تبلیغات
گل همیشه بهار - کارنامه دولت در سال اقتصاد مقاومتی چیست؟
وقت آن است که دولت دست روی زانوی ملت بگذارد و بر اساس ظرفیت‌های عظیمی که در داخل داریم، به بهبود وضعیت کسب و کار در داخل همت بگمارد.

کارنامه دولت در سال اقتصاد مقاومتی چیست؟

امسال، سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» است. پنج سال از اعلام سیاست های کلی رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی گذشته است. اکنون این سیاست ها به صورت قانون درآمده است، اما متأسفانه دولت کارنامه موفقی در عمل به این سیاست ها نداشته است.
اقتصاد مقاومتی راه نجات ماست. ما اکنون در جنگ اقتصادی با آمریکا به سر می بریم. نباید نوسانات دلار به کیان اقتصادی کشور آسیب بزند. رئیس جمهور طبق اصل 126 قانون اساسی مسئول مستقیم اقتصاد کشور است و باید پاسخگو باشد.

اشتغال در کشور شکل نمی گیرد مگر اینکه تولید سر و سامان بگیرد. تولید در کشور شکل نمی گیرد مگر اینکه در امر صادرات، روان سازی شود و تولید کنندگان به راحتی به بازارهای منطقه و جهان راه پیدا کنند. زیرساخت های اقتصادی کشور برای مدیریت یک افتصاد درون زا شکل گرفته است. مردم در بازارهای داخلی به راحتی نیازهای خود را برطرف می کنند. خوشبختانه بازارهای ایران در طول انقلاب با همه مشکلات اقتصادی و درگیری با قدرت های جهانی نشاط و سرزندگی و رونق خود را داشته اند. ما در همه فراز و فرودهای انقلاب، قحطی و رکود در «داد و ستد» نداشته ایم.

دولت باید به وظیفه خود در روان سازی امر تولید و گشایش در امر صادرات عمل کند، مشوق های لازم برای کارآفرینان واقعی را فراهم نماید و محیط کسب و کار را بهبود ببخشد.

یک اقتصاد درون زا و برون نگر مطابق سیاست های اقتصاد مقاومتی، می تواند مملکت را از بحران اقتصادی و معضل بیکاری نجات دهد. امسال، سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» است و دولت باید با عدد و رقم بگوید برای اقتصاد کشور چه کرده است؟ اقتصاد باید مردمی شود و دولت از بیماری تصدی گری رها شود. اگر مسئولین از فرامین امام و رهبری در ابلاغ سیاست های کلی در حوزه اقتصاد، تبعیت می کردند امروز ما با مشکلات عدیده اقتصادی روبه‌رو نبودیم.

وعده های برجامی برای بهبود اوضاع اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار محقق نشده است. تیم اقتصادی دولت و تیم دیپلماتیک دولت بارها اعتراف کرده اند دستاوردهای برجام، تقریباً هیچ بوده است. همین چند روز پیش بود که سید عباس عراقچی عضو ارشد گروه مذاکره کننده برجام، در اندیشکده چتم هاوس انگلیس اعتراف کرد: «برجام برای ایران دستاوردی نداشته است. آمریکا هر روز تعهداتش در برجام را نقض می کند.» وی همچنین در گفتگو با «بی بی سی» گفت: «این یک واقعیت است که مطالبات مردم از برجام برآورده نشده و اظهارات رئیس جمهور آمریکا در باره برجام مانع توسعه اقتصادی ایران است.» ای کاش همین اظهاراتی را که وی در «بی بی سی» و اندیشکده چتم هاوس بیان کرده، در صدا و سیمای کشورمان و در اندیشکده ها و رسانه های داخلی ابراز می کرد تا به گوش رئیس جمهورمان برسد و او برای توافقی که آن را آفتاب تابان می نامد اما غروب آن را همه احساس کرده اند، فکری بکند.

شاخص های اقتصادی، دو سال پس از اجرای برجام هنوز بهبود نیافته است. چشم امید به سرمایه خارجی، افقی را برای بهبود شاخص های اقتصادی روشن نمی کند. وقت آن است که دولت دست روی زانوی ملت بگذارد و بر اساس ظرفیت های عظیمی که در داخل داریم، به بهبود وضعیت کسب و کار در داخل همت بگمارد. نرخ بیکاری قبل از برجام 10 درصد بود و بعد از برجام در پایان سال 95 به 12/4 درصد رسید. قیمت دلار قبل از اجرای برجام حدود 3200 تومان بود و امروز به 4400 تومان رسیده است. تراز تجاری به منفی 6 میلیارد دلار رسیده است. رئیس جمهور محترم و تیم رسانه ای او به جای چاره اندیشی در این باره، مدام به فکر دوقطبی سازی های کاذب هستند و با طرح مسائل بی ارتباط با امور اجرایی کشور و حاشیه سازی، از پاسخگویی به مطالبات معیشتی مردم پرهیز دارند.

رئیس جمهور در دیدار با دانشگاهیان در سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی با زیر سؤال بردن تقسیم بندی علوم دینی و غیر دینی، نظریه پردازی و کار عظیم دانشمندان بزرگ کشور در حوزه و دانشگاه در این باره را تخطئه کرد و با تکه پرانی و طرح مسائل خلاف واقع و نسبت دادن آن به عده ای که معلوم نیست مخاطب او کیست، شعور سیاسی اساتید و دانشجویان را نادیده گرفت.
طرح این گونه مسائل جز اینکه خوراکی برای رسانه های معاند تولید کند، فایده ای ندارد. برای همین «بی بی سی» با اشتیاق، از این حاشیه سازی ها استقبال کرد و گفت: «روحانی می گوید اسلامی کردن علوم در ایران، شکست خورده است»!

واقعاً اگر رئیس جمهور علاقه مند به مسائل تئوریک و نظری است چرا نمی رود این حرف ها را در محافل آکادمیک مطرح کند تا پاسخ درخور بگیرد؟ اگر وقت دارد به این ساحت فکر کند، چرا وقت نمی گذارد که راجع به ضروری ترین و اصلی ترین وظایف خود که قانون اساسی در حل معضلات اقتصادی با اختیارات وسیعی که به او داده، فکر کند و نظریه پردازی نماید؟ مردم می گویند رئیس جمهور، رئیس دستگاه اجرا در کشور است. برای کشور چه کرده است؟ به پایان سال نزدیک شده ایم، کارنامه اقتصادی دولت روحانی چیست؟ برای برون رفت از رکود، ایجاد رونق و رشد اقتصادی، اشتغال و تولید چه کرده است؟


برچسب ها: سیاست>دولت،

تاریخ : جمعه 11 اسفند 1396 | 02:13 ب.ظ | نویسنده : رامین رسولی | نظرات

  • paper | آنکولوژی | اخبار وب