‌تر نیز این رخداد را مستند کردند. در سال 2014، گرینوالد کتاب " جایی برای پنهان شدن نیست: ادوارد اسنودن، N.S.A و سازمان نظارت آمریکا " را منتشر کرد. پاییز همان سال، پویتراس کتاب "شهروند شماره چهار" را منتشر کرد که مستندی رمزآلود درباره پسری متواضع و باهوش بود که در حین کار با لپ‌تاپش زیر پتو قایم می‌شد (این فیلم اسکار بهترین مستند سال 2015 را برد.)

اسنودن سر از روسیه درآورد. او داشت به اکوادور می‌رفت که آمریکا در میانه سفر گذرنامه‌اش را لغو کرد و او در مسکو بلاتکلیف ماند. برای روسیه، اسنودن شبیه پرنده‌ای بود که از پنجره باز به داخل پرواز کرده است، یا به قول پوتین "یک هدیه کریسمس ناخواسته". اما ازلحاظ سیاسی اسنودن می‌توانست برایشان مفید باشد. پس از تحمل سخنرانی‌های بی‌پایان آمریکا درباره حقوق بشر، ناگهان کرملین میزبان مردی بود که مقیاس بزرگی از نفاق و ریاکاری آمریکا را برملا کرده بود.

کوچرنا به‌عنوان راه نجات اسنودن وارد تصویر شد، یا حداقل به‌عنوان کسی که در قوانین پناهندگی روسیه به او کمک کند. کوچرنا وکیل باتجربه‌ای بود که پوتین او را در شورای عمومی قرار داده بود تا بر سرویس امنیتی فدرال نظارت کند. یک ماه طول کشید تا کوچرنا درباره پناهندگی اسنودن مذاکره کرد و سه ماه بعد کتاب "زمان اختاپوس" را نوشت.


داستان تحت تعقیب‌ترین مرد دنیا

الیور استون، کارگردان سینما

اولین ملاقات استون با کوچرنا فاجعه بود. استون به من گفت فکر می‌کردم یک خرس خشن است. کارگردان می‌خواست اسنودن را ببیند، اما کوچرنا گفت تا زمانی که بر سر ساخت فیلمِ کتاب "زمان اختاپوس" قرارداد بسته نشود اسنودن آن‌ها را ملاقات نخواهد کرد (کوچرنا این موضوع را تکذیب می‌کند). به گفته استون و بورمن، تا آخر هفته به توافق رسیدند: قرار شد استون رمان را به فیلم تبدیل کند، و در مقابل کوچرنا دسترسی دائم به موکلش را فراهم می‌کرد.

اولین بار استون را در ژوئن 2015 و پس‌ از این که مطلع شدم مشغول ساخت فیلمی بر اساس رمان کوچرنا است ملاقات کردم. گفت هفته بعد دوباره به مسکو می‌رود تا فیلم اسنودن را آغاز کند و قبول کرد من را نیز با خود برد. هفته بعد بورمن با من تماس گرفت و با خونسردی گفت: "شما دیگر دعوت نیستید."

در طول آن بیست‌وچهار ساعت نیویورک‌تایمز با "بن ویزنر" وکیل اسنودن در اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا تماس گرفته بود تا با موکلش مصاحبه‌ای ترتیب دهد. کوچرنا وکیل اسنودن در روسیه است اما در آمریکا ویزنر همه‌چیز را اداره می‌کرد. ویزنر بسیار خشمگین بود. نه‌تنها به خاطر اینکه یک خبرنگار را به روسیه دعوت کرده بودند، بلکه به خاطر شمایل کلی ماجرا: اسنودن در یک فیلم هالیوودی حضور داشت که کل تدارکات و برنامه‌ریزی‌هایش توسط وکیلی مرتبط با کرملین انجام‌شده بود. بورمن بعداً به من گفت ما در قلمرو جاسوس‌های چندگانه اسنودن گیر افتاده بودیم. " دو راه برای دسترسی به او وجود دارد: کوچرنا و ویزنر. و این ارتباط کاملاً سیاسی محسوب می‌شود. این یک موقعیت سیاسی و بسیار فراتر از ما است."

زمانی که بالاخره توانستم با ویزنر تلفنی صحبت کنم، حالت کنترل آسیب به خود گرفته بود. به من گفت فیلم استون به‌هیچ‌وجه و از هیچ لحاظی به نفع اسنودن نیست. ویزنر گفت: " یکی از قوانینی که ادوارد همیشه سرسختانه به آن اعتقاد داشت این بود که حاضر نیست حقوق زندگی‌اش را بفروشد." مشارکت اسنودن در ساخت یک فیلم هالیوودی تنها آتش منتقدانش را شعله‌ورتر می‌کند که مدعی‌اند او چیزی جز یک خودشیفته عاشق پول نیست. بعلاوه، میلیون‌ها نفر فیلم استون را خواهند دید که می‌تواند افکار عمومی را نوسان دهد. ویزنر گفت: "ما باید میان دو گزینه بسیار بد انتخاب می‌کردیم. او می‌توانست سرسختانه از هرگونه ارتباطی اجتناب و یا می‌توانست ارتباط اندکی برقرار کرده و مصالحه و توافق کند. نمی‌دانستم چگونه او را در تصمیم‌گیری راهنمایی کنم."

به گفته ویزنر، اسنودن با استون ملاقات کرد تا مطمئن شود فیلم داستان واقعی و دقیق را بازگو کند. ویزنر گفت: "ما این وسط گیرکرده بودیم: هیچ ارتباط رسمی با این پروژه نداشتیم، هیچ سودی از آن نمی‌بردیم و همزمان نمی‌خواستیم بی‌کار و بی‌استفاده دست روی دست بگذاریم و ببینیم استون چه فیلمی از آب درمی‌آورد." علی‌رغم ناراحتی‌های اولیه، در کل ویزنر به این فیلم خوش‌بین بود. ویزنر افزود: " شاید خوب باشد. به‌هرحال الیور استون فیلم "صورت زخمی" را نوشته است."

استون قصد داشت به مسکو برود تا از اسنودن فیلم‌برداری کند که به‌نوعی حکم مهر تائید فیلم را داشت.استون عقیده داشت تائید حقایق به‌اندازه حضور او در فیلم اثرگذار نخواهد بود. ویزنر گفت: "درست است، اما کلاً حس خوبی ندارم."

ویزنر حق وتوی هر صحنه‌ای از فیلم که اسنودن در آن بود را گرفت. پس از صحبتمان، از بورمن خواست این را در قرارداد ذکر کند. همچنین دوباره تصریح کرد که اگر استون خبرنگاری را با خود بیاورد، اسنودن در فیلم شرکت نخواهد کرد. من و استون به‌تدریج به توافق رسیدیم: من حق حضور در فیلم‌برداری را نداشتم، اما می‌توانستم برای دیدار کوچرنا به روسیه بروم.

چند روز بعد استون را در مسکو ملاقات کردم. کارگردان 69 ساله ابروهای درهم داشت و هنگام راه رفتن به جلو خم می‌شد که او را شبیه به گاو نری می‌کرد که همیشه آماده حمله است. از آسانسور هتل با نگاهی رنجور در چهره‌اش پدیدار شد. هوا بارانی بود و موهای استون برهم ریخته بود. او گفت: " خبرهای بدی دارم. نمی‌توانم آناتولی را با شما آشنا کنم." استون گفت تازه از ملاقات با اسنودن برگشته. اسنودن با ویزنر صحبت کرده و بسیار ناراحت بود. استون افزود: "ادوارد گفته نمی‌خواهد آناتولی با شما صحبت کند و در اینباره بسیار مصمم است."

چند روز بعد را بیرون هتل منتظر ماندم. زمانی که استون فیلم‌برداری نمی‌کرد، در کافه هتل باهم ملاقات می‌کردیم و درباره فیلمش برایم صحبت می‌کرد.

اندکی بعد از نوشتن فیلم‌نامه بر اساس کتاب کوچرنا، استون با همکار نویسنده‌اش "کیران فیتزجرالد" که به‌تازگی از دانشگاه تگزاس فارغ‌التحصیل شده بود به مسکو بازگشت. فیتزجرالد که می‌دانست اسنودن دل‌تنگ خانه است، چمدانی از چیزهای معروف و محبوب آمریکایی با خود آورد: کرافت ماکارونی و پنیر، ژله‌های فنجونی، کوکی‌های محلی، شکلات تویزلرز، کره بادم زمینی، هرزنامه، یک کلاه بیس‌بال اوریولز و یک جفت کتانی کانورس.

فیتزجرالد به من گفت: "شبیه تحویل بسته مراقبتی به یک بچه در اردوگاه تابستانی بود." همچنین یک نسخه از کتاب "ادیسه" که توسط پدربزرگش رابرت فیتزجرالد ترجمه‌شده بود را برایش برد. " فکر کردم هدیه مناسبی باشد. چون ادوارد هم یک‌جورایی شبیه ادیسه بود که سعی داشت به خانه برگردد."

اسنودن و استون شروع آهسته‌ای داشتند. اسنودن درباره ساخت فیلمی از زندگی‌اش تردید داشت. استون هم گفته بود فیلم در هرصورت ساخته می‌شود، چه اسنودن حضور داشته باشد و چه نداشته باشد. فیتزجرالد می‌گوید نقش داور را بر عهده گرفت: "الیور ممکن است کمی سرسخت و کوبنده باشد زیرا با افراد سرسخت سروکار داشته. اما ادوارد این‌گونه نبود. او یک نوع مرد آلفا (نوعی حالت نیمه هوشیاری توام با تمرکز در انسان) است و ذهن بسیار حساسی دارد. بنابراین من رفتم که بگویم همه‌چیز درست می‌شود. او مرد خوبی است و فیلم خوبی هم خواهد ساخت." کم‌کم اسنودن به آن‌ها اعتماد کرد و به سؤال‌هایی درباره دوران کودکی، نامزدش لیندسی میلز و کارش در N.S.A پاسخ داد.

ادامه مطلب برچسب ها: سایبری،

تاریخ : چهارشنبه 31 شهریور 1395 | 09:53 ق.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
ویلکو اصلا هلندی بوده و بلوند است، در حالی که کیشا سیاه پوست است.آنها دو بچه دارند: لوکاس ۴ ساله که مانند ۷ ساله ها می ماند و اوای ۲ ساله که مانند سه ساله ها قد کشیده است.
 قبلا تصور می شد این زوج بلند قدترین زوج اهل انگلیس هستند اما اینک با ثبت نامشان در گینس بعنوان بلند قد ترین زوج جهان شناخته می شوند. البته آنها رقبای سرسختی هم دارند. مانند زوج هندی بنام شاراد و سانجوت کولکارنی که ادعا کرده اند به ترتیب ۲ متر و ۱۹ سانتیمتر و ۱ متر و ۹۵ سانتیمتر قد دارند.

قد بلندترین زن و شوهر جهان +عکس

اما گینس با آگهی اینترنتی از همگان خواست تا اگر زوج قد بلندی را می شناسند، معرفی نمایند که رسما ویلکو و کیشا بلندقد ترین شناخته شدند. آندو جمیعا ۴ متر و ۱۱ سانت قد دارند که از همه بیشتر است.

برچسب ها: اجتماعی،

تاریخ : چهارشنبه 31 شهریور 1395 | 09:51 ق.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 08:09 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
در حاشیه آشوب‌های منقطه‌ای، هزینه‌های سرسام آور آل سعود برای داعش و حمله به برخی کشورهای منطقه و همچنین ایراد اتهامات واهی به ایران در خصوص تروریسم!

 


برچسب ها: طنز و کاریکاتور > کاریکاتور،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 08:08 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
دین اسلام، دارای سه مرحله اساسی آغاز، کمال و پیروزی است. اولین مرحله با «بعثت» پیامبر اعظم(ص) آغاز گردید. مرحله دوم با «ولایت» حضرت علی(ع) شروع شد و در نهایت مرحله سوم با «ظهور امام عصر» آغاز می شود.
به گزارش مشرق، واقعه غدیر، فقط یک حادثه خاص تاریخی نیست که در زمان خود واقع شده باشد، بلکه تعیین سرنوشت تمام انسانها در طول تاریخ است. به مناسبت فرارسیدن عید غدیر خم، عید ولایت و امامت امیرالمومنین، ایام جشن و سرور اهل بیت پیامبر، در این نوشتار، گوشه های از پیوند ناگسستنی و امتداد امامت از غدیر تا ظهور، امامت اولین و آخرین حجت الهی، تقدیم اهل ولاء، شیعیان و محبین امیرالمومنین علی بن ابیطالب، می گردد.
 

معرفی اولین و آخرین امام توسط پیامبر در خطبه غدیر

در عید غدیر، خطّ روشن رسالت و بعثت نبوی به ولایت و امامت علوی کمال یافت و خداوند اسلام، را به عنوان دین رضایت داده شده، برگزید:

الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا.    [1]: امروز دین تان را کامل و نعمت خود را بر شما تمام نمودم، و رضا دادم که آئین تان، اسلام باشد.

عید غدیر خم، روز سرنوشت ساز تاریخ اسلام تا هنگامه قیامت بوده و هست. روز معرفی سلسله هادیانی كه نگاهداران و نگاهبانان پیام جاوید پروردگارند. روز ناامیدی طمع‌كارانی كه به امید روزهای پس از رسول نشسته بودند و روز تعیین مصادیق رهبران امت. سراسر خطبه غدیر پیامبر اسلام، مملو از این حقیقت است. پیامبر، پس از هر چند جمله‌ای كه می‌فرمودند، این نكته را گوشزد می‌شدند. مثلاً فرمودند: «فَإِنَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ هُوَ وَلِیُّكُمْ وَ إِلَهُكُمْ ثُمَّ مِنْ دُونِهِ رَسُولُكُمْ مُحَمَّدٌ وَلِیُّكُمْ وَ الْقَائِمُ الْمُخَاطِبُ لَكُمْ ثُمَّ مِنْ بَعْدِی عَلِیٌّ وَلِیُّكُمْ وَ إِمَامُكُمْ بِأَمْرِ اللهِ رَبِّكُمْ ثُمَّ الْإِمَامَةُ فِی ذُرِّیَّتِی مِنْ وُلْدِهِ إِلَى یَوْمِ تَلْقَوْنَ اللهَ عَزَّ اسْمُهُ وَ رَسُولُه‏؛ پس همانا خدای عزیز و جلیل ولی و پروردگارتان است و پس از او پیامبرتان محمد صلی الله علیه و آله و سلم ولی شماست كه در مقابل شما به پاخاسته و به شما خطاب می‌كند. سپس بعد از من علی علیه السلام ولی شما و امامتان به امر خدا و پروردگارتان خواهد بود و امامت در نسل من از فرزندان علی علیه السلام است تا روزی كه خدای عزیز و رسولش را ملاقات كنید» و یا: «نَبِیُّكُمْ خَیْرُ نَبِیٍّ وَ وَصِیُّكُمْ خَیْرُ وَصِیٍّ وَ بَنُوهُ خَیْرُ الْأَوْصِیَاءِ مَعَاشِرَ النَّاسِ ذُرِّیَّةُ كُلِّ نَبِیٍّ مِنْ صُلْبِهِ وَ ذُرِّیَّتِی مِنْ صُلْبِ عَلِی؛‏ پیامبرتان بهترین پیامبر و وصیتان بهترین وصی و فرزندانش بهترین اوصیا هستند. ای مردم! ذریه هر پیامبری از صلب و فرزندان اوست و ذریه من از فرزندان علی است. در چندین مورد نیز به صراحت از حضرت مهدی، اسم برده شده است: «مَعَاشِرَ النَّاسِ النُّورُ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِیَّ مَسْلُوكٌ ثُمَّ فِی عَلِیٍّ ثُمَّ فِی النَّسْلِ مِنْهُ إِلَى الْقَائِمِ الْمَهْدِیِّ الَّذِی یَأْخُذُ بِحَقِّ اللَّهِ وَ بِكُلِّ حَقٍّ هُوَ لَنَا؛ اى مردمان، این نور از حضرت واهب منان به من و على، عطا و احسان گردید تا آنكه در خاتم الاوصیا قائم آل محمد الحجة بن الحسن المهدى مودع و محتوم گردد؛ مَعَاشِرَ النَّاسِ أَلَا وَ إِنِّی مُنْذِرٌ وَ عَلِیٌّ هَادٍ مَعَاشِرَ النَّاسِ إِنِّی نَبِیٌّ وَ عَلِیٌّ وَصِیِّی أَلَا إِنَّ خَاتَمَ الْأَئِمَّةِ مِنَّا الْقَائِمُ الْمَهْدِیُّ اى مردم! بدانید كه من انذاركننده و على هدایت‏كننده است، اى مردم! من نبى و على وصى است. بدانید كه خاتم امامان: قائم مهدى، از ما است، بدانید كه او مسلّط و قاهر در دین است. بدانید، او از ستمكاران انتقام خواهد گرفت. ‏».[2]

از اینرو، می توان عصاره و چکیده خطبه غدیریه پیامبر را چنین بیان کرد: غدیر، روز تجلّی توحید و نبوت محمد(ص)؛ و معرفی امامت و ولایت علی(ع) و ذکر دوازده معصوم(ع). بویژه خاتم الائمه، قائم آل محمد، مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف، است؛ در خطبه غدیر، دین اسلام، به سه مرحله اساسی، تقسیم گردید: مرحله آغاز، مرحله کمال و مرحله پیروزی؛ که اولین مرحله با «بعثت» پیامبر اعظم(ص) آغاز گردید. مرحله دوم نیز با «ولایت» حضرت علی(ع) شروع شد و تا ظهور حضرت حجت(عج) ادامه می‏یابد. و در نهایت مرحله سوم با «ظهور امام عصر» آغاز می شود و در دوران ایشان، حاکمیت جهانی اسلام، به سرانجام می رسد.

سقیفه، مانع تحقق غدیر تا ظهور امام عصر

برنامه الهی که در روز غدیر به همه بشریت تقدیم شد و هدیه پروردگار به بندگانش بود، اما ضربه هولناکی را از سوی اصحاب سقیفه تجربه کرد، و نگون بختیِ واقعی را برای انسان ها به ارمغان آورد. با جمله «حَسبُنا کِتابُ اللَّهِ»[3] که به معنای کنار گذاشتن امامِ تعیین شده از سوی خداوند بود، طعم شیرینِ غدیر در رسیدن به آرزوهای بشر، تلخ شد. سقیفه، درهای رحمتِ گشوده در غدیر را بست. با حاکمیت سقیفه، از یک سو امامانِ معصوم، نتوانستند غدیرِ از دست رفته را به کام زندگی مردم باز گردانند؛ و از سوی دیگر با کنار گذاشتن غدیر در سقیفه، بشر به سوی تفرقه و اختلاف پیش رفت. غدیر، فصل تازه ای از دین بعد از بعثت بود که اما در پرده ظلمت سقیفه، پنهان شد. این ظلمت تا زمان ظهور امام عصر، ادامه خواهد یافت.

لکن، پیامبر با هوشمندی الهی و آگاهی از این حوادث، نقشه ترسیمی بشریت و اسلام را که با امیرالمومنین، آغاز گردیده بود، در خطبه روز غدیر، با معرفی امام عصر و مهدویت به پایان رسانید. سیمای منجی  و موعود ادیان، در بیست فراز از خطبه غدیر توسط پیامبر، ترسیم شده است. به عبارت دیگر، در غدیر، دو حکومت با یک محور، توسط پیامبر طراحی شد: حکومت علوی و حکومت مهدوی؛ که البته با سقیفه، قدر اوّلی، دانسته نشد، اما حکومت مهدوی را با زمینه هایی که خطبه غدیر برای پی ریزی حکومت واحد جهانی بر اساس عدالت به دست حضرت مهدی آماده کرده، بشرت قطعا درک خواهد کرد. به عبارت دیگر، حکومت جهانی امام مهدی، روز ظهور حقائق پنهان غدیر خواهد بود. غدیر که تدریس نظری پیرامون بزرگی حکومت انسان کامل است، در روز ظهور عملاً به نمایش در می آید؛ در آن روز «لِیُظهِرَهُ عَلَی الدّینِ کُلِّهِ»[4] و «وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِه‏»[5] اجرا می گردد.


مشخصات منجی ادیان در خبطه غدیر

پس در غدیر، تصویر دو حکومت با یک محور، طراحی شده است. گویی پیامبر اسلام، از نیّت منافقان و کافران خبر داشت که چه توطئه ای در سر دارند، و نخواهند گذاشت سنّت نبوی به امامت علوی اتصال یابد. گویی می بیند که چگونه سنّتش به بدعت تبدیل شده و ظلم و ستم جایگزین، عدل و قسط خواهد شد؛ و چه ستم و ظلمی که شعله آتش آن تا ظهور، زبانه خواهد کشید، و کسی جز حضرت مهدی علیه السلام نخواهد توانست این آتش شعله گرفته از سقیفه را، با آب عدالت مهدوی خاموش کند، چرا که:

أَنَّ قَائِمَنَا أَهْلَ الْبَیْتِ ... سَارَ بِسِیرَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلِی‏.[6]

هنگامی که قائم آل محمد، حضرت مهدی ظهور کند به مانند سیره امام علی علیه السلام رفتار می نماید.

خبر دادن از منجی اسلام و ادیان، مهدی موعود برای آن مردمی که قبول ولایت امیر المؤمنین برایشان سخت بود، بیانگر آینده نگری پیامبر اسلام و برنامه بلندمدت دین الهی برای مسلمین و تمام مردم بوده است. اگرچه برخی با آنکه آن روز با علی بن ابی طالب علیه السلام بیعت کردند، پیمان شکستند. ولی حقایق در طول زمان برای نسل ها روشن گشت، و از آنجا که کارها به دست خداوند است، روزی امر و حکومت اهل بیت علیهم السلام توسط امام عصر، آشکار و ظاهر خواهد شد. آن روز، جهان به دست جانشین واقعی پیامبر سپرده می شود. از اینرو، در خطبه غدیر، توسط پیامبر اسلام، حدود 20 جمله درباره حضرت مهدی و توصیف ویژگی های حاکمیتی وی، ذکر شده است:

اَلا اِنَّ خاتَمَ الاَئِمَّهِ مِنَّا القائِمُ المَهدِیُّ. بدانید که آخرین امامان، مهدی قائم از ماست.

اَلا اِنَّهُ الظّاهِرُ عَلَی الدّینِ. آگاه باشید که او غالب بر ادیان است.

اَلا اِنَّهُ المُنتَقِمُ مِنَ الظّالِمینَ. بدانید که او انتقام گیرنده از ظالمین است.

اَلا اِنَّهُ فاتِحُ الحُصونِ وَ هادِمُها. آگاه باشید که او فاتح قلعه ها و منهدم کننده آنهاست.

اَلا اِنَّه غالِبُ کُلِّ قَبیلَهٍ مِن اَهلِ الشِّرکِ وَ هادیها. آگاه باشید که او پیروز بر هر قبیله ای از اهل شرک و هدایت کننده آنان است.

اَلا اِنَّهُ المُدرِکُ بِکُلِّ ثارٍ ِلاَولِیاءِ اللَّهِ. بدانید که او گیرنده انتقام همه خون های اولیای خداست.

اَلا اِنَّهُ النّاصِرُ لِدینِ اللَّهِ. بدانید که او یاری دهنده دین خداست.

اَلا اِنَّهُ الغَرّافُ مِن بَحرٍ عَمیقٍ. بدانید که او استفاده کننده از دریای عمیق است.

اَلا اِنَّهُ یَسِمُ کُلَّ ذی فَضلٍ بِفَضلِهِ وَ کُلَّ ذی جَهلٍ بِجَهلِهِ. بدانید اوست که هر صاحب فضیلتی را به قدر فضلش و هر صاحب جهالتی را به قدر جهلش نشانه می دهد.

اَلا اِنَّهُ خِیَرَهُ اللَّهِ وَ مُختارُهُ. آگاه باشید که او انتخاب شده و اختیار شده خداوند است.

اَلا اِنَّهُ وارِثُ کُلِّ عِلمٍ وَ المُحیطُ بِکُلِّ فَهمٍ. آگاه باشید که او وارث هر علمی و احاطه دارنده به هر فهمی است.

اَلا اِنَّهُ المُخبِرُ عَن رَبِّهِ تَعالی وَ المُشَیِّدُ ِلاَمرِ آیاتِهِ. اوست خبر دهنده از پروردگارش، و بالا برنده آیات الهی.

اَلا اِنَّهُ الرَّشید السَّدید. آگاه باشید که او هدایت یافته محکم بنیان است.

اَلا اِنَّهُ المُفَوَّضُ اِلَیهِ. بدانید که اوست که کارها به او سپرده شده است.

اَلا اِنَّهُ قَد بَشَّرَ بِهِ مَن سَلَفَ مِنَ القُرونِ بَینَ یَدَیهِ. آگاه باشید اوست که پیشینیان به او بشارت داده اند.

اَلا اِنَّهُ الباقی حُجَّهً وَ لا حُجَّهَ بَعدَهُ وَ لا حَقَّ اِلاّ مَعَهُ وَ لا نورَ اِلاّ عِندَهُ. آگاه باشید که او به عنوان حجّت باقی می ماند و بعد از او حجتی نیست. اوست که هیچ حقّی نیست مگر همراه او و هیچ نوری نیست مگر نزد او.

اَلا اِنَّهُ لا غالِبَ لَهُ وَ لا مَنصورَ عَلَیهِ. او کسی است که غالبی بر او نیست و کسی بر ضد او یاری نمی شود.

الا انَّهُ وَلِیُّ اللَّهِ فی اَرضِهِ وَ حَکَمُهُ فی خَلقِهِ وَ اَمینُهُ فی سِرِّهِ وَ عَلانِیَتِهِ. آگاه باشید که اوست ولیّ خدا در زمینش و حاکم او در میان خلقش و امین او در نهان و آشکارش.[7]


ادامه مطلب برچسب ها: فرهنگ>دین واندیشه،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 08:04 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
در روز عید غدیر خم دیدن تصاویری ناب از صحن و سرای حضرت فاطمه زهرا (س) خالی از لطف نیست.
 همزمان با ایام خجسته عید سعید غدیر خم صحن زیارتی حضرت فاطمه (س) در حرم  امیر المؤمنین (ع) به روی زائران حرم مطهر علوی گشوده و تصاویری از آن منتشر شد.
فضای عبادتی-زیارتی صحن حضرت فاطمه (س) در فضایی به مساحت 25 هزار متر مربع است که در جوار حرم حضرت علی (ع) در نجف اشرف احداث شد.

تصاویری از صحن حضرت فاطمه الزهرا (س)


ادامه مطلب برچسب ها: فرهنگ>دین واندیشه،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 08:02 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
رهبر معظم انقلاب به مناسبت عید غدیرخم با اقشار مختلف مردم دیدار کردند.
 صفحه اینستاگرام منتسب به مقام معظم رهبری تصویری از دیدار عیدانه رهبری با اقشار مختلف مردم را منتشر کرد. در این پست آمده است؛ عید غدیر، قضیه رهبری جامعه اسلامی است، ماجرای تعیین ضابطه و قاعده برای حکومت و جامعه اسلامی است. این قاعده، قاعده امامت و ولایت است. اسلام نوع حکومت امامت را قبول دارد. غدیر این را اعلام کرد. تا آخر دنیا هرجا هرمسلمانی که بخواهد اسلام را تحقق ببخشد باید امامت را احیا کند.

مقام معظم رهبری در دیدار عیدانه اقشار مختلف مردم + اینستاپست

برچسب ها: سیاست > رهبری،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 08:01 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
متخصصان طب سوزنی با تغییراتی که بر روی زبان حاصل می شود می توانند به بسیاری از مشکلات درون بدن پی ببرند و در درمان آن ها به فرد کمک کنند.
متخصص طب سوزنی با دیدن زبانتان چه می فهمد؟ در این جا به چند مشکل که می توان از روی زبان به وجود آن ها پی برد اشاره می کنیم.

تنش ناحیه ی گردن

اگر شما در سمت راست شانه خود و یا در گردن احساس درد و تنش داشته باشید، زبان تان کمی به سمت چپ منحرف می شود. دردهای لگنی نیز می تواند موجب این تغییر حالت شود.

انجام تمریناتی مانند یوگا به کاهش تنش در ناحیه گردن، کمر و باسن کمک می کند. بسیاری از این مشکلات ناشی از نشستن نامناسب پشت میز و یا هنگام رانندگی است.

خواب ناکافی و اختلال خواب در شب

اگر نوک زبان تان قرمز باشد، متخصص طب سوزنی درباره چگونگی خواب، بی قراری، احساس گرما و شب زنده داری تان در شب از شما سئوال خواهد کرد. عرق ریختن و دیدن کابوس ها و رویاهای شبانه و استرس ها موجب خواهد شد، رنگ نوک زبان به رنگ قرمز تغییر کند.

مشکلات روده

یک لایه نازک روی زبان وجود دارد که بسیار مفید است. این قشر نازک در خوردن و جذب مواد مغذی بسیار مفید است و در سراسر زبان وجود دارد. حال اگر این قشر تکه تکه شده و یا در یک محل خاص متمرکز شود، سوالاتی برای متخصص پیش خواهد آمد.

اگر تجمع این قشر فقط کمی در قسمت عقب زبان باشد، سوالات مربوط به عادات اجابت مزاج در یک روز و شکل مدفوع و کامل بودن عمل دفع است و احتمالا مشکل ناشی از وجود یک انگل و یا افزایش باکتری های روده و ... خواهد بود.

باریک شدن دو طرف زبان در افرادی که استرس دارند، غیرعادی نیست، به خصوص اگر استرس، گوارش شان را بهم بزند.

برچسب ها: دانش پزشکی>بهداشت، درمان وسلامت،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 07:57 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
انور گدیوف، کشتی وزن 74 کیلوگرم روس ها و حریف حسن یزدانی در فینال المپیک 2016 ریو جمله جالبی درباره مردم ایران به کار برد.
حرف‌های جالب رقیب روس حسن یزدانی درباره ایرانی‌ها/ بعد از فینال فهمیدم پزشک تشک ایرانی‌ بودانور گدیوف روس در فینال وزن 74 کیلوگرم المپیک 2016 ریو برابر حسن یزدانی از ایران شکست خورد و به مدال نقره بسنده کرد.

این کشتی گیر روس در مصاحبه ای با یکی از سایت های ورزشی این کشور گفت: می خواستم به مدال طلا برسم، اما گاهی پیش می آید که روز خوبی را پیش رو ندارید. برای من هم آن روز خوشایند نبود.

انور گدیوف در پاسخ به این سوال آیا پس از باخت به حسن یزدانی با ایرانی ها ارتباط خواهد داشت یا خیر، گفت: ایرانی ها مردمان منضبطی هستند و کشتی گیران این کشور همواره در صحنه مسابقه به رقبای خود احترام می گذارند.

وی در خاتمه پیرامون این که پزشک سالن یک آمریکایی ایرانی الاصل بود گفت: بعد از مسابقه این مساله را فهمیدم. اما این مساله هیچ ارتباطی با نتیجه کشتی و یا درمان من توسط او نداشت.

برچسب ها: ورزش>کشتی،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 07:52 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
"اسلام کریم‌اف در مقام رهبر یک حکومت خودکامه که گاهی آن را با کره شمالی مقایسه کرده‌اند، به بی‌رحمی شهرت داشت اما این رئیس جمهور درگذشته ازبکستان علاوه بر اینکه مخالفان سیاسی خود را زندانی و یا تبعید کرده و یا حتی آنها را به قتل می‌رساند، دختر ارشد خودش را نیز در حبس خانگی قرار داد؛ دختری که چندان محبوب مردم نبود."
ماجرای «شاهدخت محبوس» ازبکستان روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره گلناره کریمووا، دختر 42 ساله اسلام کریم‌اف، رئیس جمهوری فقید ازبکستان و رخدادهایی که در ارتباط با او در طی سالهای گذشته اتفاق افتاد، می‌نویسد:

«یک پرونده حساس ویژه در ازبکستان مربوط به گلناره کریمووا دختر 42 ساله اسلام کریم‌اف، رئیس جمهر فقید ازبکستان است. او تا چند سال پیش به عنوان یک جانشین بالقوه اسلام کریم‌اف تلقی می‌شد و سقوط وی از قدرت نشان داد که در ازبکستان تا چه میزان چند دستگی و اختلاف به وجود آمده و رهبری اسلام کریم‌اف در این کشور تا چه حد بی‌رحمانه بوده است.

کریمووا در سال 2014 زمانی که توسط پدرش تحت حبس خانگی قرار گرفت سرتیتر روزنامه‌ها را به خود اختصاص داد. یک سری مکالماتی که به طور محرمانه ضبط شده بودند در آن سال به دست شبکه بی.بی.سی رسیده و منتشر شد. در این فایل‌ها روایت دست  اولی از اینکه کریمووا از برجسته‌ترین چهره‌ ازبکستان تبدیل به مشهورترین زندانی این کشور شد بدست می‌آید.

در این فایل‌های ضبط شده به طور محرمانه که با حافظه یو. اس.پی به خارج فرستاده شده‌ بودند کریمووا اظهار می‌کند: من اکنون درباره خودم حرف نمی‌زنم ما به کمک پزشکی احتیاج داریم. وی تاکید می‌کرد: هیچ کس جواب نمی‌دهد که چرا ما دراین خانه اسیر شده‌ایم. او همچنین نگرانی ویژه‌ای درباره دخترش ایمان داشت که ظاهرا به بیماری قلبی مبتلا است.

اما آیا اسلام کریم‌اف دختر خودش را یک تهدید علیه محبوبیت خود تلقی کرده است؟ برطبق یک سری اسناد محرمانه آمریکا مربوط به سال 2008 که توسط وبسایت افشاگر ویکی لیکس انتشار یافتند کریمووا مورد علاقه پدرش بوده و از او به عنوان "شاهدخت ازبکستان" یاد می‌شد.

او بعد از فارغ التحصیلی در ژوئن 2000 از دانشگاه هاروارد، تبدیل به مشاور چند مقام امور خارجه ازبکستان شد و نهایتا به جایگاه معاون وزیر امور خارجه ارتقاء یافت. او براساس یک سند آمریکا به تاریخ سال 2005 منفورترین شخصیت در ازبکستان توصیف شده بود. برطبق این سند کریمووا یک زن حریص و تشنه قدرت بود که از قدرت پدرش برای پیشبرد منافع مالی خود استفاده می‌کرد. در تحلیل سیاسی ارائه شده در این سند نتیجه گرفته شد که کمپین‌های کریمووا در حوزه روابط عمومی هدفشان این بوده که او را حائز گذشت و پارسایی نشان دهند و این یک راهبرد کلی برای زدودن چهره کریمووا از اتهامات که به وارد می شد بوده است.

یک سند دیگر به تاریخ سال 2010 عنوان می‌کند که کریمووا تا آن زمان به عنوان صاحب بزرگترین شرکت خوشه‌ای ازبکستان شناخته شده و او از این شرکت برای پیشبرد منافع تجاری شخصی خودش  استفاده می‌کرده است اما به یکباره همه چیز عوض شد. هنگامی که این شرکت خوشه‌ای به ناگهان در سال 2010 تعطیل شد کریمووا تبدیل به سفیر ازبکستان در اسپانیا و نماینده این کشور در دفتر سازمان ملل در ژنو شد.

او همزمان فعالیت در یک حرفه دیگر خود یعنی خوانندگی داشت. جان کولومبو که تهیه کننده یکی از کلیپ‌های ویدئویی کریمووا بوده به بی‌.بی.سی در آن زمان گفت: کریمووا مالک ازبکستان است و همه جا حضور دارد.

او با اسمی که برای خوانندگی خود انتخاب کرد در همه شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی شهرت پیداکرد و به گفته کولومبو مردم به ظاهر او را دوست دارند. این نشان دهنده تغییر چشمگیر وضعیت کریمووا از منفورترین چهره به یک چهره محبوب بود. با این حال زرق و برق کلیپ‌های موسیقی او نظر منتقدان را جلب نکرد. در سال 2011 یک نمایش مد در شهر نیویورک در تبلیغ برندهای تجاری کریمووا برگزار شد اما در این مراسم معترضان خواهان پایان کارگری کودکان در ازبکستان شده و تلاش کردند از وضعیت حقوق بشری ناگوار این کشور پرده بردارند. بعد از آن سازمان‌دهندگان این نمایش مد آن را لغو کردند.

در سال 2011 آسوشیتدپرس در انتقاد از کریمووا نوشت: "یک ملکه پرزرق و برق، یک دیپلمات بین‌المللی و یک غارت‌گر فقرا." او در سال 2013 در یک رسوایی فساد بزرگ در سوئد درگیر شد.

در جریان این رسوایی خبرنگاران افشا کردند که یک شرکت مخابراتی بزرگ سوئد به نام شرکت "تلیا" به مقامات ازبکستان رشوه داده‌اند تا وارد بازار شبکه مخابرات تلفن همراه این کشور شوند. با این حال شرکت سوئدی آن را تکذیب کرد و بعد از پی‌گیری‌ها معلوم شد مسیر این پول به کریمووا می‌رسد. بعد از این رسوایی او وفاداری و حمایت پدر دیکتاتور خود را از دست داد.

گلناره کریمووا در سوئیس نیز در ماه مارس گذشته با یک تحقیقات مجزا مربوط به  اتهام پولشویی رو به رو شد اما در آن زمان درحبس خانگی قرار داشت.

به نوشته اکونومیست، دادستان‌های امور مالیات در ازبکستان اخیرا تحقیقات درباره بیزینس او را آغاز کرده‌اند. اما چیزی که مشخص است امپراطوری او متشکل از شبکه‌های تلویزیونی، سازمان‌های خیریه، فروشگاه‌های پرزرق و برق و جواهر فروشی‌ها به یکباره فرو ریخته و همه آنها تعطیل شدند.

او به رغم حبس خانگی، در شبکه‌های اجتماعی صدای اعتراض خود را اعلام می‌کند و یک بار نوشت که تعطیلی این شرکت‌ها و فروشگاه‌های متعلق به او "یک حمله جدی علیه سازمان‌های مدنی و کل جامعه" است.

کریمووا در عرض شش سال از معاون وزیر خارجه ازبکستان به مالکیت بزرگترین شرکت خوشه‌ای این کشور رسید. او بعد از یک سری فعالیت‌های محرمانه به برجسته‌ترین چهره و صدای ملت ازبکستان تبدیل شد. بااین حال او تبدیل به یکی از صریح‌ترین منتقدان دولت کشورش نیز شد.

در سال 2014 یک سری تصویر فرستاده شده برای واشنگتن پست نشان می‌داد که کریمووا با نگهبانانش در حبس خانگی درگیری پیدا کرده است. رایان لاکسلی، سخنگوی او به واشنگتن پست در آن زمان گفت: این گونه رویارویی‌ها هر زمان که او می‌خواهد برای هواخوری و دیدن مردم به بیرون می‌رود و یا زمانی که تقاضای غذای اضافی می‌کند همواره اتفاق می‌افتند.

مرگ اسلام کریم‌اف باعث شد که توجه جدیدی به سرنوشت دختری که زمانی قرار بود جانشین او شود معطوف شود.»

برچسب ها: سیاست>بین الملل،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 07:50 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
روز عید غدیر عید الله الاکبر و عید آل محمّد(ص) است و در روایتی از امام صادق(ع) آمده است که از آنجناب پرسیده شد آیا مسلمانان را غیر از جمعه و فطر و قربان عیدی هست؟ به گزارش مشرق، در باب عید غدیرآمده است:روز عید غدیر عید الله الاکبر و عید آل محمّد(ص) است و در روایتی از امام صادق(ع) آمده است که از آنجناب پرسیده شد آیا مسلمانان را غیر از جمعه و فطر و قربان عیدی هست؟
 
فرمودند:آری. عیدی هست که حرمتش از همۀ اعیاد بیشتر است.
 
راوی گفت: کدام عید است؟
 
حضرت فرمودند: روزی است که پیامبر(ص) امیر المومنین علی(ع) را به جانشینی خود نصب فرمود و اعلام کرد: هر که من مولا و آقای اویم، پس علی مولا و آقا و پیشوای اوست و آن روز هیجدهم ذی الحجه است.
راوی گفت: در آن روز چه کار باید انجام داد:
 
فرمود: باید روزه بدارید و عبادت کنید و محمد و آل محمد(ص) را یاد کنید و بر ایشان صلوات فرستید. رسول خدا(ص)، علی(ع) را وصیّت کرد که این روز را عید گرداند و هر پیامبری به جانشین خویش وصیّت می کرد این روز را عید گرداند.
 
و در حدیثی از امام رضا(ع) خطاب به ابن ابی نصر بزنطی آ مده است که فرمود: ای پسر ابی نصر! هر کجا که باشی بکوش روز عید غدیر نزد قبر مطهّر حضرت امیر المومنین حاضر شوی. به درستی که خداوند می آمرزد در این روز از هر مرد و زن مومن گناه شصت سال ایشان را؛ و از آتش دوزخ آزاد می کند دو برابر آنچه که در شبهای قدر و فطر و ماه رمضان آزاد کرده است و پرداخت یک درهم در این روز به برادران مومن برابر با هزار درهم در اوقات دیگر است؛ و در این روز به برادران مومن خود نیکی و احسان کن و هر مرد و زن مومن را شاد گردان. به خدا سوگند اگر مردم فضیلت این روز را چنان که باید بدانند، هر آینه فرشتگان با ایشان هر روز ده مرتبه مصافحه کنند.
 

واپسین ماههای عمر پیامبر خدا(ص) همانند ابر رحمت از روی سر مردم آن روز می گذشت. آن بزرگوار همراه هزاران میهمان دیگر خانه خدا، که از ضیافت رسمی حضرت حق برمی گشتند، به نزدیکی سرزمین «جحفه » رسید. در آخرین محدوده میقات، جبرئیل بر آن حضرت نازل شد و اولین پیام رسالت بعد از توحید را، که اهمیتش به اندازه 23 سال رسالت بود، بر پیامبر(ص) ابلاغ کرد تا او برای آخرین بار پیام ولایت را بازگوید و حجت را بر مردم آن روز و نسل های آینده تمام کند. از اینرو در آن جمعه مبارک در سه منزلی میقات جحفه فرمان تجمع حاجیان از بیت برگشته را صادر کرد. بلال اذان نماز را شروع نمود و پیامبر خدا(ص) کلام وحی نازل شده بر خویش را چنین زمزمه کرد:

یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته، و الله یعصمک من الناس ان الله لا یهدی القوم الکافرین.

ای پیامبر آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده کاملا به مردم برسان; اگر آن را [به جهاتی مانند تقیه و ...] ابلاغ نکنی، رسالت خداوند را انجام نداده ای. خداوند تو را از جمیع خطرات [احتمالی] نگاه می دارد و خداوند جمعیت کافران [لجوج] را هدایت نمی کند.

پس از اجتماع مردم، درست کردن جایگاهی از جهاز شتران برای پیامبر گرامی اسلام و برگزار شدن نماز ظهر به جماعت، رسول خدا(ص) در برابر آنان ایستاد، ولی ایستادنش هیات خاصی داشت; زیرا می خواست وحی را ابلاغ کند و در آخرین حج خود به آنان بگوید که، خلا وجودی رسالت را امامت پر خواهد کرد، وصایت جایگزین آن خواهد شد و زمین از حجت خالی نخواهد بود. شما در پناه زعامت وصی من به سعادت همیشگی خواهید رسید. او پرچمدار دینی، سیاسی، اجتماعی و الهی شما خواهد بود و شما را به ساحل نجات خواهد رساند.

 

تثبیت امامت توسط پیامبر(ص)

پیامبر گرامی اسلام(ص) به خاطر حساسیت و موضع گیری های بعضی از افراد در برابر اعلان وصایت علی بن ابی طالب(ع) آن را برای مدتی پنهان داشته، و ابلاغش را به تاخیر انداخته بود. حال تصمیم داشت این امر عظیم و پر برکت را اعلام کند. بنا بر این سکوت مردم را شکست و سخنانش را چنین آغاز کرد:

ایها الناس انی قد نبانی اللطیف الخبیر...

ای مردم، بخشنده نعمت ها و آگاه به دقایق خلقت به من خبر داد که هر پیامبری نصف پیامبر قبلی خویش عمر کرده است و من گمان دارم که بزودی باید دعوت خدای را اجابت کنم. همانا من و شما همگی مسؤولیم; آیا من رسالتم را به شما نرسانده ام؟!

همگی پاسخ دادند: ما گواهیم که تو رسالت خویش را انجام دادی، ما را پند دادی و در راه خدا جهاد کردی; خداوند جزای خیر به شما عنایت کند.

بعد همگی خدای را بر گفتار خویش شاهد گرفتند. آنگاه پیامبر خدا(ص) فرمود: آیا شما بر اینکه خداوند تنها معبودی است، جز او معبودی نیست، محمد بنده و پیامبر اوست و بهشت و دوزخ و برانگیخته شدن بعد از مرگ امری حتمی است،شهادت ندادید؟

همگی در جواب گفتند: آنچه را فرمودی مورد گواهی و اقرار ما است.

بعد فرمود: بارالها، خود بر تصدیق اینان گواه باش.

سپس چنین ادامه داد: ای مردم، خداوند ولی و سرپرست و اختیاردار من است و من بر شما و همه مؤمنان ولایت دارم. آگاه باشید، هر کسی که من ولی او بودم، علی ابن ابیطالب[علیه السلام] مولای او خواهد بود. پروردگارا، هر کس او را دوست دارد، دوست بدار و هر کس با وی دشمنی کند، دشمن بدار.

واقعه غدیر و راویان

روایات بیانگر واقعه غدیر، خطبه پیامبر خدا(ص) و معرفی علی بن ابی طالب به وسیله آن حضرت، متواتر است و بیشتر کتب تفسیری و تاریخی اهل سنت و شیعه را فرا گرفته است. محدثینی چون ابوسعید خدری و عبدالله بن عباس، هر یک به طور جداگانه، حدیث غدیر را با یازده طریق نقل کرده اند و براء بن عاذب آن را با سه طریق باز گفته است; افراد دیگری مانند جابر بن عبدالله انصاری، عمار یاسر، سلمان فارسی، عمر بن خطاب، زید بن ارقم و همسرش نیز آن را نقل کرده اند.

دانشمند عالی مقام، پاسدار بزرگ ولایت حضرت علامه امینی(ره) در این باره چنین می نویسد: حدیث غدیر را یکصد و ده تن از صحابه و یاران پیامبر خدا(ص) و نیز هشتاد و چهار نفر از تابعین نقل می کنند.

آن بزرگوار سپس از سیصد و شصت نفر از نویسندگان و کتب معروف اسلامی نقل می کند: حدیث غدیر از قطعی ترین روایات متواتر است. چنانچه کسی در تواتر این روایت تردید کند، نمی تواند هیچ حدیث متواتر دیگری را بپذیرد.

امت در پرتو امامت

اعلان امامت علی بن ابی طالب(ع) طرفداران اسلام ناب محمدی(ص) را مسرور کرده، سره را از ناسره و طالبان حقیقت را از جویندگان زر و زور جدا کرد. تزویرگرانی که حالاتشان نشان دهنده معتقدات و بینش آنان بود. خداوند این دو پیامد مهم را برای پیامبرش چنین بازگو می کند:

الیوم یاس الذین کفروا من دینکم فلا تخشوهم اخشون الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا.

یاس و ناامیدی کافران، کوردلان از خدا بی خبر که اسلام حقیقی را پنهان داشتند را فرار گرفت، شما از [تحرکات] آنان هیچ وحشتی به خود راه ندهید و فقط از من بترسید. [به مؤمنین بگو] امروز [با نصب امامت و رهبری] دین شما را کامل و نعمتهای خود را بر شما تمام کردم و اسلام را برای شما دین قرار دادم.

بعد از معرفی پیامبر خدا(ص) نیروهای متعهد و مؤمن پیشوای خود را یافتند و سعی کردند در همه دوران کارهای خود را بر محور وجودی امامشان انجام دهند. آنها حضرت علی(ع) را چنان یافتند که پیامبر(ص) فرموده بود:

علی مع الحق و الحق مع علی یدور معه حیثما دار هر جا علی وجود دارد حقیقت آنجاست و هر جا حقیقت است علی آنجاست همیشه گفتار، کردار و وجود علی بن ابی طالب(ع) محور حق است.

بدین ترتیب غدیر روز بلوغ حق، عزت، شکوه و توان اسلام شد. در آن روز امامت عزت و امید نبوت شد. مردم از عمق جان دست علی را می فشردند و می گفتند: بخ، بخ لک یا علی اصحبت مولای و مولی کل مؤمن و مؤمنة; آفرین بر تو، آفرین بر تو ای فرزند ابوطالب; تو مولا و رهبر من و تمام مردان و زنان با ایمان شدی.

حسان بن ثابت، شاعر معروف، آن روز از پیامبر خدا (ص) اجازه خواست و در باره واقعه بزرگ اسلامی چنین سرود:

ینادیهم یوم الغدیر نبیهم بخم و اسمع بالرسول منادیا فقال و من مولاکم و ولیکم فقالوا و لم یبدوا هناک التعادیا الهک مولانا و انت ولینا فلن تجدن منا لک الیوم عاصیا فقال له قم یا علی فاننی رضیتک من بعدی اماما و هادیا فمن کنت مولاه فهذا ولیه فکونوا له اتباع صدق موالیا هناک دعا اللهم وال ولیه و کن للذی عادی علیا معادیا

پیامبر خدا(ص) آنان را در روز غدیر ندا داد، چه ندای ارزشمندی. او فرمود: مولای شما و سرپست شما چه کسی است؟ آنان بی درنگ گفتند: خدای تو مولای ماست و تو سرپرست و ولی امر مایی. ما هرگز از فرمان تو سرپیچی نخواهیم کرد. در آن هنگام، پیامبر(ص) به علی فرمود: برخیز من تو را انتخاب کردم تا بعد از من امام و رهبر باشی. بعد فرمود: هر کس من مولا و رهبر اویم این مرد مولا و رهبر او خواهد بود; پس شما همگی، از سر صدق، از او پیروری کنید. بارالها، دوست او را دوست بدار و دشمن او را دشمن بدار.

رسول خدا(ص) از حسان بن ثابت تقدیر و تشکر کرد و از خداوند خواست پیوسته او را با روح القدس تایید کند; زیرا او از آرمان پیامبر(ص) که تثبت جانشینی علی بن ابی طالب بود حمایت کرده، مردم را نیز به حمایت طلبید. اشعار او برای همیشه در تاریخ باقی ماند و سند عزت و افتخارش شد.

 

عید غدیر سنت جاوید

پیامبر خدا(ص) دوست داشت عید غدیر، که جشن ولایت و تعیین رهبری است، برای همیشه باقی بماند و مسلمانان در همه اعصار آن را زنده و جاوید بدارند; زیرا یاد علی، نام علی و غدیر علی چیزی جز استمرار رسالت و اسلام ناب محمدی(ص) نیست. در بسیاری از کتابهای تاریخی چنین می خوانیم: در روز غدیر، بعد از انتصاب علی بن ابی طالب(ع) به جانشینی پیامبر(ص)، رسول خدا در خیمه اختصاصی خویش نشست و فرمان داد امیر مؤمنان(ع) در خیمه دیگری به تنهایی بنشیند. سپس دستور داد تا همه مردان، یکی پس از دیگری، داخل خیمه آن حضرت شوند و بر امام و رهبر آینده خویش تبریک و تهنیت گویند. چون مردان همگی تبریک گفتند، رسول خدال(ص) به زنان نیز فرمان داد تا داخل خیمه آن حضرت شوند و تبریک گویند. پس زنان نیز تبریک گفتند.

این فرمان پیامبر خدا(ص) معنایی جز بیعت نداشت. آن حضرت دوست داشت این سنت الهی برای همیشه در میان مسلمانان باقی بماند و عیدی از اعیاد مسلمین شود.

امام صادق(ع) در جمع یارانش بود; از عید غدیر و هجدهم ذی حجه سال دهم هجری سخن به میان آمد، آن حضرت از جدش پیامبر خدا(ص) چنین نقل کرد:

یوم الغدیر افضل اعیاد امتی و هو الیوم الذی امرنی الله - تعالی ذکره - فیه بنصب اخی علی بن ابی طالب علما لامتی یهتدون به من بعدی و هو الیوم الذی اکمل الله فیه الدین و اتم علی امتی فیه النعمة و رضی لهم الاسلام دینا;

برترین عیدهای امت من روز غدیر است و آن روزی است که خداوند مرا امر کرد که علی [علیه السلام] را رهبر امت اسلامی قرار دهم تا مردم بعد از من به وسیله او هدایت شوند; و آن روزی است که خداوند [با اعلام وصایت و امامت علی(ع)] دین خویش را کامل و نعمت هایش را بر امت تمام کرد; و دین اسلام را [به عنوان آیین همیشگی] برای آنان انتخاب کرد.ادامه مطلب برچسب ها: فرهنگ>دین واندیشه،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 07:40 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
ستادکل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای با گرامیداشت سی و ششمین سالگرد دفاع مقدس تاکید کرد: طراحی و تولید سامانه‌ها و تجهیزات دفاع محور در حوزه‌های مختلف دریایی، زمینی، هوا فضا و موشکی با قدرت تداوم خواهد یافت.
به گزارش مشرق به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی ستادکل نیروهای مسلح، این ستاد در بیانیه‌ای با گرامیداشت سی و ششمین سالگرد دفاع مقدس؛ ظرفیت‌سازی مطمئن دفاعی برای امنیت پایدار داخلی و تولید قدرت بازدارندگی در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی را از درس‌ها و برکات دفاع مقدس هشت ساله ملت ایران دانست.

در بخشی از این بیانیه آمده است: جنگ تحمیلی هشت ساله که برای نابودی انقلاب و نظام اسلامی طراحی شده بود، به نقطه شکوفایی و درخشندگی ملت ایران تبدیل شد و به عنوان الگویی فراتر از جغرافیای کشور ظهور مقاومت اسلامی و ضد صهیونیستی در منطقه راهبردی غرب آسیا را سبب شد. در حقیقت جنگی که با یک "غافلگیری راهبردی" موجودیت انقلاب را نشانه رفته بود به یک "فرصت راهبردی" برای نمایش و اثبات ظرفیت‌ها و توانمندی‌های نظام و مردم ایران در دفاع از استقلال و تمامیت ارضی میهن اسلامی و آرمان‌های بلند انقلاب مبدل گردید.

این بیانیه با تأکید بر اهمیت تمرکز و اهتمام به درس‌ها و آموزه‌های هشت سال دفاع مقدس پیرامون لزوم ارتقای قدرت اطلاعاتی و دفاعی خود برابر دشمنان می‌افزاید: هوشمندی و عدم غافلگیری برابر تهدید خارجی از جمله درس‌های بزرگ دفاع مقدس امروز وضعیتی را برای ایران اسلامی رقم زده است که لحظه‌ای از تحولات منطقه و تحرکات دشمن اصلی – که عزم خود را برای فتح میدانهای راهبردی جمهوری اسلامی جزم کرده است – غفلت نکرده و در چارچوب "دکترین دفاعی کشور" برای تضمین امنیت همه جانبه‌ ملی، از مکملهای دفاعی و ظرفیتهای تولید شده امت اسلامی در منطقه مانند نیروی مقاومت اسلامی هوشمندانه و به موقع استفاده کند.

در ادامه این بیانیه با اشاره به لزوم هوشیاری و عدم فریب سیاسی برابر سناریوهای پیچیده و فریبنده دشمن، تصریح شده  است: هفته دفاع مقدس فرصت یادآوری حساسیت شرایط و اهمیت مراقبت از دشمن است و در این راستا بر آحاد نخبگان سیاسی و نهادهای امنیتی – اطلاعاتی و رسانه‌ای کشور فرض است با رصد و پایش تیزبینانه و مستمر اقدامات جبهه دشمن، استراتژی و تاکتیکهای متنوع و زنجیره‌ای آنها علیه انقلاب و نظام به ویژه در عرصه‌ی "نفوذ" و متزلزل ساختن استقلال کشور را کشف و با افشای آن، توطئه‌ خطرناک نظام سلطه و استکبار را عقیم سازند تا خدای ناکرده دچار وضعیتی که دشمن را به طمع تحمیل جنگ اندازد، نشویم.

این بیانیه با تأکید بر اینکه تجارب هشت ساله دفاع مقدس بایستی راهنمای همیشگی حوزه دفاعی و بازدارندگی کشور قرار گیرد خاطرنشان کرده است:"استقلال حوزه دفاعی و نظامی کشور" و دست یابی به سامانه‌ها و فن آوری‌های نوین که با تکیه بر "استعداد بومی" و "نگاه به درون" تبلور یافته است، امروز "نیروهای مسلح" را در نقطه‌ای قرار داده است که قادر هستند نیازهای دفاعی و توان "بازدارندگی" ایران اسلامی و دوستان انقلاب و نظام را فراهم ساخته و با "خلاقیت" عرصه‌ ایجاد آمادگی برای نبرد احتمالی با دشمن و مقابله موفق با تهدیدات فراروی را مهیا کنند.

این بیانیه حفظ تمامیت کشور در هوا، زمین و دریا را از وظایف ذاتی و اولویت‌های اساسی نیروهای مسلح قلمداد و آورده است: طراحی و تولید سامانه‌ها و تجهیزات "دفاع محور" در حوزه‌های مختلف دریایی، زمینی، هوا فضا و موشکی با قدرت تداوم خواهد یافت و اقدامات اخیر در ناامن‌سازی و تبدیل بعضی کشورهای منطقه به انبار مهمات و تجهیزات و کمک‌های بی‌شمار به رژیم جعلی صهیونیستی، نیروهای مسلح و مدافع انقلاب و کشور را در ادامه روند "قدرت افزایی دفاعی" مصمم‌تر می‌سازد.

این بیانیه در پایان با تعظیم به مقام شامخ شهیدان گرانقدر هشت سال دفاع مقدس و دیگر عرصه‌های دفاع از استقلال، امنیت و تمامیت ارضی کشور و صیانت از انقلاب اسلامی و دستاوردهای گران سنگ آن و تجدید میثاق با آرمان‌های حضرت امام(ره) و اعلام تبعیت مجدد نیروهای مسلح با مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا امام خامنه‌ای عزیز(مدظله العالی) تأکید کرده است: دفاع "مقدس"، "آرمانی" و "عاشورایی" ملت ایران در جنگ تحمیلی هشت ساله استکبار جهانی می‌تواند عبرت کسانی باشد که تا آخرین لحظه از صدام و رژیم بعثی صهیونیستی عراق حمایت کردند، هرچند مورد رأفت جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند، اما این توصیه را باید جدی بگیرند که هیچ‌گاه نباید به نیابت از آمریکا وارد مجادله با ایران شوند.

برچسب ها: ارتش،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 07:37 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جوانان مؤمن، با انگیزه بالا و آماده حضور در میدانهای مجاهدت و دفاع از کشور را فراوان خواندند و تأکید کردند: این، همان انگیزه ای است که کشور را نجات خواهد داد و باید آن را تقویت کرد.
به آینده خوش‌بینم؛ جوانان مؤمن و آماده مجاهدت در کشور فراوانند/ هدف اصلی دشمن در شرایط کنونی اخلال در اقتصاد است همزمان با عید سعید غدیر خم، عید امامت و ولایت، و عیدُ اللهِ‌الاَکبر، صبح امروز (سه‌شنبه) هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حسینیه امام خمینی (ره) دیدار کردند.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار ضمن تبریک عید سعید غدیر خم، مهمترین پیام ماجرای غدیر را تعیین «امامت» به عنوان ضابطه و قاعده حکومت در اسلام بیان کردند و با اشاره به ویژگیهای منحصر به فرد حضرت علی(ع) به ویژه خصوصیات حکومتی ایشان، لازمه تمسک به ولایت امیرالمومنین علی(ع) را حرکت در مسیر خصوصیات و عمل به توصیه های آن شخصیت ممتاز دانستند.

ایشان با اشاره به برخی تعابیر که از عید غدیر به عنوان «عید بزرگ الهی» یاد کرده اند، گفتند: علت این تعابیر، رویداد بسیار مهمی است که در ماجرای غدیر محقق شد و آن، تعیین ضابطه و قاعده‌ی حکومت در اسلام است.

ایشان افزودند: این ضابطه، همان امامت و ولایت در جامعه اسلامی است که به دستور خداوند و به وسیله پیامبر اسلام(ص) اعلام شد.

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: علاوه بر تعیین ضابطه، حضرت علی(ع) به عنوان مصداق امامت معرفی شدند که شخصیتی بزرگ، نورانی، قدسی و غیرقابل خدشه بودند.

ایشان افزودند: البته هیچ کس در مقام امامت و رهبری جامعه اسلامی به قله بی‌همتای امیرالمؤمنین دسترسی ندارد و بزرگ‌ترین شخصیتهای علمی و عرفانی تاریخ اسلام همچون امام بزرگوار ما که شخصیتی بزرگ، جامع‌الاطراف و برجسته بود، در مقابل امیرالمؤمنین(ع) همچون شعاع و پرتوی از نور خورشید هستند.

ایشان در جمع بندی این بخش از سخنان خود تأکید کردند: واقعه غدیر، پایه گذاری قاعده حکومت در جامعه اسلامی است و نشان می دهد اسلام به غیر از ضابطه امامت و ولایت، مدل های حکومت های سلطنتی، شخصی، زر و زور، زیاده خواه، متکبر، پیرو شهوات و اشرافی را قبول ندارد.

ایشان در بیان اهمیت موضوع غدیر به دستور خداوند به پیامبر اعظم(ص) مبنی بر اینکه ابلاغ رسالت در گروی ابلاغ امامت است، اشاره کردند و گفتند: این اعتقاد اسلامی مبتنی بر مبانی مستحکم و استدلال های غیرقابل خدشه است اما پایبندی به این اعتقاد و بیان آن، نباید با تحریک احساسات برادران اهل سنت، همراه باشد زیرا این کار خلاف سیره ائمه معصومین(ع) است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید مکرر بر اهمیت وحدت در دنیای اسلام و با اشاره به اینکه هرگونه ناسزاگویی به بزرگان اهل سنت، در واقع مانع از شنیده شدن مبانی منطقی و مستدلِ اعتقاد به امامت می شود، خاطرنشان کردند: تحریک احساسات دیگر فرق اسلامی به اسم شیعه، در واقع «شیعه انگلیسی» است و نتیجه آن، ظهور گروههای خبیث و مزدور وابسته به امریکا و سرویس جاسوسی انگلیس همچون داعش و النصره است که جنایات و ویرانی های زیادی را در منطقه به راه انداخته اند.

ایشان در ادامه با اشاره به صفات و خصوصیات معنوی و انسانی حضرت علی(ع) همچون ایمان عمیق، سبقت در اسلام، فداکاری در راه اسلام، اخلاص، علم و معرفت بالله، شجاعت، ترحُم، ایثار و گذشت، افزودند: بخش دیگری از خصوصیات آن حضرت مربوط به شیوه حکومت داری است که از جمله‌ی آنها عدالت، انصاف، برابر دانستن همه آحاد مردم، اجتناب از زخارف دنیا، تدبیر، سرعت عمل در انجام وظیفه، تبیین، هدایت جامعه به تقوا و بی باک بودن در عمل به حق و در عمل به عدل، است.

رهبر انقلاب اسلامی در خصوص اجتناب امیرالمؤمنین علی(ع) از امکانات دنیوی و حکومتی برای مصارف شخصی، تأکید کردند: وسوسه شدن برای استفاده از منابع مالیِ در اختیار، یکی از بلاهایی است که حکومتها به آن مبتلا هستند، در حالی که حکومت امامت با این مسائل جداً مخالف، و استفاده شخصی از امکانات عمومی ممنوع است.

رهبر انقلاب اسلامی در خصوص تدبیر حضرت علی(ع) در جامعه اسلامی، تأکید کردند: آن حضرت در شناخت دوست و دشمن و در دسته بندی دشمنان نیز تدبیر داشتند و رفتار ایشان در سه جنگ خود با دشمنان کاملاً متفاوت بود.

ایشان، امیرالمومنین علی(ع) را شخصیتی جامع الأطراف، عظیم و غیرقابل توصیف دانستند و افزودند: وظیفه ما حرکت به سمت این قله و بهره مندی از آن صفات به اندازه توان و ایمان خود است.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به لزوم زینت بودن شیعیان برای اهل بیت(ع) در اثر تبعیت و الگوگیری از آن بزرگواران گفتند: کسی که رشوه می‌گیرد یا از بیت المال زیاده‌خواهی می‌کند، یا بر بدیها چشم می‌بندد و هیچ احساس مسئولیتی در قبال هدایت جامعه نمی‌کند، برای نظام و جامعه اسلامی، زینت نیست و در واقع مایه عیب برای شیعه است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ما هیچگاه نمی توانیم همچون حضرت علی(ع) زاهد باشیم اما می توانیم با حرکت در آن مسیر نورانی، از اسراف و زیاده روی پرهیز کنیم، گفتند: متأسفانه جامعه ما گرفتار پدیده زشت اسراف شده است و این اسراف در ابعاد مختلف از جمله در زندگی های شخصی خود را نشان می دهد.

حضرت آیت الله خامنه ای یکی از تبعات سوء اسراف در جامعه را، ضربه خوردن اقتصاد کشور دانستند و خاطرنشان کردند: اگر جامعه ای بخواهد از لحاظ استحکام درونی اقتصاد به نقطه مطلوب برسد حتماً باید جلوی اسراف را بگیرد.

رهبر انقلاب اسلامی ممانعت از اسراف را در درجه اول وظیفه آحاد مردم برشمردند و با تأکید بر اینکه تمسک به ولایت امیرالمومنین (ع) باید در عمل خود را نشان دهد، گفتند: یکی از راههایی که دشمن از آن طریق ضربه می زند، استفاده از نقاط ضعف جامعه است که باید این نقاط ضعف اصلاح شوند.

حضرت آیت الله خامنه ای، هدف اصلی دشمن در شرایط کنونی را اخلال در اقتصاد کشور دانستند و با اشاره به تأکید های مکرر خود برای تحقق اقتصاد مقاومتی، افزودند: دشمن به دنبال بد شدن شرایط اقتصادی مردم و در نهایت ایجاد نارضایتی از اسلام و نظام اسلامی است.

ایشان تأکید کردند: در چنین شرایطی، وظیفه دولت، مجلس و مسئولان بخشهای مختلف و همچنین آحاد مردم، برنامه ریزی و اقدام در نقطه‌ی مقابلِ هدف‌گیری دشمن است.

رهبر انقلاب اسلامی در عین حال حرکت عمومی کشور را به برکت جوان های بی‌شماری که برای احیای اسلام و اقامه دین تلاش بی‌وقفه می کنند، خوب توصیف کردند و افزودند: این جوانها به فضل الهی هر دشمنی از جمله امریکا و رژیم صهیونیستی را به زانو در خواهند آورد.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: علت اینکه مکرر در صحبت های خود، نسبت به آینده اظهار خوشبینی می کنم، وجود همین واقعیت های خوب است که می تواند کشور را به پیش براند.

ایشان، جوانان مؤمن، با انگیزه بالا و آماده حضور در میدانهای مجاهدت و دفاع از کشور را فراوان خواندند و تأکید کردند: این، همان انگیزه ای است که کشور را نجات خواهد داد و باید آن را تقویت کرد.


برچسب ها: سیاست>رهبری،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 07:36 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
 
**نقش مثبت تکاوران نیروی دریایی در آزادسازی خرمشهر
 
تفنگداران نیروی دریایی در آن ایام، با در اختیار داشتن پایگاهی در ضلع جنوبی خرمشهر، در درگیری‌های 34 روزه خرمشهر، حضور فعالی داشتند به نوعی که می‌توان مدعی شد محور مقاومت در خرمشهر نیروی دریایی بود. راهبرد دشمن بعثی این بود که ظرف یک هفته در میدان آزادی، مصاحبه مطبوعاتی داشته باشد اما با مقاومت 34 روزه تفنگداران نیروی دریایی مواجه شد و پشت درهای بسته ماند و وعده 3 روزه فتح خرمشهر 34 روز طول کشید و این دومین شکست دشمن بعثی در کوی ذوالفقاریه بود که مقاومت گردان سرهنگ کهتری(معروف به امیر آبادان) و ناخدا صمدی(فرمانده تکاوران دریایی) آن را رقم زد. 
 
این وقفه 34 روزه، فرماندهان عراقی را در ادامه گام‌های بعدی دچار تردید نمود و زمانی این تردید دشمن جدی‌ شد که فهمیدند تمام این کابوس 34 روزه را گروه معدودی زن و مرد رقم زده‌اند که قریب به اتفاق آنان غیرنظامی بوده و کمترین آشنایی هم با کاربرد سلاح‌های سبک  نداشته‌اند. 
 
در جریان محاصره خرمشهر و آبادان، راه آبی برای تردد وجود داشت و از همین راه، متجاوزان، مهمات را به آبادان منتقل می‌کردند. در سال 1360 حصر آبادان کامل شد و نیروی دریایی در آن ایام، با هواناوها و بالگردهای RH به بندر امام، آبادان و بهمنشیر، نیروهای تازه نفس و مهمات و غذا می‌رساندند. صدام در 29 شهریور 1359 بر خلاف موازین حقوق بین‌الملل، در نطقی در جلسه مجمع ملی عراق به صورت یکجانبه قرارداد 1975 الجزیره را پاره و تأکید کرد که عراق، هیچ حقی را برای ایران در شط‌العرب(اروندرود) قائل نیست و حاکمیت خود را به شط‌العرب اعمال خواهد کرد. 
 
متعاقب این اقدام، صدام در 31 شهریور 1359 تهاجم وسیع و سراسری ارتش بعث به ایران اسلامی را آغاز کرد و این هجوم وحشیانه منجر به یکی از طولانی‌ترین جنگ‌های دنیا پس از جنگ جهانی دوم شد.

برچسب ها: ارتش>نداجا،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 07:33 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات

تمام منافذ حیاتی دشمنان را از ایران و خارج آن با شدت هدف قرار می‌دهیم

سردار «حسین سلامی» جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امشب در شبکه خبر طی سخنانی اظهار داشت: بعد از جریان دستگیری نظامیان آمریکایی در اطراف جزیره فارسی توسط سپاه، آمریکایی‌ها در رفتار خود یک اضطراب نشان می‌‌دهند و از طرفی هم ایران‌هراسی را در دستور کار خود دارند تا فلسفه‌ای برای حضورشان در منطقه باشد.
 
وی با بیان اینکه ما گوشمان از حرف‌های بی‌مورد آمریکایی‌ها پر است، گفت: در طول این سال‌ها آنها نسبت به انقلاب اسلامی همواره با احتیاط، احترام و از روی نگرانی و دلهره رفتار کرده‌اند و اگر ما قدرت بازدارندگی نداشتیم آیا آنها در خصوص مسائل هسته‌ای از زمین، هوا، دریا و فضا به پشت میز مذاکره می‌آمدند؟
 
سلامی ادامه داد: توان ما به حدی است که می‌توانیم همه منافذ حیاتی دشمنان در منطقه را چه از ایران و چه خارج از ایران با هر شدت و توانی مورد هدف قرار دهیم.

برچسب ها: سپاه،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 07:32 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات

بعد از جنگ تحمیلی، اسرائیل سه بار قصد حمله به ایران داشت سردار سرلشکر "محسن رضایی" فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به منظور تبیین جایگاه سپاه در تعیین مولفه های قدرت و اقتدار کشور در گفتگوی ویژه خبری امشب شبکه دو سیما حضور یافته بود، امنیت پایدار و خودکفا را یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست و گفت: امنیتی که امروز در جمهوری اسلامی است به هیچ وجه متکی به قدرت‌های بین المللی نیست و همین امر سبب شده که امروز بزرگترین قدرت منطقه خاورمیانه، آسیای جنوب غربی باشیم ضمن اینکه این قدرت هم در داخل و هم در بیرون از مرزهای کشور احساس می شود.

برخی از مسئولان  می خواهند ضعف در حل مشکلات اقتصادی را با پرداختن به بحث اقتدار و امنیت بپوشانند
 
سردار رضایی با اشاره به اینکه، برخی از مسئولان می خواهند ضعف در حل مشکلات اقتصادی را با پرداختن به بحث اقتدار و امنیت بپوشانند گفت: این عده پاسخی در رابطه با مسائل اقتصادی ندارند و در نهایت به نظامیان گیر می دهند.
 
وی با اشاره به فرار به جلو مسوولان در عدم‌ پاسخ دادن به انتظارت مردم در حوزه اقتصادی اظهار داشت: چرا بعد از برجام تحول اساسی در کشور ایجاد نشده و برخی به مسائل نظامی گریز می زنند.

برچسب ها: سپاه،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 07:31 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات

 تحولات چند ماه اخیر در خاورمیانه بیانگر یک صف‌بندی تاکتیکی جدید میان بازیگران سیاسی منطقه است. عربستان سعودی که از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه عملاً و علناً با حمایت مالی و تسلیحاتی از جبهه مخالف بشار اسد – رئیس جمهور مشروع این کشور – خود را در مقابل جمهوری اسلامی ایران قرار داده است، اکنون مصمم‌تر از گذشته به دنبال یافتن همپیمانان جدیدی برای مقابله با محور مقاومت است.

برچسب ها: خاورمیانه>عربستان،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 07:31 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات

رژ لب هایی که مرگ آور هستند! دکتر مصطفی اسماعیلی رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: درست است که ما به عنوان نهاد حاکمیتی بر تولید و واردات فراورده های آرایشی و بهداشتی نظارت داریم اما باید اذعان کنیم که برخی از خانم ها در آرایش صورت خود افراط می کنند. 
 
وی با بیان اینکه استفاده از رژ لب در خانم ها، افزایش یافته است، ادامه داد: واقعیت این است که این فراورده آرایشی مواد مضر زیادی همچون فلزات سمی سنگین سرب، کادمیوم، جیوه و آنتیموان در خود دارد. 
 
این مقام مسوول عنوان کرد: وقتی رژ لب برای ساعت های طولانی روی لب باقی می ماند ممکن است به طور ناخواسته و در اثر خوردن یا آشامیدن مواد غذایی، بلعیده شود که نتیجه آن تماس بدن با مواد سمی است. 
 
اسماعیلی گفت: عناصر مذکور به عنوان مواد اولیه رژ لب ها، موم، روغن، الکل و رنگ است که از آلاینده های معمول زیست محیطی هستند.


برچسب ها: اجتماعی،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 07:26 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
مطالعات نشان داده است که نشستن طولانی نه تنها باعث کاهش سلامت انسان می‌شود بلکه احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد اما تحقیقی جدید معلوم کرده که نشستن به صورت چهارزانو، بدن و سلامتی آن را در وضیعتی مخرب‌تر هم قرار می‌دهد.
به گفته دکتر «نارش سی. رائو»، مربی بالینی مرکز پزشکی لانگون در دانشگاه نیویورک، چهارزانو نشستن وضعیت ارگونومیک خوبی برای بدن محسوب نمی‌شود و باعث بروز بیماری‌های متعددی چون مشکلات مزمن زانو، مفصل ران و کمردرد خواهد شد.

بر اساس تحقیقات معلوم شده که این شکل نشستن نه تنها باعث ایجاد مشکلات ارتوپدی می‌شود بل‌که می‌تواند باعث افزایش فشار خون، دردهای عصبی و فشار شدید بر وریدهای واریسی و عنکبوتی بدن شود.

این تحقیقات حاکی از آن است که نشستن در وضعیتی که پاها در حالت چهارزانو، دوزانو، دبلیوشکل، ضربدری یا روی‌هم قرار گرفته، موقعیتی پیچیده برای پا و باسن پدید می‌آورد و از سوی دیگر فشار بیشتری نیز بر ستون فقرات یا مهره‌ها وارد می‌کند که معمولا به افزایش مشکلات دردناک اسکلتی منجر می‌شود.

دکتر رائو اضافه می‌کند که عادت به نشستن به صورت چهارزانو می‌تواند صدمات دائمی را برای فرد به همراه آورد و مهم هم نیست که پای چپ از روی پای راست عبور کرده یا بالعکس.
او خاطرنشان می‌کند که تکرار زیاد چنین روشی در نشستن، باعث پدید آمدن حداقل سه مشکل خطرناک برای سلامتی بدن می‌شود:
 
۱-ایجاد دردهای عصبی:

عبور دادن پاها از روی زانو بر عصب پرونئال فشار زیادی وارد می‌کند. این عصب در پشت زانو واقع شده و فشار بر آن، یکی از علل احساس سوزن‌سوزن شدن یا درد پا در افرادی است که به مدت طولانی در این وضعیت می‌نشینند. متخصصان اعصاب هشدار داده‌اند که تکرار چنین وضعیتی در طولانی مدت باعث وارد آمدن آسیب‌های عصبی دائم به این ناحیه خواهد شد.
 
۲-افزایش فشار خون:

یافته‌های منتج از مطالعات متعدد نشان داده است که قرار دادن پاها به شکل چهارزانو باعث افزایش موقت فشار خون بالا می‌شود. این مشکل لزوماً موجب بیماری‌های قلبی نمی‌شود اما به گفته پزشکان می‌تواند در افراد مستعد به لختگی خون امری خطرناک باشد.
 
۳-فشار بر رگهای واریسی و عنکبوتی:

جامعه پزشکی درباره ارتباط چهارزانو نشستن با بروز بیماری واریس نظرات همسانی ندارند اما دکتر هومن مدیون، متخصص قلب و عروق در مرکز پزشکی سینا، در لس‌آنجلس، می‌گوید که به نظر می‌رسد چنین روشی در نشستن، حداقل باعث بدتر شدن مشکل مبتلایان به واریس می‌شود زیرا فشار یک پا بر پای دیگر مانع جریان مناسب خون در پا می‌شود که می‌تواند رگ‌های خونی را در معرض پارگی قرار دهد.

به گزارش سلامت‌آنلاین، بهترین وضعیت برای نشستن که می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کند، به گفته دکتر رائو همان است که خود او هم به بیمارانش توصیه می‌کند: نشستن روی صندلی یا مبل، در وضعیتی که پاها روی هم نیفتند، کف پاها به صورت صاف بر سطح زمین قرار بگیرد و در صورت تمایل با یک زیرپایی کوتاه، ساق پاها در حالت عمود نگاه داشته شود.
 

برچسب ها: دانش پزشکی>بهداشت، درمان وسلامت،

تاریخ : سه شنبه 30 شهریور 1395 | 05:42 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
بررسی‌ها نشان می‌دهد به ازای هر فرد شاغل در ایران بیش از دو نفر بیکارند؛ در واقع کمتر از سی درصد از جمعیت کشورمان، شاغل هستند.


برچسب ها: طنز و کاریکاتور > کاریکاتور،

تاریخ : دوشنبه 29 شهریور 1395 | 08:37 ق.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
  دولت سالانه 20 برابر یک دانش آموز را خرج یک زندانی می کند؛ هر دانش آموز 2.7 میلیون و هر زندانی 54 میلیون تومان در سال هزینه دارد!
برچسب ها: طنز و کاریکاتور > کاریکاتور،

تاریخ : دوشنبه 29 شهریور 1395 | 08:28 ق.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
 

برچسب ها: ارتش،

تاریخ : دوشنبه 29 شهریور 1395 | 08:27 ق.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
ناو هواپیمابر لیائونینگ در سال 1391 رسماً به‌عنوان اولین ناو هواپیمابر چین به نیروی دریایی ارتش این کشور ملحق شد، این ناو در حال حاضر در مرحله انجام تمرینهای فنی آموزشی و نظامی است.


به گزارش صد خبر ، دریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه که به پرتوریا پایتخت آفریقای جنوبی سفر کرده‌اند، از نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات هوایی این کشور بازدید کردند.

دریادار سیاری در جریان این بازدید، از غرفه کشورهای مختلف از جمله غرفه نیروی دریایی ارتش جمهوری خلق چین نیز بازدید کرد. در جریان این بازدید، وی و هیئت همراه به بررسی بخش‌های مختلف ناوهواپیمابر لیائونینگ متعلق به نیروی دریایی ارتش چین از روی ماکت این ناو، پرداخت.


ناو هواپیمابر لیائونینگ را بهتر بشناسیم + مشخصات و تصاویر

گفتنی است، ناو هواپیمابر لیائونینگ (Liaoning) در سال 1391 رسماً به‌عنوان اولین ناو هواپیمابر این کشور، به نیروی دریایی ارتش چین ملحق شد. گفته شده که این ناوهواپیمابر با طول بیش از 300 متر، قابلیت حمل حدود 50 فروند جنگنده را دارد.

چین برای معرفی خود به عنوان یک قدرت بزرگ جهانی، سرمایه گذاری زیادی روی ارتش کرده است و نیروی دریایی به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان آن، توجه و هزینه زیادی را معطوف به خود کرده است.

نیروی دریایی چین به طور سنتی از زمان تشکیل خود یک نیروی دریایی آب‌های سرزمینی بوده است. تنها تعدادی از زیردریایی‌های این کشور در دهه‌های قبل توانایی حضور در آب‌های بین‌المللی را داشتند و حضور واحدهای سطحی نیروی دریایی چین به آب‌های سرزمینی این کشور محدود می‌شد. پس از چندین رویارویی با نیروی دریایی آمریکا و علم به این نکته که چین به عنوان یک کشور بزرگ و با اقتصادی در حال رشد، به یک نیروی دریایی نیرومند برای حضور در آب‌های آزاد نیاز دارد، این کشور از آغاز دهه 90 میلادی به یک سرمایه گذاری عظیم در نیروی دریایی خود دست زد. جمهوری خلق چین با داشتن این ناو جز شش کشور برتر دارای ناو هواپیمابر در دنیاست.

ناو هواپیمابر لیائونینگ را بهتر بشناسیم + مشخصات و تصاویر

در مهرماه سال گذشته همزمان با اوج گیری تنش‌ها در دریای چین شرقی بر سر جزایر دیائویو که در ژاپن جزایر سنکاکو نامیده می‌شوند، انتظار مقامات چینی به پایان رسید و این کشور ناو هواپیمابر بازسازی شده خود را با نام "لیائونینگ" به آب انداخت. این اقدام نقطه عطفی در تلاش‌های چین برای افزایش روزافزون بنیه نظامی همزمان با درگیری در مناقشات ارضی با همسایگان خود به شمار می‌رود. چین در سال جاری میلادی فعالیت‌های نظامی خود را تا 2 / 11 درصد افزایش داده است. ارتش چین در سال 2012 مبلغ 100 میلیارد دلار برای امور نظامی خود هزینه کرده است.


ساخت لیائونینگ از چه زمانی آغاز شد

جمهوری خلق چین برای نخستین بار در سپتامبر 2012 اولین ناو هواپیمابر خود، با شماره بدنه 16 و به نام لیائونینگ را در کارخانه کشتی سازی دالیان واقع در شمال شرق چین ساخت. لیائونینگ 16، اولین ناو هواپیمابر راه اندازی شده به وسیله نیروی دریایی ارتش چین است. در ابتدا این ناو به عنوان یک کشتی آموزش، در نظر گرفته شده بود تا نیروی دریایی به تمرین است.

ناو هواپیمابر لیائونینگ را بهتر بشناسیم + مشخصات و تصاویر

در اصل ناو لیائونینگ به عنوان نسخه به روز شده ناو دریاسالار کوزنتسوف؛ ناو هواپیمابر چند منظوره کلاس ریگا برای نیروی دریایی شوروی، است. این ناو در 1988 دسامبر 4 راه اندازی و در سال 1990 به آب انداخته شد. این ناو روسی در سال 1998 توسط جمهوری خلق چین خریداری شد و به طور کامل بازسازی و تحت آزمایش های دریایی قرار گرفت و سرانجام با عنوان لیائونینگ در 25 سپتامبر سال 2012 راه اندازی شد.


مشخصات اجمالی ناو هواپیمابر لیائونینگ

نام: لیائونینگ
سازنده:صنعت کشتی سازی دالیان
تکمیل: 2011
راه اندازی: 2012 سپتامبر 25
وضعیت: در خدمت فعال
کلاس و نوع: نسخه به روز شده کوزنتسوف / کلاس ناو هواپیمابر

ناو هواپیمابر لیائونینگ را بهتر بشناسیم + مشخصات و تصاویر

عملیات پرواز کوسه

سوخو 33 در لیست هواپیماهای در حال خدمت در چین وجود ندارد. باور منابع غربی این است كه چین در سال 1990 یك سوخو 33 را از اوكراین خریداری كرده و با مهندسی معكوس آن جنگنده خود را ساخته است. J-15 همانند سوخو 33 برای پرواز از عرشه های Ski-jump طراحی شده است. قدرت این هواپیما به‌وسیله دو موتور توربوفن و دارای چنگك مهار در انتهای پرنده جهت نشستن بر روی باند كوتاه ناو هواپیمابر است. بال‌های تاشو، دم مخروطی كوتاه و چرخهای بزرگ این پرنده را قادر می‌سازد كه در زیر عرشه قرار گرفته و راحت‌تر جابجا شود. تحلیلگران خبره معتقدند كه در j-15 بعضی از خصوصیات پیشرفته سایر جنگنده‌های چینی، مثل رادار ضد كشتی پالس داپلر، كاكپیت شیشه‌ای و موتور توربوفن J-11، مجتمع شده است.

J-15 در عملیات آزمایشی ارتش چین با موفقیت کامل از روی ناو لیائونینگ برخواست و پس از گشت‌زنی در آسمان و انجام چندین مانور روی عرشه این ناو فرود آمد که این عملیات به پرواز کوسه معروف شد.

ناو هواپیمابر لیائونینگ را بهتر بشناسیم + مشخصات و تصاویر

این ناو قدرت جابجایی 65،000 تن را دارد، و کسانی که ناو کوزنتسوف را دیده‌اند معتقدند این دو ناو بسیار شبیه به یکدیگر است. یک محقق در موسسه نظامی نیروی دریایی ارتش چین گفت: این کشور حداقل به سه ناو هواپیما‌بر نیاز دارد تا بتواند پاسخگوی خواسته‌های خود را برای گشت های دریایی باشد. چینی‌ها به‌طور جدی با همسایگان خود برسر حاکمیت در دریای چین جنوبی اختلافات دارند؛ تا آنجا که به ساخت جزایر مصنوعی، برای دفاع از ادعای خود تلاش می‌کند. این در حالی است که تلاش چین برای جلوگیری از دخالت آمریکا در منطقه روز به روز بیشتر می‌شود است.

منابع نزدیک به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا به نقل از پنتاگون تایید کردند که آزادی نیروی دریایی ارتش خلق چین در آب‌های منطقه‌ای برنامه ریزی شده و چین درصدد است زیردریایی هسته‌ای خود را تا پایان سال به آب بیاندازد. گفتنی است این زیردریایی‌ها به موشک‌های بالستیک است که می‌تواند ضربه‌های سنگینی به ایالات متحده وارد کند.

ناو هواپیمابر لیائونینگ را بهتر بشناسیم + مشخصات و تصاویر

خط و نشان لیائونینگ برای رقبای شرق آسیایی خود

«لیائونینگ»، بزرگترین ناو هواپیمابر چین در اقدامی کم سابقه تمریناتی را در مجاورت منطقه حساس شبه‌جزیره کره که محل رویارویی و مناقشه کره شمالی با همسایه جنوبی و آمریکاست، انجام داده است. محلی که تمرینات در آن انجام شده، تنگه «بو های» است که در مجاورت شبه‌جزیره کره قرار دارد؛ اما روزنامه ارتش چین زمان دقیق این برنامه نظامی را اعلام نکرده است.

گفتنی است چینی‌ها چند دهه قبل این ناو هواپیمابر را که در واقع لاشه‌ای بیش نبود، از کشور اوکراین خریداری کردند و پس از بازسازی و مدرن کردن آن رسما در سال 2012 میلادی ماموریت‌هایی را با آن در اقیانوس آرام و دریای جنوبی انجام دادند.


ناو هواپیمابر لیائونینگ را بهتر بشناسیم + مشخصات و تصاویر


همچنین چین برای ناو هواپیمابر خود، تعدادی بالگرد هم در نظر گرفته است که شامل KA-28/31 و نمونه‌های بروز MI-8 روسی است. هرچند چین باید برای ساخت بدنه ناو هواپیمابر به روسیه متوسل شود ولی رسانه‌های گروهی این کشور به نقل از یک دریاسالار چینی در سالگرد کنگره ملی خلق چین اعلام کردند که این کشور در حال حاضر روی یک برنامه تحقیقاتی برای ساخت اولین بدنه بومی ناو هواپیمابر کار می‌کند و انتظار می‌رود این برنامه ظرف سه سال تکمیل شود.

گفته می‌شود که اولین ناو هواپیمابر ساخت چین بعد از سال 2016 میلادی به آب انداخته می‌شود. تلاش چین برای ساخت ناو هواپیمابر در شرایطی صورت می‌گیرد که این کشور سایر تجهیزات و ادوات مورد نیاز ناوهای هواپیمابر و حتی جنگنده‌های سوخوی مخصوص فرود روی ناوهای هواپیمابر را از اوکراین خریداری کرده است.


برچسب ها: ارتش>نداجا،

تاریخ : دوشنبه 29 شهریور 1395 | 08:21 ق.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
لامبورگینی تولید ایسلرو را از سال 1968 آغاز کرد و آخرین خودرو سال 69 کارخانه لامبورگینی را ترک کرد. این کلاسیک ایتالیایی دارای پیشرانه 4.0 لیتری 12 سیلندر خورجینی است که توان تولید 325 اسب بخار را دارد.


لامبورگینی ایسلرو  islero

به گزارش صدخبر ؛ لامبورگینی تولید ایسلرو را از سال 1968 آغاز کرد و آخرین خودرو سال 69 کارخانه لامبورگینی را ترک کرد. این کلاسیک ایتالیایی دارای پیشرانه 4.0 لیتری 12 سیلندر خورجینی است که توان تولید 325 اسب بخار را دارد. ایسلرو دارای جعبه دنده 5 سرعته، فنربندی مستقل در هرچرخ و ترمزهای دیسکی بود که آن را به تکنولوژی روز دهه 60 مجهز می کرد.

10 روایت از ماجرای نامگذاری 10 دستگاه از بهترین لامبورگینی های تاریخ

ایسلرو به کمک پیشرانه قدرتمند خود می توانست به سرعت تقریبی 246 کیلومتر در ساعت برسد و در عرض 6.4 ثانیه 96 کیلومتر را طی کند. در طی یک سالی که ایسلرو تولید می شد، تنها 125 دستگاه تولید شد که ارزش کلاسیک آن را افزایش می دهد. 

نمونه به روز رسانی شده این خودرو که با نام ایسلرو اس در سال 1969 تولید شد می توانست 350 اسب بخار تولید کند که این ایتالیایی زیبا را هر چه قدرتمند تر می کرد.

براساس نام گذاری سنتی لامبورگینی که انتخاب نام گاوهای مبارز بسیار روال دارد، در مورد ایسلرو نیز این مورد صدق می کند. ایسلرو نام گاوی بوده که در مبارزه ای در 28 آگوست 1947 مشهورترین گاو جنگجو به نام مانولت Manolete را شکست داده است. در این مبارزه ایسلرو با شاخ راست خود شریان اصلی ران پای مانولت را پاره کرده و باعث مرگ او شده است.
 


لامبورگینی اسپادا Espada

اسپادا در زبان اسپانیایی به معنی شمشیر است که در بین گاوبازها به شمشیری گفته می شود که در حین گاوبازی از آن استفاده می شود. لامبورگینی اسپادا از سال 1968 تا 1978 تولید شد. البته اسپادا در 3 سری مختلف عرضه شد که سری اول آن از سال 1968 تا 70 تولید می شد و فقط 186 دستگاه خط تولید کارخانه را ترک کردند.

10 روایت از ماجرای نامگذاری 10 دستگاه از بهترین لامبورگینی های تاریخ

سری دوم اسپادا بین سال های 1970 و 1972 تولید شد که توان تولید 350 اسب بخار را داشت و دارای ترمزهای دیسکی بود. سری آخر اسپادا یعنی سری سه، دارای موتور 12 سیلندر خورجینی به حجم 3.9 لیتر بود که توان تولید 325 اسب بخار را داشت. شکل رینگ های خودرو در این سری با طراحی جدیدی همراه بود که نظر منتقدان که فرم رینگ های سری اول و دوم را نپسندیده بودند را جلب کند. تعداد 476 دستگاه از این لامبورگینی استثنایی قبل از اینکه تولید آن متوقف بشود، تولید شد.

ادامه مطلب برچسب ها: دانش وفناوری>خودرو،

تاریخ : دوشنبه 29 شهریور 1395 | 08:17 ق.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
  روزنامه شهروند در صفحه طنز خود با اشاره به سفر رییس جمهور به ونزوئلا و حادثه تیر اندازی در یاسوج، مطلب طنزی را منتشر کرد.

 


برچسب ها: طنز و کاریکاتور > طنز،

تاریخ : یکشنبه 28 شهریور 1395 | 08:35 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
   به بهانه درگذشت ناباورانه دوچرخه‌سوار اعزامی کشورمان به مسابقات پاراالمپیک، شاهین صادقی،


برچسب ها: طنز و کاریکاتور > طرح،

تاریخ : یکشنبه 28 شهریور 1395 | 08:34 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
به گزارش صدخبر؛ تقریبا در سالگرد روزی که سلمان بن عبدالعزیز به‌عنوان پادشاه سعودی سکان اداره کشور عربستان را در دست گرفت، از عمارت میلیونی خود در شهر کن فرانسه که با هزار خدمه اداره می‌شود، بیرون آمد و به سمت مراکش رفت تا ادامه تعطیلات خود را دریکی دیگر از عمارت های میلیون دلاری خود در این کشور بگذراند. این در شرایطی است که خاندان سعودی هیچ پولی برای پرداخت حقوق ده‌ها هزار نفر از مهاجرانی که در کارگاه‌های ساختمانی بزرگ عربستان کار می‌کنند، ندارد.

ریاض در یک قدمی سقوط/ سلام
 
این مسئله که تقریبا در بیرون از پادشاهی سعودی در هیچ کجای دنیا منتشرنشده است، نشان می‌دهد که روسای شرکت‌های بزرگ ساخت‌وساز در عربستان و ازجمله گروه ساخت‌وساز بن‌لادن، که پروژه‌های بزرگ ساختمانی در این کشور را انجام می‌دهند، ماه‌هاست که حقوق کارگران سریلانکایی، پاکستانی و هندی خود را پرداخت نکرده‌اند و برخی از این کارگران7 ماه است که هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند.
 
سفارت‌خانه‌های هند و پاکستان وارد گفت‌وگو با دولت سعودی شده‌اند و اعلام کرده‌اند که حقوق کارگران آن‌ها باید پرداخته شود. اقتصاددانان با توجه به کاهش قیمت نفت اعلام کرده‌اند که مقامات سعودی درنهایت در بحران سقوط قیمت نفت غرق خواهند شد.
 
مقامات سعودی بااین‌حال در توضیح میزان کسری بودجه خود ترجیح می‌دهند به مسئله‌ای که هنوز برای بسیاری در سایر نقاط جهان مبهم باقی‌مانده است اشاره‌ای نکنند و آن جنگ بی‌فایده و ناامیدکننده وزیر دفاع سعودی محمد بن سلمان در یمن است.
 
 از سال پیش که پسر مورد علاقه پادشاه سعودی اقدام نظامی مضحک خود را در برابر حوثی‌ها در یمن به راه انداخته است و از رییس‌جمهور مستعفی و فراری یمن در برابر گروه شیعه انصار الله حمایت می‌کند، هواپیماهای جنگی با خلبانان اجاره‎ای اماراتی (همچنین دستیاران و کارشناسان هواپیمای بریتانیایی) به بمباران بیمارستان‌ها، کلینیک‌های درمانی، انبارهای پزشکی و دارو در یمن روی آورده‌اند و در این کار تا حدی پیش رفته‌اند که میزان این بمباران از هر آنچه آمریکا در صربستان و افغانستان از سال ۱۹۹۹ تاکنون از بین برده است، بیشتر است!

ریاض در یک قدمی سقوط / سلام

این اقدامات غیر انسانی و ضد حقوق بشری آل سعود در حالی ادامه می‎یابد که، مطابق با حقوق بین‎الملل و نیز قوانین آمره لاهه، مناطقی که عمدا مورد هدف جنگنده‎های عربستان سعودی قرار می‎گیرد، جز جغرافیای ممنوعه نبرد محسوب می‎شود.

یک سوال بزرگ پیش روی حکام سعود: نتیجه این اقدامات چه بوده است؟

شبه جزیره عربستان سعودی با 16 درصد از ذخایر اثبات‌شده نفتی کل جهان که شرکت نفتی آرامکوی آن در حدود یک میلیارد دلار در روز درآمد دارد، رکورد جدید 100 میلیارد دلار کسری بودجه را رقم زده و نمی‌تواند بدهی‌های خود را پرداخت کند. 

در ابتدا، عملیات منحوس ائتلاف سعودی –غربی -عبری در یمن که به شکستی مفتضحانه رسیده است، به نام «طوفان قاطعیت» نام‌گذاری شد که قرار بود بزرگ‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین عملیات نظامی اعراب در تاریخ خاورمیانه باشد. 

این عملیات بعدها در یک عقب نشینی آشکار به عملیات «بازسازی امید» تغییر نام داد. اما با این‌حال بمباران زیرساخت‌های یمن با کمک حمایت‌های نظامی انگلیسی و آمریکایی ادامه یافت. با این اوصاف جای تعجب نیست که ولیعهد عربستان سعودی، محمد بن سلمان امسال اعلام کرد که هزینه‌های دولت باید کاهش پیدا کند.
 
در پاکستان که اتباعش بخش عمده‌ای از ارتش و کارگران سعودی را تشکیل می‌دهند، در پی عدم پرداخت حقوق کارگران پاکستانی بدلیل کمبود منابع مالی و خشم گسترده‌ای ایجاد شده است.

ریاض در یک قدمی سقوط / سلام

 نمایندگان مجلس پاکستان می‌پرسند که چرا سه شرکت عمده سعودی حقوق کارگران خود را برای 8 ماه است که پرداخت نکرده‌ و حتی از تهیه غذا برای کارگرانی که در این مدت پولی دریافت نکرده‌اند، خودداری می‌کنند. در برخی موارد، پاکستان خودش به اتباعش در عربستان غذا می‌رساند.
 
اما به نظر می‌رسد در خاندان سعودی توان مدیریت این بحران وجود ندارد. سایت خبری «عرب‌نیوز» دراین‌باره اعلام کرده است که در حدود 31هزار کارگر سعودی و کارگر خارجی به وزارت کار در خصوص پرداخت نشدن حقوقشان اعتراض کرده‌اند. در یک مورد نیز مشاهده شد که کنسولگری هند نیز مشغول غذارسانی به کارگران بیکار شد تا آن‌ها جان خود را بخاطر گرسنگی در عربستان از دست ندهند. به نظر می‌رسد مبلغی که رژیم ریاض  با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند در حدود میلیاردها دلار است که به‌شدت عربستان را در مضیقه گذاشته است.

 فرار سعودی‎ها از بحران خود ساخته

ریاض در یک قدمی سقوط/ سلام

نشریات و مقالاتی که آشکارا ترویج بیگانه‌ستیزی می‌کنند نیز این روزها به‌شدت در مطبوعات سعودی دیده می‌شود. برای مثال عبدالرحمن سعد العربی در مجله سعودی گزت نوشته بود: «بسیاری از اتباع خارجی از ما متنفر هستند چراکه فکر می‌کنند دولت ثروتمند سعودی بااین‌همه نعمت و پول چرا دستمزد ما را نمی‌پردازد. 

برخی دیگر از اتباع خارجی نیز از ما به دلیل اینکه کشور ثروتمندی هستیم بیزارند و برخی دیگر پا را فراتر گذاشته و معتقدند ما لیاقت داشتن این‌همه ثروت و نعمت را نداریم. به همین دلیل است که زمانی که حقوق این افراد پرداخت نمی‌شود دست به خشونت می‌زنند.»
 
البته این مسئله را نیز نباید نادیده گرفت که در اوج دوران بی‌پولی عربستان سعودی، بسیاری از افراد در داخل این کشور در حال پرداخت میلیون‌ها دلار پول نقد به جبهه النصره (که اخیرا نام خود را به جیش الفتح تغییر داده است) و یا القاعده و داعش هستند تا جنگ در سوریه را به ‌پیش ببرند.
 
همه این موارد نشان می‌دهد که سناریوی خطرناکی در حال شکل‌گیری برای متحد عزیز و دیکتاتور آمریکا در منطقه که جنگ علیه شیعیان در سراسر دنیا را به راه انداخته است، در حال شکل‌گیری است.

جهان اسلام در انتظار فروپاشی آل سعود

ریاض در یک قدمی سقوط / سلام

یک سال از فاجعه تلخ منا گذشت، باز هم قلب مردم آزاده جهان به موجب رخداد خون‎بار و تراژدی غم‎انگیز منا به تپش افتاد. اتفاقی غریب و دردناک که بی‎شک گرگهای تنشه به خون و کودک کش سعودی بانی آن هستند. کمترین شک و شبهه‎ای وجود ندارد که خون به ناحق ریخته شده شهدای منا اعم از ایرانی و غیر ایرانی ، دامان رژیم آل سعود و شاهزادگان دژخیم عرب مرتجع را خواهد گرفت.

 امسال مراسم عید قربان در حالی برگزار شد که سرزمین وحی در غم و التهاب ناشی از فاجعه سال گذشته منا قرار داشت. عید قربان هر ساله یاد آور غم و اندوهی بزرگ برای جهان اسلام است. فاجعه منا هیچ گاه از ذهن پیروان آخرین دین آسمانی پاک نخواهد شد. 

مستقل از اینکه ناجوانمردان ریاض نشین در محشر منا چه بر سر میهمانان بارگاه الهی آوردند، رد پای نجس حکام نابخرد سعودی در تمامی بحرانهای جاری در جهان اسلام قابل مشاهده است. در کشور سوریه، حمایت آل سعود از داعش و النصره و دیگر گروه‌های متوحش تروریستی و تکفیری هر روزه مسلمانان بی‎گناه را به کام مرگ می‎فرستد. مسلمانانی که تنها گناه آنها مخالفت با دخالت عربستان و عمال آن در امور داخلی کشورشان است.

ریاض در یک قدمی سقوط / سلام

در کشور عراق نیز این مسئله قابل مشاهده است. حمایت رژیم سعودی از القاعده،پسمانده‎های حزب بعث و داعش و دیگر گروه‌های تروریستی موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن عبور کرد. ایجاد و استمرار بحران امنیت در کشور عراق، اصلی‎ترین استراتژی آل سعود در این کشور محسوب می شود. 

پس از فروپاشی رژیم دیکتاتوری صدام، آل سعود ضمن حمایت از گروه‎های تروریستی، بسیاری از شهروندان عراقی را در جریان عملیات‎های انتحاری به خاک و خون کشید. درحال حاضر نیز آل سعود اصلی‎ترین حامی داعش در عراق می باشد. سفیر عربستان سعودی در عراق، بانی و هدایت‎گر اکثر عملیاتهای تروریستی در عراق محسوب می شود.

 در خصوص آنچه در یمن می‎گذرد ، زبان از توجیه جنایات و ددمنشی آل سعود قاصر است! جنایاتی که به عنوان توحشی تاریخی در ذهن افکار عمومی ثبت و ضبط گردیده است. از یکسال گذشته تاکنون، لحظه‎ای پرواز کرکس‎های مزدور آل سعود بر فراز خاک قهرمان یمن متوقف نشده است. طبق آمارهای رسمی منابع خبری تا به امروز قریب به 10 هزار شهروند مقاوم یمنی شامل هزاران زن و کودک قربانی مطامع انتلاف عربی - صهیونیستی شده‎اند.

 حمله به مدارس، بیمارستانها و اماکن عمومی نشان دهنده اوج رذالت ملک سلمان و اولاد ناخلف و بی منطق وی محمد بن سلمان است. فرزندی برخی کارشناسان پیش بینی می‎کنند کلید سقوط سلطنت شبه جزیره در دستان اوست. هم اکنون مجرمان سعودی در باتلاق یمن به غایت گرفتار شده‎اند. مقاومت جانانه ملت نستوه یمن در مقابل حملات نوکران آمریکایی و صهیونیستی ریاض را نسبت به تسلط عربستان بر یمن ناامید و ناکام ساخته است.

 هم اکنون واشنگتن و تل‎آویو نهایت تلاش خود را در خصوص رهایی عربستان از میدان تحولات یمن صورت می‎دهند اما در این مسیر کمترین موفقیتی به دست نیاورده و نخواهند آورد.جنایات آل سعود علیه ملت بحرین نیز جنایاتی تمام عیار محسوب می شود. کشتار و شکنجه ملت بحرین به جرم آزادی خواهی و حق طلبی هر روز بیشتر می شود. در این میان، رژیم آل خلیفه به عنوان مار  دست آموز دربار سعودی نیز خود را در چند قدمی سقوط می‎بیند. 

عربستان سعودی مرد بیمار عرب مرتجع منطقه؛ حکایت نفسی که به شماره افتاده است

ریاض در یک قدمی سقوط / سلام

با توجه به آنچه که گفته شد، جدای از نقش فوق مخرب عمّال سعودی در منطقه بحران خیز خاورمیانه، نظر به هدر رفتن دلارهای نفتی در جنگهای نافرجام و غیر ضروری ریاض در سوریه و عراق و البته یمن، جهان اسلام در انتظار سقوط آل سعود و اضمحلال این رژیم منفور و خودکامه هستند. هم اکنون کمترین نشانه‎ای در خصوص تغییر رفتار و رویکرد آل سعود وجود ندارد. از آنجا که ماهیت این رژیم با جنگ و ترور و توحش گره خورده است، تنها با پاک شدن این لکه ننگ از جهان اسلام است که می‎توان نسبت به ایجاد آرامش و ثبات در منطقه اطمینان حاصل کرد. 

تا زمانی که حیات آل سعود ، این شجره خبیثه و ملعونه ادامه داشته باشد، بحرانها و خونریزی ها در منطقه و جهان اسلام به قوت خود باقی خواهد ماند. سقوط آل سعود و فروپاشی این رژیم ، که نشانه های آن روز به روز بیشتر در داخل و خارج از عربستان مشاهده می‎شود، حیات دوباره‎ای به جهان اسلام خواهد بخشید. لحظه ای که ملتهای مسلمان بی‎صبرانه در انتظار تحقق آن هستند.

ریاض در یک قدمی سقوط / سلام

بدون شک در کل جهان معاصر نمی‎توان سرزمینی را پیدا کرد که به سیاق رژیم عربستان کشور و مردمش را اداره می‎کند. امروز بزرگترین چالشی که ریاض بعد از بحران اقتصادی با آن مواجه است موج گسترده نافرمانی مدنی است که امروز مرزهای خودکامگی ریاض را در می نوردد.

شاید هیچ کس فکر نمی‎کرد اریکه قدرت ابوجهل‎های زمانه تا این اندازه متزلزل شود. جالب اینجاست هر قدر شرایط اقتصادی - سیاسی ریاض وخیم تر می‎شود حاکمان کودک صفت سعودی بیشتر بر تبل جهالت و وقاحت خود می‎کوبند.

آن زمان که سعودی‎ها در  راستای پروژه ایران هراسی بازار جهانی نفت را با در اختیار قراردادن نفت ارزان به غرب متلاطم کردند، اندیشه امروز را نمی‎کردند که، روزی فرا رسد که اقتصاد رانتی عربستان تنها یک قدم با پرتگاه سقوط فاصله داشته باشد. گفتیم اندیشه، واژه‎ای که در صد سال اخیر برای دولتمردان سعودی لغتی است بس غریب و کاربرد آن چه بسیار برای تن‎پروران سعودی دشوار می‎نماید.

برچسب ها: خاورمیانه>عربستان،

تاریخ : یکشنبه 28 شهریور 1395 | 08:23 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات
خوراکی‌های رایجی که مسمومتان میکنند!
جدیدترین فهرست از عجایب هفتگانه جهان
بعد از دلار، پراید جهانگیری هم رسید!
کی‌روش: یار دوازدهم رو نخوام چه کنم؟!
مردم کره جنوبی با شلوارک و سیخ جوجه در راه شمال!
پول بنز می‌دهیم، سوار پراید می‌شویم!!!
متن شعر مطیعی در نماز عید فطر؛ نیل اگر هست عصا در کف موسا هم هست
فضیلت عید فطر در کلام مولا علی (ع)
جذابترین گلهای لحظه آخری در مسابقات جام جهانی
چه کسانی با پول بیت‌المال به روسیه می‌روند؟
چه کسی وکیل مدافع ترامپ در اتحادیه اروپاست؟
چه افرادی هرگز نباید سیر بخورند؟
روشهای کاربردی برای تقویت سلامت روده
دستور رهبری، فشار عینی و عملی
راهکار‌هایی برای آسان شدن زایمان در زنان باردار
ضرغامی: حباب‌های اقتصادی عرصه را بر مردم تنگ کرده‌اند
نقش توئیتر در فتنه آمریکایی-اسرائیلی ۸۸
پست صفحه اینستاگرام AFC در خصوص زوج‌های هافبک آسیایی در جام جهانی
بیانات رهبر انقلاب درباره دعای وداع امام سجاد (علیه‌السلام) با ماه رمضان
بیانات رهبر انقلاب درباره دعای وداع امام سجاد (علیه‌السلام) با ماه رمضان
داغ شدن هشتگ #جام_جهانی هم‌زمان با آغاز رقابت‌ها
مواقعی که می‌توان به نتیجه استخاره عمل نکرد
تصاویری زیبا از مناظر دیده نشده استرالیا
جام جهانی ۲۰۱۸| تبریک پوتین به چرچسوف و واکنش سرمربی عربستان به استعفای احتمالی
ترکیب احتمالی ایران و مراکش از نظر سایت فیفا
پرتغال - اسپانیا؛نبرد دشمنان قدیمی اروپا
امام خامنه‌ای در خطبه‌های نماز عید فطر: قدرت‌های شیطانی دائم در حال توطئه علیه ملت ایران هستند/ آمریکا در منطقه شکست خورده است
((اسرائیل چگونه فرو خواهد پاشید؟!))
رشد ۳۵ درصدی قیمت مسکن طی یک سال گذشته
تیم ملی فوتبال روسیه - عربستان/ نبرد تزار‌ها با سبزپوشان سعودی در افتتاحیه جام بیست و یکم
سایت ماه اسکین طراح قالب وبلاگ رایگان با امکانات عالی
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
تعداد کل صفحات : 11 :: 1 2 3 4 5 6 7 ...
لطفا از دیگر صفحات نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.